Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stat de plata si declaratii salariale rectificative - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


stat de plata si declaratii salariale rectificative


33 replies to this topic

#21 varaD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 28 November 2008 - 03:47 PM

Greseli la compartimentul resurse umane?
Pontaj? Salariu de incadrare? Sporuri? Ce anume?



#22 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2008 - 04:24 PM

nu-i face retinere din salariu. refa statul de plata din luna in care s-a gresit si o dispozitie de incasare a sumei ca si drepturi salariale necuvenite. pt retinerile din salariu tb hot judecatoreasca cf Codului Muncii si oricum nu e cazul daca e doar o eroare de calcul a salariului.

Cu respect,
Alinutza



#23 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2008 - 12:38 AM

Se poate face retinerea, nu iti trebuie nicio hotarare; in cazul retinerilor cu titlu de daune trebuie hotarare.

Art. 164. - (1) Nici o reținere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor și condițiilor prevăzute de lege.
Art. 272. - (1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
(2) Dacă salariatul a primit bunuri care nu i se cuveneau și care nu mai pot fi restituite în natură sau dacă acestuia i s-au prestat servicii la care nu era îndreptățit, este obligat să suporte contravaloarea lor. Contravaloarea bunurilor sau serviciilor în cauză se stabilește potrivit valorii acestora de la data plății.

A nu se confunda cu:
Art. 164. - (2) Reținerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă și exigibilă și a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă și irevocabilă.
Codul Muncii
Dragos



#24 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2008 - 12:58 AM

sunt de acord cu tine dar nu e cazul sa vb de retinere din salariu, pt ca nu se considera retinere din salariu. este vorba doar de restituirea unei sume de bani la care nu avea dreptul. situatia e foarte simpla. nu are sens sa ne complicam aiurea.
Cu respect,
Alinutza



#25 adriana gl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 November 2008 - 11:13 AM

Buna ziua! Iertati-ma daca nu am trimis mesajul in sectiunea care trebuie, dar sunt nou inscrisa pe forum si nu stiu cum sa procedez. :thumbup:
Am o mare problema! Va rog din suflet sa ma ajutati!
Am facut declaratii rectificative la somaj la toate lunile din anul 2008 care au 168 de ore lucratoare mai putin decat media de 170 de ore.
Pentru angajatii cu salariul minim pe economie 500, iar in prezent 540, care nu beneficiaza de sporuri, si sunt platiti orar, care este modalitatea de calcul al venitului brut, pentru lunile cu 168 de ore lucratoare?
500: 170 x 168 = 494 - baza de calcul si pentru somaj
sau se calculeaza la 500 pentru a nu diminua salariul minim garantat pe economie. :frusty:
Amintesc ca angajatii sunt platiti orar.
Eu pentru lunile mai mici de 170 de ore am scazut venitul brut ca mai sus iar pentru lunile cu venitul brut peste 170 de ore am crescut venitul brut, ca in exemplul urmator:
500:170 x 176 = 518
Cand am completat adeverintele pentru fostii angajati care urmeaza sa intre in somaj, de la AJOFM mi s-a spus ca am calculat gresit ca nu am voie sa am in nici-o luna venit brut mai mic decat salariul minim pe economie, deci baza de calcul pentru somaj ar fi trebuit sa fie 500, dar angajatii sunt platiti orar nu la regie.
Cum e corect?
Ajutati-ma va rog, caci simt ca inebunesc, AJOFM-ul refuza intocmirea dosarelor pentru somaj pana nu rezolv problema.



#26 adriana gl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 November 2008 - 11:26 AM

Buna ziua! Iertati-ma daca nu am trimis mesajul in sectiunea care trebuie, dar sunt nou inscrisa pe forum si nu stiu cum sa procedez. :frusty:
Am o mare problema! Va rog din suflet sa ma ajutati!
Am facut declaratii rectificative la somaj la toate lunile din anul 2008 care au 168 de ore lucratoare mai putin decat media de 170 de ore.
Pentru angajatii cu salariul minim pe economie 500, iar in prezent 540, care nu beneficiaza de sporuri, si sunt platiti orar, care este modalitatea de calcul al venitului brut, pentru lunile cu 168 de ore lucratoare?
500: 170 x 168 = 494 - baza de calcul si pentru somaj
sau se calculeaza la 500 pentru a nu diminua salariul minim garantat pe economie.
Amintesc ca angajatii sunt platiti orar.
Eu pentru lunile mai mici de 170 de ore am scazut venitul brut ca mai sus iar pentru lunile cu venitul brut peste 170 de ore am crescut venitul brut, ca in exemplul urmator:
500:170 x 176 = 518
Cand am completat adeverintele pentru fostii angajati care urmeaza sa intre in somaj, de la AJOFM mi s-a spus ca am calculat gresit ca nu am voie sa am in nici-o luna venit brut mai mic decat salariul minim pe economie, deci baza de calcul pentru somaj ar fi trebuit sa fie 500, dar angajatii sunt platiti orar nu la regie.
Cum e corect?
Ajutati-ma va rog, caci simt ca inebunesc, AJOFM-ul refuza intocmirea dosarelor pentru somaj pana nu rezolv problema. :thumbup:



#27 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 18 March 2009 - 06:03 PM

Buna seara,
Unul din clientii mei a marit salariul pentru un salariat cu data de 01.01.2009. Pana aici nimic anormal!
Numai ca au facut un act aditional la contractul individual de munca pe care l-au dus acum la ITM (ITM-ul a trecut data de 18.03.2009 pe el). Cum ar trebui eu sa rezolv problema diferentei de salariu ce revine lunii ianuarie, pentru care deja s-au depus toate declaratiile si s-au facut toate platile.
1.Cumulez inclusiv aceasta diferenta de venit la venitul lunii februarie si fac declaratiile asa si platile aferente sau
2.fac declaratii rectificative la luna ianuarie si calculez penalitatile aferente?

Multumesc anticipat pentru raspuns!



#28 mihai_u

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 18 March 2009 - 06:15 PM

varianta 1 e OK mai ales ca angajatul a primit banii lunii ianuarie la nivelul vechiului salar



#29 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 18 March 2009 - 08:26 PM

Multumesc frumos!



#30 dveronika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 May 2009 - 01:09 PM

Din diferite motive nu am facut actele aditionale de crestere a sal. minim la 600lei in ianuarie. Nr-am dat seama acum si le-am facut, depus etc. As dori in acelasi timp sa inregistrez plata diferentelor si catre salariati....dar am un dubiu... pe 421 sau 426? eu cred ca plata efectiva a diferentelor ar intra pe 421=5311 dar am auzit si alte pareri. Multumesc anticipat pt. ajutor



#31 dveronika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 May 2009 - 01:18 PM

imi cer scuse... am observat ca sunt si alte topicuri asemanatoare prea tarziu!!! si nu cred ca reusesc sa-l mai sterg sau sa mut mesajul. Oricum ramane valabila intrebarea

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 06 May 2009 - 03:31 PM




#32 reli 1973

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 May 2009 - 09:51 AM

BUNA ZIUA AM SI EU O INTREBARE ? PE STATELE DE PLATA NU A FOST TRECUTA FUNCTIA IN DREPTUL NUMELELUI MEU . CEI DE LA ITM AU CONSIDERAT CA SUNT VANZATOARE CA CELELALTE DESI PE CONTRACTUL DE MUNCA SUNT ANGAJATA CA SI CONTABIL SECTIUNEA CONTABILITATE PRIMARA. ACUM MI S-A SPUS CA TREBUIE FACUTE DECLARATII RECTIFICATIVE . OARE PT. TOATA PERIOADE ADICA ANII 2005-2009?



#33 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2009 - 12:29 PM

Constituirea si plata prin 421.



#34 maruca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 November 2009 - 03:13 AM

buna tuturor

Daca in luna trecuta am gresit calcul orelor suplimentare si a sporului de noapte, cum e bine, sa corectez in luna urmatoare, sau trebuie neaparat sa depun stat rectificativ. Efectiv am dat mai putin, as putea sa includ diferenta in luna urmatoare.
Voi ce parere avet?

Multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL