Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract consultanta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contract consultanta

8 replies to this topic

#1 TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Moreni
  • Interests:sa invatam, sa aflam noutati

Postat 06 October 2007 - 06:17 AM

Am un contract de consultanta in derulare pe 6 luni in care se stipuleaza plata in 3 transe . La prima transa am facturat avans cf. contract . Acum , la cea de a doua transa clientul imi face mutre ca sa facturez toata suma ca nu este corect sa fac iarasi o factura partiala . Eu nu vreau sa ma incarc de acum cu tva . Va rog sa-mi spuneti cum este corect sa intocmesc ce-a de-a doua factura si unde as putea citi mai multe despre asta .
TM



#2 alinad2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2007 - 09:16 AM

Puteai sa emiti de fiecare data o factura normala ... nu de avans ... TVA -ul nu te afecteaza pt ca daca ai factura de avans si vei face acum o factura pt doua transe , scazi oricum prima fact de avanas ., asa ca vei avea TVA_UL aferent unei transe .... pe care il ai oricum si cu factura de avans




#3 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 06 October 2007 - 06:33 PM

Vezi postareaTM, la Oct 6 2007, 07:17 AM, a spus:

Am un contract de consultanta in derulare pe 6 luni in care se stipuleaza plata in 3 transe . La prima transa am facturat avans cf. contract . Acum , la cea de a doua transa clientul imi face mutre ca sa facturez toata suma ca nu este corect sa fac iarasi o factura partiala . Eu nu vreau sa ma incarc de acum cu tva . Va rog sa-mi spuneti cum este corect sa intocmesc ce-a de-a doua factura si unde as putea citi mai multe despre asta .




pot sa te intreb si eu in ce cont inregistrezi consultanta ?

Andrei



#4 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 06 October 2007 - 08:08 PM

Venituri din servicii prestare(la prestator);Cheltuieli cu serviciile prestare de terti(la beneficiar)

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 06 October 2007 - 08:09 PM




#5 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 06 October 2007 - 09:26 PM

Vezi postareaTM, la Oct 6 2007, 07:17 AM, a spus:

Am un contract de consultanta in derulare pe 6 luni in care se stipuleaza plata in 3 transe . La prima transa am facturat avans cf. contract . Acum , la cea de a doua transa clientul imi face mutre ca sa facturez toata suma ca nu este corect sa fac iarasi o factura partiala . Eu nu vreau sa ma incarc de acum cu tva . Va rog sa-mi spuneti cum este corect sa intocmesc ce-a de-a doua factura si unde as putea citi mai multe despre asta .
ART. 1342

Exigibilitatea pentru livrări de bunuri și prestări de servicii

(1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.

(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:

a) la data emiterii unei facturi, înainte de data la care intervine faptul generator;

b) la data la care se încasează avansul, pentru plățile în avans efectuate înainte de data la care intervine faptul generator. Fac excepție de la aceste prevederi avansurile încasate pentru plata importurilor și a taxei pe valoarea adăugată aferente importului, precum și orice avansuri încasate pentru operațiuni scutite sau care nu sunt impozabile. Avansurile reprezintă plata parțială sau integrală a contravalorii bunurilor și serviciilor, efectuată înainte de data livrării sau prestării acestora;


....asa ca trebuie sa facturezi daca primesti banii.
%%%




***



#6 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 07 October 2007 - 07:38 AM

Vezi postareaBIBI, la Oct 6 2007, 09:08 PM, a spus:

Venituri din servicii prestare(la prestator);Cheltuieli cu serviciile prestare de terti(la beneficiar)



multumesc bibi , eu ma gandeam ca acest 704 ar trebui diferentiat astefel incat consultanta sa fie evidentiata separat; cum se face verificarea de ex cu acel 50% pondere din cifra de afaceri in cazul in care tu ai venituri numai din 704 in care ai inclus si cateva facutri de consultanta..... ?


Andrei



#7 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 October 2007 - 10:09 AM

Nu te opreste nimeni sa faci analitice la 704.



#8 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 07 October 2007 - 12:56 PM

Vezi postareaBIBI, la Oct 7 2007, 11:09 AM, a spus:

Nu te opreste nimeni sa faci analitice la 704.


cred ca asa am sa fac pe viitor daca se ingroasa gluma si creste ponderea activ de consultanta, ca sa-mi fie mai usor sa depistez momentul de trecere la impoz prof :smile:



#9 TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Moreni
  • Interests:sa invatam, sa aflam noutati

Postat 07 October 2007 - 12:59 PM

Nu m-ati inteles !Daca am deja o factura de avans , mai pot face inca o factura de avans cf. contract, iar la factura finala sa le scad pe cele doua de avans ?
TM






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL