Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dividende

5 replies to this topic

#1 Katoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2007 - 08:22 AM

Salutare
Am si eu o intrebare
Unu din asociatii firmei are de luat dividende pe 2006.
Asociatul respectiv a cumparat in cursul anului diverse produse, materiale din firma si ar vrea sa achite respectivele facturi cu dividendele.
Se poate face aceasta operatiune direct fara ca el sa incaseze prin banca sau casa dividendele tinand cont ca suma este mare?



#2 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 October 2007 - 02:34 PM

Daca dividendele au fost distribuite si ai platit impozitul aferent....atentie...trebuie sa platiti imp pe dividende, pana la 25 a lunii urmatoare, pentru dividendele ridicate, eu zic ca ar fi mai corect sa faci inregistrarea 457 = 5311 si, concomitent, sa faci 5311 = 455, cu aceeasi suma. In primul caz, faci dispozitie de plata si scrii "plata dividende an 2006", iar in al doilea de incasare si scrii "creditare societate".

Abia apoi sa faci 401 = 5311, pentru ca o chitanta este dovada incasarii de numerar si nu de altceva. Daca plata se face prin ordin de plata, nu ai alta varianta decat sa folosesti 5121 pentru a debita pe 457.

Daca mai sunt si alte pareri, le asteptam!
Succes!




#3 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2007 - 08:16 PM

Pentru dividendele ridicate dupa 6 luni de la recunoasterea lor ca datorie, platiti daune interese...adica penalitati...urmad ca asociatii sa incaseze mai mult?



#4 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 October 2007 - 10:39 PM

Ce legatura are faza aceasta cu 6 luni + penalitati cu problema abordata mai sus. Nu cred ca daca asociatul nu a dorit sa-si i-a dividendele sau nu a avut bani societatea ca sa ii plateasca aceste dividende, dupa ce s-a achitat impozitul pe dividende distribuite PF, sumele sa le lase la dispozitia societatii pana cand considera necesar sa le ridice.
Revenind la subiectul primei postari din acest topic, daca asociatul a luat diverse produse din firma si a decis de comun acord cu ceilalti asociati ca plata acestora sa fie efectuata din dividendele pe care le are de ridicat pe anul 2006 e corect si firesc din partea lui. Totusi treaba contabilului este putin mai complicata in sensul ca pentru acesta operatiune trebuie sa faca mai multe inregistrari contabile:
457=5311 - D.P. sau Stat de repartizare dividende, in care sa se specifica valoarea dividendelor distribuite respectivului asociat, care valoare trebuie sa fie egala cu valoarea de vanzare a produselor livrate acestuia;
4111=707 + 4427 - emiterea facturii pentru produsele livrate + TVA aferent acestora;
5311=4111 - incasare c-val. factura (pentru PF incasarile in numerar pot fi mai mari de 5000 lei, deoarece nu sunt PJ, si deci nu sunt limitate).



#5 Katoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2007 - 08:39 AM

Salsa are dreptate.
S-a facut AGA si s-au stabilit dividendele. Respectivul asociat a zis ca nu are rost sa-i platim dividendele atata timp cat el are de achitat respectivele facturi. Facturile sunt emise si am si statul de plata a dividendelor.
Intrebarea era cum sa fac operatiunea respectiva fara sa achit efectiv asociatului dividendele si el sa achite apoi facturile?



#6 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 October 2007 - 09:28 AM

Daca citesti ce am scris mai sus, vei lamuri problema cu inregistrarile contabile... Nu dai si nu incasezi efectiv banii, dar sunt niste operatiuni contabile care trebuie facute.
Nu e chiar atat de simplu dupa cum cred unii patroni...in contabilitate totul trebuie justificat cu documente. Ori furnizorul nu iti poate da o alta dovada pt incasarea de numerar de la tine, decat chitanta...care presupune inregistrarea prin registrul de casa. (la plata prin virament bancar nici nu intra in discutie plata unui furnizor cu dividende)
Succes!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL