Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lucrare licenta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


lucrare licenta


18 replies to this topic

#1 fergi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 October 2007 - 11:57 AM

nu gasesc bibliografie pentru lucrare bilant?concept,conceptii,evaluare :smile: :sad:



#2 mihaelasava.cont

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 October 2007 - 08:08 PM

Bilantul reprezinta o parte componenta a situatiilor financiare anuale . Gasesti totul in Ordinul 1752 / 2005 .Succes !




#3 fergi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 10 October 2007 - 10:07 AM

astea nu ajung si am nevoie si de studiu de caz



#4 Laura_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2007 - 12:00 PM

Intra pe biblioteca ASE si cauta lucrarea ,,Bilantul contabil" - autor Doina Maria Robu



#5 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2007 - 07:16 AM

S-a discutat mult la acest topic despre analiza pe baza de bilant. Cauta bine si vei gasi tot ce ai nevoie. Date din bilantul unei societati gasesti si pe Rasdaq.
georgi30



#6 nicoletacristi2007

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 19 March 2008 - 02:42 PM

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu ceva sfaturi referitoare la tema mea?



#7 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 March 2008 - 08:21 AM

Vezi postareanicoletacristi2007, la Mar 19 2008, 04:42 PM, a spus:

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu ceva sfaturi referitoare la tema mea?

Uita-te de la pagina 52



#8 andra33

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 April 2009 - 06:14 PM

Buna seara ! Va rog din suflet daca se poate sa-mi trimiteti si mie un studiu de caz ptr tema de licenta.Sunt in anul III CIG si am tema de licenta "Intocmirea,prezentarea,verificarea si certificarea sit.financiare anuale" La partea de teorie am luat vreo 5 carti de la biblioteca si sper sa ma pot descurca de acolo,dar la cap.III am : Studiul de caz privind intocmirea si certificarea sit.fin.ale S.C..... care trebuie sa cuprinda:
-Prezentarea S.C.
-Sit.fin.-Intocmirea si prezentarea
-Raportul auditorilor/cenzorilor privind certificarea sit.fin.ale S.C.
Concluzii si propuneri
Anexe
Am observat ca sunteti niste oameni deosebiti si ajutati f.mult si de aceea am indraznit si eu sa va rog daca poate sa-mi trimita cineva pe adresa de mail andrada_irimia@yahoo.com. Va multumesc anticipat ! Sunt intr-o mare criza de timp am termen 15 mai.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 June 2009 - 09:28 AM




#9 adinutza23

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 November 2009 - 07:27 PM

Buna! Va rog, ajutati-ma! Nu stiu ce tema sa aleg pentru lucrarea de licenta. Am doua optiuni :
1. Tratamentul contabil al trezoreriei societatilor contabile
2. Valente informative ale notelor anexa la situatiile financiare anuale
As vrea o tema mai usoara , si nu stiu ce sa aleg, ajutati-ma, va rog , cu un sfat!



#10 alinucai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 November 2009 - 08:59 AM

a doua tema e cu siguranta f usoara :pullhair:



#11 Daniel Simona Hogas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 31 January 2012 - 06:40 PM

Buna seara ma poate ajuta cineva in corectarea licentei in domeniul contabilitatii ???



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2012 - 03:29 PM

da, sigur ca te putem ajuta, DAAAAR asta trebuie sa o faca indrumatorul tau de proiect fiindca asta-i menirea lui : sa te indrume pt ca tu sa-ti poti intocmi o lucrare de licenta cat mai buna posibil, deci sa te si corecteze daca ai scris ceva gresit acolo.
omu' ala ce face ?? :blink: uufff... Doamne, draga de tine !!

OK, vb lunga - saracia omului !! deci, da-ne (chiar pe bucatele) ce vrei sa vedem ! :smile:



#13 Daniel Simona Hogas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 February 2012 - 06:09 PM

deci eu nu sunt in romania si vin exact cand trebuie sa predau licenta ..dar domnul meu profesor indrumator nu are adresa de mail sa i-o trimit sa o corecteze..ai vreo adresa de mail sau cum o trimit??



#14 Daniel Simona Hogas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 February 2012 - 06:34 PM

cum inregistrez vanzarea de materii prime(trecerea lor ca marfuri)??
371 = %
301
378
4428
% = 301 si descarcarea din gestiune
601
378
4428
sau numai 371=301
601=301
Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Daniel Simona Hogas: 03 February 2012 - 06:38 PM




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2012 - 02:27 PM

asta cu "nu are adresa de mail" e hilara, zau ca da ! :laugh: sa-si faca, daca n-are ... atata timp cat e indrumator de proiect e dator sa poata tine legatura cu studentul pe care il indruma.
ma rog ... ce sa mai zici de asemenea profesori ... in era internetului :blink2:

cat priveste inregistrarile, ia hai s-o gandim economic = ca operatiune economica !
deci, de fapt ce se intampla cand niste materii prime sunt vandute ca marfuri ?? pai, in primul rand ele chiar asta devin = marfuri si atunci inseamna ca, in prima faza (inainte de vanzarea propriu-zisa), stocul de materii prime mi se diminueaza in timp ce stocul de marfa imi creste.
in acest context, nu cheltui nimic ci doar transfer un stoc din o categorie in alta si pot avea 2 situatii : marfa rezultata din transfer va fi vanduta en-gross sau en-detail (in fct de asta voi face inregistrarile de incarcare in gestiunea de marfa).
abia in faza a 2-a, adica cea a vanzarii efective voi avea un consum de stoc, deci abia atunci va interveni un cont de cheltuieli pt. acest consum / descarcarea gestiunii.

ia sa vad acum cum crezi tu trebuie sa arate inreg., cu mentiunea ca 2 dintre cele deja prezentate de tine sunt bune (ori una ori alta) si 2 nu ! fie si numai la o privire fugara se observa ca dublezi diminuarea stocului de materii prime ... vezi ca ai contul 301 de 2 ori, pe credit ?? adica treci in contul de marfa 2 lei si mai descarci tot acel stoc de materii prime cu inca 2 lei cand ii mai pui si pe chelt.... hmm ?? te-ai gandit la asta ?? ca sa nu mai spun ca tu nici nu vinzi materii prime, ci marfa, deci marfa vanduta trebuie sa o scazi din stoc prin o cheltuiala si nu materia prima, corect ??
altfel spus : am 2 lei in buzunarul drept, ii transfer in cel stang, deci inca nu i-am cheltuit, apoi ii scot din buzunarul unde i-am mutat si ii dau - deci ii cheltuiesc abia cand ii dau din buzunarul stang fiindca pana atunci inca ii am la mine, chiar daca nu acolo unde i-am avut initial.

:smile:



#16 Daniel Simona Hogas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 February 2012 - 03:23 PM

deci daca am inteles eu bine descarcarea din gestiune se face la contul de marfuri adik 607=371 dar nu inteleg rostul contului 378 !!
am o operatiune pe data de....soc vinde materii prime (ca marfuri) in valoare de 300 ron.
trebuie sa mai completez formularea operatiunii ca sa apara si contul 378?? sa pun si un adaos comercial in valoare de..??
daca da atunci varianta corecta ar fi:
371=%
301
378
4428
%=371
607
378
4428
multumesc mult pentru explicatie



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2012 - 03:52 PM

bravo !! f. bine !! :biggrin2:

aceasta este varianta in care vinzi marfa en-detail, motiv pt care operezi cu adaos comercial si tva neexigibil. daca respecti strict enuntul pbl., poti considera ca marfa se vinde en-gross si atunci nu mai folosesti conturile 378 si 4428, ci doar 371=301 si apoi 607=371.

eu banuiesc ca pbl. se refera si la operatiunea de vanzare efectiva, caz in care va trebui sa faci si inreg. acesta, prin contul de clienti = venituri din vanzare marfa (300 lei) + tva colectata aferenta (72 lei, la o cota tva de 24%, cat este acum).

ca principiu de baza al rezolvarii pbl. de conta : gandeste intai pbl. economica in detaliu si abia apoi transpune-i elementele in conturi / inregistrari contabile fiindca inainte de orice trebuie sa intelegi f bine, pas cu pas, ce se intampla in plan economic si pe urma vei gasi usor conturile contabile care sa reflecte operatiunile respective.



#18 Daniel Simona Hogas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 February 2012 - 04:39 PM

Va multumesc inca o data pentru explicatii ! imi dati o adresa de mail sa va trimit licenta?? sau pot trimite direct la adresa care scrie la D.voastra la cont?



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2012 - 05:42 PM

am primit-o, insa imi pare rau, dar nu m-ai intrebat daca accept sa-ti corectez licenta si nici nu ti-am spus vreodata ca ti-o voi corecta ... acum, sincer ... una e sa te ajut la cateva inregistrari si alta e sa-ti iau toata lucrarea la puricat !
in plus, trim. I al fiecarui an e intotdeauna o per. incarcata pt toti contabilii :sad:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL