Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
indemnizatie asociat unic -administrator -SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


indemnizatie asociat unic -administrator -SRL

4 replies to this topic

#1 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 09 October 2007 - 02:09 PM

Am tot dat cautare dar nu am gasit nimic concret. In cazul SA -urilor unde exista contracte de mandat am inteles ca sunt asimilate salariilor aceste venituri dar ce se intampla in cazul SRL - urilor ? in speta cazul meu ----

Unui asociat unic care este si administrator de SRL i se retin impozitul 16 % si sanatate 6,5 %. Societatea plateste 6 % sanatatea .
Trebuie ca societatea sa plateasca si 0.85 % contributia pentru concedii si indemnizatii sau si-o plateste asociatul separat ?

Am intrebat la CASMB ( cea de pe Mosilor ) si - raspuns de "profesionisti" - " mi se pare ca e optionala plata CCI si o platiti numai daca doriti "
Deci eu cum procedez?



#2 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 10 October 2007 - 10:10 PM

Chiar nu are nimeni asociat unic - administrator caruia i se plateste o indemnizatie lunara?
Voi ce retineti?




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 October 2007 - 12:02 AM

Vezi postareageorge75, la Oct 10 2007, 10:10 PM, a spus:

Chiar nu are nimeni asociat unic - administrator caruia i se plateste o indemnizatie lunara?
Voi ce retineti?
OUG 158 din 2005 zice:
ART. 1
1) Persoanele asigurate pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in sistemul de asigurari sociale de sanatate, denumite in continuare asigurati, au dreptul, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, pe perioada in care au domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei, la concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, daca:
A. desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau in baza raportului de serviciu;
...
(2) De aceleasi drepturi beneficiaza si persoanele care nu se afla in una dintre situatiile prevazute la alin. (1), dar sunt:
a) asociati, comanditari sau actionari;
b) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
...
ART. 5
Incepand cu data intrarii in vigoare a prevederilor prezentei ordonante de urgenta, cota de contributie prevazuta la art. 4 alin. (2) se datoreaza si se achita de catre:
a) angajatori pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin. (1) lit. A si B;
b) institutia care administreaza bugetul asigurarilor pentru somaj pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin. (1) lit. C;
c) persoanele prevazute la art. 1 alin. (2).

Deci, daca nu s-a modificat ceva in lege, din ceea ce am preluat din lege ar rezulta ca platesc contributia si administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare ori de management.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 11 October 2007 - 08:35 AM

Vezi postareanopris, la Oct 11 2007, 01:02 AM, a spus:

Vezi postareageorge75, la Oct 10 2007, 10:10 PM, a spus:

Chiar nu are nimeni asociat unic - administrator caruia i se plateste o indemnizatie lunara?
Voi ce retineti?
OUG 158 din 2005 zice:
ART. 1
1) Persoanele asigurate pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in sistemul de asigurari sociale de sanatate, denumite in continuare asigurati, au dreptul, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, pe perioada in care au domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei, la concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, daca:
A. desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau in baza raportului de serviciu;
...
(2) De aceleasi drepturi beneficiaza si persoanele care nu se afla in una dintre situatiile prevazute la alin. (1), dar sunt:
a) asociati, comanditari sau actionari;
b) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
...
ART. 5
Incepand cu data intrarii in vigoare a prevederilor prezentei ordonante de urgenta, cota de contributie prevazuta la art. 4 alin. (2) se datoreaza si se achita de catre:
a) angajatori pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin. (1) lit. A si B;
b) institutia care administreaza bugetul asigurarilor pentru somaj pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin. (1) lit. C;
c) persoanele prevazute la art. 1 alin. (2).

Deci, daca nu s-a modificat ceva in lege, din ceea ce am preluat din lege ar rezulta ca platesc contributia si administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare ori de management.

Da Nopris, eu zic ca din lege si din normele ei rezulta destul de clar ca administratorul trebuie sa isi plateasca separat CCI.
Chiar cu nuoa modificare a legii 31/1990 in care specifica ca veniturile realizate in baza unui contract de management sunt asimilate veniturilor din salarii inclusiv cu toate obligatiile ce decurg din aceasta, dupa cum bine stim administratorul unui SRL nu are nici un contract de management.

Parerea mea in cazul uni adminstrator de SRL trebuie retinute si platite obligatoriu:

De catre societate :
- impozit 16 %
- CASS asigurat 6.5 %
- CASS societate 6%

De catre administrator
- CAS 9.5% + 19.5% in baza contractului de asigurare cu casa de pensii
- CCI 0.85 % - plateste administratorul la casa de sanatate la nivelul indemnizatiei


Optional

-administratorul se poate asigura si la somaj

Mai sunt alte pareri?



#5 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 12 October 2007 - 07:44 PM

Raspunsul oficial primit la adresa scrisa referitor la CASS asociat unic - administrator :

va rog sa consultati ordin CNAS 617/2007, si anexa 5 a acvestui ordin.
in
principiu, asociatul unic plateste direct catre casa de asigurari,
6,5%+6%+0,85%,
nu prin intermediul societatii si incheie contract separat.
cristina calinoiu
purtator de cuvant


Art5. (4) Pentru asociatul unic cu indemnizație lunară înscrisă în declarația de asigurări sociale, contribuția lunară se calculează prin aplicarea cotei stabilite de lege asupra indemnizației; baza de calcul a contribuției nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe țară, lunar.


Mesajul Dumneavoastra primit la 2007-09-27 21:05:02:

Buna ziua. V-as ruga sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei dileme (
pentru mine).
Societatea are un asociat unic care este si administrator incepand cu
01.08.2007. El primeste o indemnizatie lunara de 3000 lei. Mentionez
ca nu a
incheiat cu casa de asigurari de sanatate nici un contract . I s-a
retinut pe statul
de plata 6.5 % obligatia sa, si 6 % obligatia societatii. Nu am retinut
pentru
indemnizatia sa 0.85 % contributia pentru concedii si indemnizatii si
nici nu si-a
platit-o inca , separat. Sumele retinute pentru acesta au fost trecute
in declaratia
100 care se depune la administratia financiara lunar de catre societate
( la un loc
cu sumele aferente salariilor angajatilor) . Plata s-a facut in
conturile Bugetului
asigurarilor sociale de sanatate la un loc cu sumele declarate pentru
salariati. De
asemnea in declaratia lunara care se depune la Casa de Asigurari de
Sanatate
l-am trecut lunar ca salariat . Mergand zilele trecute sa depun
contractul pe care
societatea il incheie in numele salariatilor cu Casa de asig. de
sanatate si
explicand aceasta situatie mi s-a spus ca nu am procedat corect dar nu
mi s-a
explicat si cum sa procedez, la ghiseu fiind aglomerat . Astfel, am
fost indrumat
sa iau legatura cu dumneavoastra pentru a mi se explica cum trebuie
procedat
corect ( atat din punct de vedere al declaratiilor cat si al platii) in
cazul meu in
speta asociatul unic care primeste o indemnizatie lunara . Mai concret
:
1. Asociatul unic trebuie sa incheie separat contract cu Casa de
asigurari de
sanatate ?
2. Ce obligatii i se retine de catre societate si ce trebuie sa
plateasca el separat (
daca este cazul) ?
3. Obligatiile retinute de catre societate se declara sau nu in
declaratia 100 ?
4. Plata obligatiilor de catre societate se face in aceleasi conturi
cu obligatiile
salariale sau sunt alte conturi ( daca sunt , v-as ruga sa imi spuneti
unde le
gasesc) ?
Va multumesc.


_________________________________________________
Casa de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti
Str. Ilfov, nr. 4, sct. 5, Bucuresti
Tel.: 315.39.29; 314.27.57
http://www.casmb.ro
______________
powered by ICON
platforma ATLAS
http://www.infoacces.ro






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL