Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
terenuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


terenuri


82 replies to this topic

#1 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 05 October 2007 - 11:45 AM

daca am cumparat un teren construibil de la o persoana fizica in feb. 2000 si acum vreau sa-l vand tot catre o persoana fizica trebuie sa facturez cu tva sau fara? cf. c art.141 lit.f din codul fiscal este o op. scutita cu exceptia cazului in care persoana impozabila si-a exercitat ori ar fi avut dreptul sa-si exercite dr. de deducere total sau partial pt. achizitie. Acum eu nu inteleg ce inseamna ar fi avut dreptul sa-si exercite dreptul de deducere? Eu cumparandu-l de la o persoana fizica fara tva acum trebuie sa-l facturez tot fara tva(scutit fara drept de deducere), nu?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 25 February 2009 - 11:19 AM




#2 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2007 - 11:58 AM

Da , scutit fara drept de deducere




#3 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 05 October 2007 - 05:32 PM

[quote name='onuta' date='Oct 5 2007, 12:45 PM' post='146741']

Un caz identic am avut si eu . Am facut adresa la AFP Oradea.
Raspuns: nu putem sa va dam un raspuns , am trimis cazul mai departe la Ministerul de finante . Cand o sa primim raspuns de la ei revenim cu un raspuns. Am asteptat 3 luni. Nimic. Am facturat tot fara TVA .



#4 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 08 October 2007 - 12:44 PM

mutumesc frumos pt. raspunsuri. Eu am mai cautat pe forum si am gasit raspunsul unei persoane care a intrebat la min. de fin. si i-au spus ca daca nu au dedus tva nu trebuie sa colecteze acum.



#5 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 02 January 2008 - 08:49 PM

Puteti sa-mi spuneti si mie va rog cum se inregistreaza cumpararea unei proprietati industriale: teren si hala industriala, de la o pers juridica ?
Pe factura si contract valoarea e 550.000 ron si scrie imobil cu teren aferent, nu e trecuta separat valoarea terenului, ci doar valoarea totala (hala+teren), iar in raportul de evaluare: 562.387 ron, valoarea terenului considerat liber fiind de 75400 ron?
Chleltuielile de la notar se includ in valoarea halei? dar cele de modernizare? in stadiul in care se gaseste acum nu poate fi folosita, mai trebuie facute multe imbunatatiri incepand cu acoperisul si care vor dura luni intregi. Se recalculeaza amortizarea lunar in functie de manopera si materialele pt modernizare, pt ca in fiecare luna se va mai face cate ceva la ea?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 September 2008 - 05:44 PM

denisa



#6 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2008 - 05:34 PM

inregisteaza terenul si cladirea la valoarea din raportul de reevaluare. diferenta dintre aceasta valoare di ceea ce ati platiti o duci pe diferente din reevaluare, ca sa se inchida conturile cum trebuie.
lucrarile care se fac le duci pe valoarea imobilului si incepi sa la amortizezi in momentul recepetiei, pe baza PV de receptie a lucrarilor. in el ar trebui sa apara si valoarea totala a acestora. pana atunci sumele partiale ale acestor lucrari le poti tine in imobilizari in curs. va fi si mai usor de urmarit.
ch de la notar eu nu le-as baga in valoarea imobilului.
Cu respect,
Alinutza



#7 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 03 January 2008 - 08:03 PM

Se inregistreaza separat terenul si hala, cu sumele prevazute in raportul de evaluare, la care se adauga proportional(vei face tu un calcul cat inseamna fiecare, terenul si hala, din toata suma platita din contractul de vanzare cumparare) chletuileile notariale. Asadar cheltuielile respective le imobilizezi clar.Chiar si taxa de publicitate platita la Agentia de Cadastru o calculezi proportional si o imobilizezi(asta in cazul in care ai platit-o tu si nu vanzatorul).
Restul de lucrari de modernizare le poti prinde pe imobilizari in curs iar la sfarsit cand se termina la inlcuzi in valoarea halei respective.
Daca mai vrei lamuriri te ajut cu mai multe explicatii.
Spor.



#8 anutza28

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 January 2008 - 10:57 AM

am un srl care a cumparat un teren in valoare de 150000 de la primaria municipiului
o parte s-a achitat cu compensare intre garantiile depuse de noi la primarie pt participare la licitatii si cealalta parte cu op din banca
eu am o mare nelamurire si nu stiu cum amune sa inregistrez
pt ca de la primarie am inteles ca nu dau factura pentru terenul cumparat.
va rog sa ma ajutati eu am facut 408=5121 cand am efectuat plata dar nu sunt convinsa ca e bine.
Va rog sa ma ajutati cat mai repede posibil.
va multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 September 2008 - 04:05 PM




#9 ElenaConstantin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 04 January 2008 - 11:24 AM

Trebuie sa existe un proces-verbal de adjudecare pe care sa-l inregistrezi si il inregistrezi in 404
2111=404

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 02:17 PM
citare mesaj anterior




#10 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 04 January 2008 - 05:52 PM

In decembrie am achizitionat un teren de la o persoana fizica cu care am incheiat contract de vanzare-cumparare. Este corecta inregistrarea: 2111 - 462 avand in vedere faptul ca nu se emite factura? Va multumesc pentru ajutor.



#11 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 January 2008 - 07:23 PM

Cred ca era mai corect de folosit contul
404. Furnizori de imobilizări
caci e vorba de o imobilizare, e vorba de un furnizor (nu conteaza ce fel este) si nu exista o legatura directa intre documentul factura si contul 404.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#12 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 05 January 2008 - 02:13 PM

deci se intregistreaza valoarea din raportul de evaluare... si diferenta intre raport si factura/contract de vanzare cumparare cum se inregistreaza?
denisa



#13 lorelei2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 05 January 2008 - 11:05 PM

ai primit deja raspuns mai sus, daca erai atenta le inregistrezi pe diferente din reevaluare ct 105



#14 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 06 January 2008 - 04:16 PM

si o ultima intrebare: incep sa amortizez cladirea din luna urmatoare achizitiei, iar cand se termina lucrarile le adaug la valoarea ei si atunci recalculez amortizarea?
denisa



#15 TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Moreni
  • Interests:sa invatam, sa aflam noutati

Postat 07 January 2008 - 12:47 PM

Va rog sa-mi spuneti ce fac cu TVA -ul daca am cumparat cu factura un autoturism din germania ?
Eventual inregistrarile contabile si ce se intampla cu TVA -ul daca vand in romania masina ?
TM



#16 anutza28

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 January 2008 - 04:36 PM

MULTUMESC TARE MULT PENTRU RASPUNS

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 02:17 PM




#17 adrianan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 January 2008 - 10:22 PM

Depinde daca e auto nou sau second hand, daca vanzatorul e inregistrat sau in scopuri de tva (probabil da m daca ai tva pe factura), daca si cumparatorul e inregistrat sau nu in scopuri de tva...



#18 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 09 January 2008 - 03:19 PM

Inregistrarile corecte sunt: 212, 2111=404 cu valoarea din raport (care este mai mare) si ca sa imi dea valoarea din factura 105=212,2111 si apoi taxare inversa?
dar 105 nu e cont de pasiv si ar tb sa aiba sold creditor?
denisa



#19 cattagrig

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 February 2008 - 02:18 PM

cum se inregistreaza in contabilitate un teren care s-a achizitionat cf ctr de vanz cumparare la un pret stabilit in euro si platit in lei la bnr? se inregistreaza in lei si ramane la aceasta valoare mereu? la bilant se face vreo reevaluare la terenuri? aveti idee unde as putea sa citesc despre asta?



#20 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 14 February 2008 - 06:33 PM

Terenul se inregistreaza in contabilitate la pretul efectiv platit persoanei fizice. Reevaluarea se face de regula la inchiderea exerc financiar resp in luna decembrie, dar treb sa angajezi un evaluator autorizat.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL