Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie somaj - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


declaratie somaj

118 replies to this topic

#101 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2009 - 01:57 PM

Vezi ca ar trebui sa poti completa la ore suspendare, unde treci toate orele lucratoare din luna.
Dragos



#102 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 04 September 2009 - 12:27 PM

a aparut versiunea noua a programului de declaratii pt luna august :lostit (13):




#103 simona_iassy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:IASI jud. IASI

Postat 04 September 2009 - 01:13 PM

Au schimbat ceva in versiunea la august?



#104 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 04 September 2009 - 01:42 PM

formularele sunt modificate fata de versiunea veche :lostit (13):
vezi aici modificarile aparute:
http://conta.money.ro/forum/index.php?show...eclaratie+somaj

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 04 September 2009 - 01:43 PM




#105 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 07 September 2009 - 11:20 AM

Referitor la noua versiune a programului pt somaj (10.5.1), nu pot prelua declaratiile facute in iulie cu versiunea veche. La meniul "Preluare declaratii" aleg "DBF cu structura din 2009". Desi m-am plasat atat pe luna iulie cat si pe august, dupa ce selectez CAP2.DBF (asa imi spune programul) imi apare urmatoarea eroare: "Command contains unrecognized phrase/keyword". Daca aleg CAP1.DBF imi apare eroarea: "Nu se poate face conversia decat daca denumirile fisierelor sunt fie CAP1.DBF respectiv CAP2.DBF". Foarte ciudat.

Aceasta postare a fost editata de ionutp_me: 07 September 2009 - 11:25 AM




#106 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 07 September 2009 - 11:43 AM

In luna august am avut un angajat care a avut CM toata luna astfel: in continuare primele 10 zile lucratoare, respectiv initial 11 zile initial (5 zile suporta societatea si 6 zile CASS). Ce trebuie sa trec la nr. ore lucrate, respectiv la nr ore suspendate. In declaratia noua trebuie completat ceva la rubrica "SB minim conform timpului suspendat"?



#107 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 11 September 2009 - 02:06 PM

stie cineva daca declaratiile cu varianta veche de program sunt valabile? (binenteles pentru cei care nu au situatii de somaj tehnic)

...sau trebuie toata lumea sa declare incepand cu august cu noul program?



#108 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 15 September 2009 - 11:20 AM

trebuie trimise declaratiile cu noul program al lunii august, eu le-am trimis pe vechiul si nu mi le-au acceptat

Aceasta postare a fost editata de SERBAN MARIANA: 15 September 2009 - 11:23 AM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#109 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 22 September 2009 - 07:11 PM

In cazul unui cabinet medical cu forma de organizare SRL, toti angajatii au contracte de munca cu program partial, 2 sau 4 ore, fiind medici sau asistente lucreaza si in spitale de stat.
Ce aleg la tip contract, avand in vedere ca nici una din optiunile de acolo nu sunt pentru contracte de munca cu 4 sau 2 ore.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si imi cer scuze, dar e greu la inceput. :lostit (13):



#110 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 September 2009 - 09:42 AM

Pt. Cristian: daca timpul normal de lucru la cabinet este de 8 ore, pt. angajatii cu timp partial de lucru se trece 2, indiferent daca sunt incadrati cu 1, 2, 3, 4 etc. ore/zi . Daca timpul normal de lucru este de 6 ore, se trece 4. In programul de declaratii la tip contract ai explicatiile in partea dreapta a cifrei arabe pe care o treci; selecteaza "modificare" si alege tipul contractului in functie de timpul normal de lucru.

Dana




#111 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 23 September 2009 - 10:39 AM

Multumesc pentru raspuns, insa nu imi dau seama daca ma ajuta sau nu. Programul normal de lucru nu stiu care este, avand in vedere ca nici unul din cei 8 angajati nu are program de lucru de 8 ore, marea majoritate au 4 ore.



#112 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 September 2009 - 03:11 PM

Cristian, eu vorbesc despre programul de lucru de la acel cabinet organizat sub forma SRL-ului, nu despre programul de lucru al fiecarui medic sau asistenta, acolo unde sunt angajati cu functia de baza, nu te intereseaza acel program in decl. pe care o completezi . Deci, la cabinetul X SRL, care este programul de lucru sau ce orar este pe usa ? Opt ore ? Daca da, la cei cu program partial treci 2. Sper ca m-am facut inteleasa.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 23 September 2009 - 03:12 PM

Dana




#113 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 23 September 2009 - 03:57 PM

Dana, te-am inteles de prima data, programul de lucru al cabinetului e de 4 ore pe zi.



#114 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 26 September 2009 - 07:06 AM

A aparut o noua versiune la somaj, 10.5.3, care corecteaza versiunea 10.5.1 .
TotalSal - un program complet de salarii!



#115 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 September 2009 - 03:47 PM

Puteti verifica, va rog acest Ordin, prin care se cere sa facem rectificativa pentru lunile in care am avut acitvitatea intrerupta ( somaj tehnic) ?
A depus cineva rectificativa, ati avut probleme?
multumesc

Fisiere atasate





#116 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 October 2009 - 07:21 AM

Vezi postareapav, la Sep 28 2009, 04:47 PM, a spus:

Puteti verifica, va rog acest Ordin, prin care se cere sa facem rectificativa pentru lunile in care am avut acitvitatea intrerupta ( somaj tehnic) ?
A depus cineva rectificativa, ati avut probleme?
multumesc

Eu am fost, nu mi-au primit declaratiile pentru ca nu erau completate cum trebuie, dupa informatiile primite de la somaj sper ca am inteles corect si astept verdictul lor.

Se pare ca nimeni nu s-a confruntat cu aceste probleme... Pentru cei interesati si care nu cunosc, vin sa va spun ce trebuie sa completati in declaratia rectificativa pentru somaj tehnic:
ex: nr. ore in luna 168
nr. ore lucrate 0 nr. ore suspendate 168
nr. ore suspendate cf.. (somaj tehnic) 168
nr. zile ... 20
salariu brut (minim pe economie) 600
baza calcul nu se completeaza.



#117 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 October 2009 - 03:02 PM

revin cu noutati pentru cei care nu cunosc....
- cei care au avut somaj tehnic in luna ianuarie si februarie nu trebuie sa faca rectificativa, ordinul mai sus mentionat se aplica incepand din luna martie. ( anul acesta) , eu abia acum am reusit dupa 10 drumuri la somaj (ba cu initiale, ba cu rectificativa la rectificativa... ) si uite asa am reusit, cred ca i-am necajit rau, dar s-a rezolvat., nici ei nu stiau, le-am lasat declaratiile si dischetele si le-au intors pe toate fetele pana mi-a dat acest raspuns.



#118 DOINABR

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 October 2009 - 09:51 PM

Buna seara !
O firma are un singur angajat care intra in concediu de crestere copil, ITM-ul a spus sa depun stat de plata si decl cu 0, CAS au spus sa depun o adresa despre sit.creata iar la somaj si sanatate nu am depus nimic pt ca la ghiseu mi-au spus ca nu au mai intalnit un caz ca acesta si nu stiu ce sa-mi spuna. Depun si la Finante decl.cu 0.
E normal, sau ar trebui sa fac o adresa asemanatoare cu cea de la CAS? :pullhair:



#119 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2009 - 10:27 PM

Faceti adrese si la somaj si la sanatate, iar la finante puteti depune declaratia pe 0 ( eu personal cand am asa ceva, scot salariatii de la fisc si ii reactivez cand am angajati s-au cand vine persoana din CIC ).






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL