Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabil angajat obligatoriu? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabil angajat obligatoriu?

33 replies to this topic

#1 rir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 10 October 2007 - 07:45 AM

Salutare.
Am si eu o intrebare. O firma cu cifra de afaceri de peste 50000 euro este obligata sa aiba contabil angajat?
Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.



#2 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 10 October 2007 - 07:57 AM

da. si sub si peste 50000, este obligat sa aiba un angajat cu studii economice superioare sau contract cu o firma de contabilitate agreata ceccar.




#3 rir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 10 October 2007 - 08:10 AM

Vezi postareacamistu, la Oct 10 2007, 08:57 AM, a spus:

da. si sub si peste 50000, este obligat sa aiba un angajat cu studii economice superioare sau contract cu o firma de contabilitate agreata ceccar.


si daca pana acum nu a avut. si a semnat el toate documentele ? ce risca?



#4 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 October 2007 - 08:40 AM

amenda :smile:



#5 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 10 October 2007 - 08:58 AM

Cat?Si cine o da?



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2007 - 09:16 AM

De exemplu garda financiara...am auzit ca ar fi 3000 lei minim, recunosc ca eu nu m-am documentat prea bine :smile:
Madalina



#7 rir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 10 October 2007 - 10:52 AM

Pai Garda cauta nereguli din conta nu daca are contabil sau nu. Actele sunt tinute la zi, declaratiile depuse in termene, impozitele calculate si platite la termen. Intreb si eu pe cei care au avut controale mai dese i-a intrebat cineva de contabil? ca de regula au treaba cu reprezentantul legal :smile:



#8 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 October 2007 - 10:54 AM

Nu exista amenda. Nu mai raspanditi zvonuri false.
Eventual postati numai dupa ce v-ati documentat....



#9 rir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 10 October 2007 - 11:21 AM

Vezi postareamarian.apetre, la Oct 10 2007, 11:54 AM, a spus:

Nu exista amenda. Nu mai raspanditi zvonuri false.
Eventual postati numai dupa ce v-ati documentat....

OK. Deci poate functiona linistit si fara sa aiba angajat un contabil( bineinteles sa aiba toate actele puse la punct)



#10 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 October 2007 - 11:32 AM

Vezi postarearir, la Oct 10 2007, 12:21 PM, a spus:

Deci poate functiona linistit si fara sa aiba angajat un contabil( bineinteles sa aiba toate actele puse la punct)

La fel de "linistit" ca si atunci cand faci un contract fara avocat,
sau cand iei singur pastile fara sa mergi la medic,
sau multe alte asemenea, cand nu apelezi la un profesionist...



#11 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 10 October 2007 - 12:16 PM

Cu noua lehge a acontabilitatii administratorul nu mai poate raspunde pentru documentele contabile. Unitatile sunt obligate sa aiba organizat compartiment financiar-contabil.
Am avut control de la finante ( de fapt rambursare de TVA) si inspectorul a zis ca o sa inceapa controale sa verifice daca firmele au angajat contabil. Nu stiu de cand incep). Zicea ca este obligatoriu CONTABIL AUTORIZAT!!!!!. Eu ca si economist nu pot intocmi balanta si bilantul, de vizat bilantul nici vorba. O sa vedem de la anul ce-o fi. :smile:



#12 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 October 2007 - 12:44 PM

Ai facut o facultate, ai dat licenta, iar acum acepti sa vina un oarecine sa-ti vanda miciunile alea ...
Ia legea, vezi sanctiunile, contaventiile si dupa aia judeca si singura.
Nu accepta, gata digerate, verdictele "inspectorului"



#13 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 10 October 2007 - 12:59 PM

cum adica contabil autorizat ????? astia habar nu au ce zic, doar in lege scrie clar trebuie studii superioare si atat
traim intr-o lume confuza



#14 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 October 2007 - 01:07 PM

PAi si cu Consultantii fiscali cum ramne? Ca daca ai studii economice superioare poti sa tii contabilitatea unei firme fara a fi necesar avizarea documentelor de un expert contabil sau contabil autorizat, insa, la depunerea bilantului, am inteles ca din 2008, acesta va trebui certificat de catre un consultant fiscal, indiferent daca ai contabil cu studii superioare, expert contabil sau contabil autorizat. :smile:



#15 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 10 October 2007 - 01:13 PM

Vezi postareamimi_elena, la Oct 10 2007, 01:16 PM, a spus:

Cu noua lehge a acontabilitatii administratorul nu mai poate raspunde pentru documentele contabile. Unitatile sunt obligate sa aiba organizat compartiment financiar-contabil.
Am avut control de la finante ( de fapt rambursare de TVA) si inspectorul a zis ca o sa inceapa controale sa verifice daca firmele au angajat contabil. Nu stiu de cand incep). Zicea ca este obligatoriu CONTABIL AUTORIZAT!!!!!. Eu ca si economist nu pot intocmi balanta si bilantul, de vizat bilantul nici vorba. O sa vedem de la anul ce-o fi. :smile:
Esti economist angajat cu contract de munca si ti-a spus inspectorul ca nu ai voie sa semnezi balanta si bilantul?
Nu inteleg cum verifica ei situatii financiare, dau amenzi..., daca nu sunt in stare sa citeasca trei articole dintr-o lege.
Sau poate profita de nestiinta ori neglijenta unora dintre noi si lanseaza tot felul de zvonuri ca cele de mai sus, in interesul obtinerii unor amenzi sau multravnitei spagi.



#16 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 10 October 2007 - 01:16 PM

Daca ai studii superioare si esti angajat al firmei poti intocmi si balanta si bilant



#17 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 10 October 2007 - 01:19 PM

Vezi postareaSalsa, la Oct 10 2007, 02:07 PM, a spus:

PAi si cu Consultantii fiscali cum ramne? Ca daca ai studii economice superioare poti sa tii contabilitatea unei firme fara a fi necesar avizarea documentelor de un expert contabil sau contabil autorizat, insa, la depunerea bilantului, am inteles ca din 2008, acesta va trebui certificat de catre un consultant fiscal, indiferent daca ai contabil cu studii superioare, expert contabil sau contabil autorizat. :smile:
Oameni buni! Acest subiect s-a tot despicat in patru in alt topic "legea contabilitatii". Sunt acolo toate raspunsurile pro si contra. Iar unele sunt foarte bine argumentate in sensul mentionat de marian.apetre.

Nu va mai lasati influentati de zvonistica si fitilele lansate, de multe ori (dar intentionat) chiar de catre cei din finante.

Sa fie clar pt toata lumea: aceasta lege exista cu bunele si mai ales cu relele ei. Dar in nici un caz nu s-a eliminat raspunderea admin pt tinerea si organizarea contabilitatii. ESTE RASPUNZATORUL 100% PT CUM ISI CONDUCE ACTIVITATEA. SI FARA LIMITARI DE GENUL CIFREI DE AFACERI. Incercati sa cititi cu atentie topicul la care m-am referit mai sus si veti vedea pareri foarte avizate si bine documentate. E pacat ca inca mai exista nelamuriri in acest sens.

Si sa va mai spun ceva: in momentul de fata, EI nu sunt interesati decat de fiscalitate si contabilitate. Restul "duca'se pe apa simbetei". Ceea ce este grav si parca nimeni nu observa (doar in aparenta) este ca in momentul de fata tendinta este ca painea si cutitul sa fie din nou in mana ministerului. Uitat-va ce le-au facut "bietilor cecar-isti" prin ultima modificare a ordonantei 65/1994. Totul se desfasoara sub atenta privire a ministerului; ca sa nu mai zic despre camera consultantilor care este o camera in exclusivitate a ministerului si nu o organizatie independenta si cu sens de obiectivitate. Totul este o comanda politica. Noi trebuie sa fim cu capul pe umeri si bine pregatiti. Deocamdata atat.

deci, lasati zvonurile deoparte si cititi cu atentie ca astia va mananca de vii si nevinovati !

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 10 October 2007 - 01:19 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#18 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2007 - 05:54 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Oct 10 2007, 11:54 AM, a spus:

Nu exista amenda. Nu mai raspanditi zvonuri false.Eventual postati numai dupa ce v-ati documentat....

Imi cer scuze pentru interventie mai ales pt faptul ca am raspuns fara a expune un lucru cert. Ceea ce stiu cu siguranta este ca legea prevede ca fiecare agent economic sa aiba contabil angajat sau societate agreata de ceccar. Cat despre amenda, legea nu prevede sanctiuni asa incat ramane doar un zvon.
Madalina



#19 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 11 October 2007 - 04:49 PM

dar daca sunt asociat intr-o firma cu fratele meu, eu pot tine contabilitatea firmei pe baza unui contract de munca cu 2 ore? mentionez ca sunt economist cu studii superioare.



#20 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 October 2007 - 08:11 PM

Vezi postareaonuta, la Oct 11 2007, 04:49 PM, a spus:

dar daca sunt asociat intr-o firma cu fratele meu, eu pot tine contabilitatea firmei pe baza unui contract de munca cu 2 ore? mentionez ca sunt economist cu studii superioare.
Cel care tine contabilitatea trebuie sa fie angajat al firmei (chiar si cu o ora), sa aiba studii superioare, sa fie numit pe functia de Director economic sau Contabil sef, sa fie seful serviciului Contabilitate sau Financiar-contabil, chiar daca e unicul din acest serviciu/birou. Daca nu e asa, se poate apela, prin contract de prestari servicii, la un expert contabil sau la o firma de contabilitate autorizata CECCAR. Nu conteaza aici asociatii.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL