Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stat de plata si declaratii salariale rectificative - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


stat de plata si declaratii salariale rectificative


33 replies to this topic

#1 mony1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 08 October 2007 - 02:52 PM

Am gresit in luna august 2007 salariile la 2 persoane in statul de plata (cei 2 au fost angajati pe 17 august, dar eu le-am calculat salariile pe luna completa), si prin urmare toate declaratiile salariale : CAS, Somaj, Sanatate si comision ITM sunt gresite
Nu stiu care ar fi solutia mai buna:
1) sa fac rectificative la toate sau, ceea ce mi se pare mai simplu (dar nu stiu cat de corect)
2) sa incerc sa corectez pe statul din septembrie, adica sa trec acum salariile ce trebuia sa le trec in august (ca un fel de inversiune)
As vrea daca se poate o parere, cum credeti ca ar fi mai bine? Daca as urma varianta 2, nu s-ar putea sa verifice cineva si sa descopere eroarea? (sa nu fie probleme apoi mai tarziu) :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 June 2009 - 02:02 PM




#2 ade21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 09 October 2007 - 08:16 AM

Trebuie sa faci rectificative la toate asa este corect




#3 radulescu natalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 October 2007 - 01:35 PM

Normal este sa faci rectificative la toate declaratiile , pentru ca la un eventual control inregistrarile contabile nu vor corespunde cu declaratiile ( banuiesc ca pt societate s-a refacut statul conform pontajului , notele contabile si inregistrarile au fost facute corect ) . Este mult mai simplu sa faci declaratii rectificative decat sa te complici cu inversiuni de date in luna .



#4 tia-hu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 13 October 2007 - 02:47 PM

Am si eu aceiasi situatie, am facut deja rectificative,inclusiv la decl. 100, insa problema mea este ca am platit in plus la angajatul cu problema in luna respectiva, dupa care angajatul a plecat din firma. Intrebarea mea este cum sa inchid ct. 421? Am facut inregistr. rectif. si se observa ca s-a achitat in plus, insa nu mai am angajat care sa dea banii incasati in plus? Multumesc pt. un raspuns... :smile:



#5 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 13 October 2007 - 03:34 PM

daca ti-ai dat seama dupa ce ai dat salariile si dupa ce ai depus declaratiile,eu zic ca atunci cand calculezi salariile la septembrie ii faci retinere pe ce i-ai dat in plus si automat te reglezi la septembrie.Asta inseamna ca inregistrezi pe cheltuiala lunii august salariile asa cum le-ai calculat. Daca ai sesizat inainte de a da salariile si ai refacut statele de plata implicit ai dat salariile corect atuncii vii si faci rectificative.



#6 mony1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 15 October 2007 - 01:03 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri
Da, pt. societate statul de plata a fost refacut, si inregistarile in contabilitate sunt cele corecte.Si nici nu am dat la cei doi angajati bani in plus.
Problema e ca statul gresit a fost depus deja la ITM, si stiu ca declaratii rectificative se pot face la CAS, somaj, sanatate, dar stat de plata rectificativ nu stiu daca se poate ???



#7 lilly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2007 - 03:08 PM

Pentru luna in care ai depus statul gresit la camera de munca se va intocmi un stat de diferenta , care va cuprinde doar salariatii carora li s-au calculat gresit salariile. Pentru fiecare salariat ar trebui sa evidentiezi valorile gresite, valorile reale si diferentele de plata sau de recuperat.
lilly



#8 mony1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 16 October 2007 - 04:54 PM

Multumesc pentru raspuns, lilly
Dar din pacate mi-e cam imposibil sa refac statul de plata cum zici tu : cu evidentiere valori gresite, valori reale si diferentele de plata sau de recuperat, cu programul de contabilitate in care lucrez, adica EasyCont.
Singurul lucru pe care l-as putea face e sa depun la ITM statul de plata corect,complet, care sa-l inlocuiasca pe cel gresit



#9 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2007 - 06:18 PM

Eu in cazul asta am depus un stat corect cu mentiunea "stat de plata pe luna...corectat" si am mers si cu copie dupa cel depus initial ca sa vada ca era deja depus in termen...a fost ok...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2009 - 05:41 PM




#10 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2007 - 12:08 PM

Vezi postarealaura817, la Oct 16 2007, 04:18 PM, a spus:

... am depus un stat corect cu mentiunea "stat de plata pe luna...corectat" si am mers si cu copie dupa cel depus initial ca sa vada ca era deja depus in termen...a fost ok...
Si eu am procedat la fel si nu am avut probleme :smile:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#11 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2008 - 10:40 AM

Da, se fac rectificative, iar statul se depune din nou.
Dragos



#12 noric

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 June 2008 - 07:18 PM

sa ma aute cineva, sa-mi dea o solutie, din greseala am gresit pe stat salariul la un angajat problema este ca statul este deja avizat de itm, ece sa fac



#13 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 18 June 2008 - 07:38 PM

Poti sa faci un alt stat pe diferenta. Se mai intampla. Si il inregistrezi cand poti, totul e sa faci corectie la declaratii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2009 - 05:41 PM




#14 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2008 - 10:00 PM

In functie de inspectorul de la itm , unii primesc stat corectat si ii da aceeasi data de depunere cu cel vechi si il rupe pe cel gresit , iar la altii faci stat de salarii pe diferenta si il depui la itm.
Obligatoriu de facut rectificative la declaratii , daca e necesar.



#15 mihaelas_78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 June 2008 - 10:24 AM

Am avut aceiasi problema si am facut alt stat de plata corectat si o cere la itm pentru depunerea statului corectat si rectificative la declaratii.



#16 amam

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 October 2008 - 11:25 AM

Am nevoie de ajutor
Poate cineve sa-mi spuna care este modalitatea de a retine din salariu sumele platite in plus din cauza unor greseli de la compartimentul resurse umane ? Care este prevederea legala prin care se poate retine salariile platite necuvenit ? Trebuie angajament de plata sau pur si simplu se poate retine sumele depistate ca fiind platite in plus?



#17 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 October 2008 - 03:02 PM

Un angajat vrea sa aiba salariul marit incepand cu iulie 2008, acum cand suntem in octombrie 2008. Am inteles ca refac statul de plata
complet sau fac unul pe diferenta si fac rectificative la pensii, sanatate, somaj, itm, finante. Dar oare primesc cei de la itm aditional
cu salariul marit acum in octombrie ?



#18 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 October 2008 - 02:28 PM

Cred ca angajatul are pretentii absurde.
Rectificative la Finante, in acest caz implica si majorari...
Eu zic sa-i mariti cu octombrie, iar pe diferenta din urma poate primi o prima, un procent la realizari... etc



#19 ionela11

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 November 2008 - 09:24 PM

Buna ziua!! va rog poate sa imi spuna si mie cineva daca pot face rectificative la statele de salarii din lunile anterioare: oct si sept. Si daca da pot face rectificativul trebuie facute rectificative si la declaratii : cas, cass, somaj...din nou...si depuse iar?....sau doar schimb statele de plata?

Va multumesc!!!



#20 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 November 2008 - 10:51 PM

Se fac state de plata suplimentare si rectificative la toate declaratiile. La ITM si CAS se cer si note explicative.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL