Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Obligatie plata concediu medical?! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Obligatie plata concediu medical?!

3 replies to this topic

#1 MICO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 07 October 2007 - 01:39 PM

Bună ziua,
Un agajat a suferit un accident la domiciliu (și-a crestat piciorul în timp ce tăia lemne). Societatea este obligată să-i plătească medicalul ? Dacă NU, pentru zilele în care lipsește cum figurează pentru societate, iar dacă DA, vă rog să mă ajutați cu ceva sfaturi în legătură cu calculul și înregistrările contabile și pentru ambele cazuri dacă se poate și baza legală.
Ajutor!!!!! vă rog mâine vine omul cu medicalul și eu sunt în pom……..
Mulțumiri anticipate, o zi frumoasă și o săptămână ușoară!



#2 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2007 - 09:17 AM

Este uimitor cum ajung contabilii sa gandeasca precum unii patroni !
Raspunsul este " Da " - trebuie sa-i platiti medicalul chiar daca s-a accidentat acasa. Cat despre inregistrari - vezi ca sunt multe topicuri si unele chiar bune.Te vor ajuta sigur.

salut!



#3 MICO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 08 October 2007 - 06:18 PM

Mulțumesc, și nu te supăra pe un biet începător, nu am avut până acum nici o situație de medical, dar asta nu e o scuză așa că ai dreptate anamaria trebuia să gândesc puțin înainte de a pune o astfel de întrebare, era logic că fiind salariat avea și dreptul la medical, dar șeful îmi tot aducea diverse argumente contra și am intrat în ceață..... O seară frumoasă!



#4 radulescu natalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 October 2007 - 10:28 AM

Normal ca beneficiza de medical , vezi Ordonanta 158/17.11.2005 si Legea 399/2006 , Ordin 175/2007 .

Aceasta postare a fost editata de radulescu natalia: 12 October 2007 - 10:37 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL