Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dividende neachitate asociatilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dividende neachitate asociatilor

16 replies to this topic

#1 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2007 - 12:41 PM

Conform noilor reglementari din L 31(a soc comerciale) daca dividendele s-au constituit ca datorie in balanta conform hot AGA , urmand a se distribui actionarilor fara sa existe o data fixa stabilita; nu trebuie sa se depaseasca 6 luni, altfel societatea trebuie sa plateasca asociatilor daune-interese la nivelul dobanzii legale.(cheltuiala nedeductibila pentru societate)
Intrebarea mea este: se aplica la orice societate comerciala, (orice SRL), SAU NUMAI la SA (unde sunt actionari, poate exista interes minoritar al actionariatului)?
Daca firma n-a avut bani in 6 luni sa plateasca dividendele , acestea ramanand la dispozitia societatii...pana cand vor fi bani, trebuie sa calculez daune-interese ? :smile:



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 October 2007 - 02:27 PM

DA, se aplica si SRL-urilor si SA-urilor, indiferent de forma sub care este constituita societatea comerciala, art. 67 (care prevede la alin.(2) plata unor daune-interese la nivelul dobanzii legale, pentru perioada de intarziere, in cazul in care nu se platesc dividendele repartizate in termen de 6 luni de la aprobarea situatiilor financiare anuale) al Lg. 31 face parte din „TITLUL III Functionarea societatilor comerciale CAPITOLUL I Dispoziții comune” . Se vor calcula penalitati de intarziere pana la plata efectiva a dividendelor. In cazul in care dividendele repartizate nu se platesc pana la sfirsitul anului, conform art.67 Cod fiscal, se va plati impozitul pe dividende pana la 31.12:
ART. 67
........In cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost platite actionarilor sau asociatilor pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare anuale, impozitul pe dividende se plateste pana la data de 31 decembrie a anului respectiv.
In cazul in care societatea comerciala nu are bani pentru plata acestor dividende, eventual se poate face o AGA care sa stabileasca schimbarea destinatiei repartizarii profitului, amanarea repartizarii profitului pe dividende - parerea mea.




#3 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 12 October 2007 - 01:18 PM

De ce ,,daune-interese la nivelul dobanzii legale=cheltuiala nedeductibila pentru societate''?
%%%




***



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 October 2007 - 05:18 PM

Daunele-interesele platite asociatilor la nivelul ratei dobanzii de referinta a BNR sunt deductibile conform art.23 alin.(5) lit.(a) al Codului fiscal:
ART. 23 – Cod fiscal
(5) In cazul imprumuturilor obtinute de la alte entitati, cu exceptia celor prevazute la alin. (4), dobanzile deductibile sunt limitate la:
a) nivelul ratei dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei, corespunzatoare ultimei luni din trimestru, pentru imprumuturile in lei;
................................................................................
............
(6) Limita prevazuta la alin. (5) se aplica separat pentru fiecare imprumut, inainte de aplicarea prevederilor alin. (1) si (2).



#5 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2007 - 07:13 PM

Daca am gresit nerespectand prevederile din omfp 1752 , in sensul ca am recunoscut dividendele ca datorie la 31.12.2006; chiar daca hotararea asociatilor a fost in martie 2007; de la ce data calculez daune interese?Calculez 6luni de la 31.12.2006 adica 30.06.2007?sau Din 30.09.2007?Cum calculez din punct de vedere practic?am de distribuit 1000leiam intarziat 1 luna :rata de referinta :6.87%/an1000*6.87%an/12*1 ??Se ia rata dobanzii trimestriala?6581=455455=5121/5311 ??Rata dobanzii corespunzatoare ultimei luni din trimestru?



#6 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 13 October 2007 - 01:05 PM

Termenul limita ar fi de 6 luni de la data aprobarii situatiei financiare anuale aferente exercitiului financiar incheiat '' si nu cred ca are legatura cu greseala ta ;
Cod fiscal:
,,Art.23
(5) În cazul împrumuturilor obținute de la alte entități, cu excepția celor prevăzute la alin. (4), dobânzile deductibile sunt limitate la:
a) nivelul ratei dobânzii de referință a Băncii Naționale a României, corespunzătoare ultimei luni din trimestru, pentru împrumuturile în lei
Norme:
65. Pentru calculul deductibilității cheltuielilor cu dobânzile se au în vedere următoarele:
a) pentru împrumuturile angajate de la alte entități, cu excepția celor prevăzute la art. 23 alin. (4) din Codul fiscal, se aplică limita prevăzută la art. 23 alin. (5) din același act normativ, indiferent de data la care au fost contractate;
b) în scopul aplicării art. 23 alin. (5) lit. a) din Codul fiscal, nivelul ratei dobânzii de referință, recunoscută la calculul profitului impozabil, este cea din ultima lună a trimestrului pentru care se calculează impozitul pe profit, publicată de Banca Națională a României în Monitorul Oficial al României, Partea I;
c) modul de calcul al dobânzii, conform art. 23 alin. (5) din Codul fiscal, va fi cel corespunzător modului de calcul al dobânzii aferente împrumuturilor;
d) rezultatul exercițiului financiar luat în calcul la determinarea capitalului propriu pentru sfârșitul perioadei este cel înregistrat de contribuabil înainte de calculul impozitului pe profit’’

Deci:Val dividende nedistribuite*d/12(d=rata dob din ultima lună a trimestrului pentru care se calculează impozitul pe profit)=daune interese pt. o luna
SAU
Val dividende nedistribuite*d*t/360(d=rata dob din ultima lună a trimestrului pentru care se calculează impozitul pe profit, t=timpul in zile intarziere)=daune interese pt. perioada,, t’’
Inregistrarea ar fi:
6588=4558
Din care trebuie sa retii 16%
4558=4467 (stopaj-in declaratia 205 va fi evidentiat la venituri din dobanzi)
Am folosit contul 4558, ca o concluzie a art.170/OMF 1.752, contul 457 neavand alta corespondenta.
Cam asta ar fi parerea mea, asteptam si alte pareri.
%%%




***



#7 voxdanc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 October 2007 - 12:59 AM

Si ce se intampla daca nu sunt platite din 2004? :biggrin:

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Oct 13 2007, 02:05 PM, a spus:

Termenul limita ar fi de 6 luni de la data aprobarii situatiei financiare anuale aferente exercitiului financiar incheiat '' si nu cred ca are legatura cu greseala ta ;
Cod fiscal:
,,Art.23
(5) În cazul împrumuturilor obținute de la alte entități, cu excepția celor prevăzute la alin. (4), dobânzile deductibile sunt limitate la:
a) nivelul ratei dobânzii de referință a Băncii Naționale a României, corespunzătoare ultimei luni din trimestru, pentru împrumuturile în lei
Norme:
65. Pentru calculul deductibilității cheltuielilor cu dobânzile se au în vedere următoarele:
a) pentru împrumuturile angajate de la alte entități, cu excepția celor prevăzute la art. 23 alin. (4) din Codul fiscal, se aplică limita prevăzută la art. 23 alin. (5) din același act normativ, indiferent de data la care au fost contractate;
b) în scopul aplicării art. 23 alin. (5) lit. a) din Codul fiscal, nivelul ratei dobânzii de referință, recunoscută la calculul profitului impozabil, este cea din ultima lună a trimestrului pentru care se calculează impozitul pe profit, publicată de Banca Națională a României în Monitorul Oficial al României, Partea I;
c) modul de calcul al dobânzii, conform art. 23 alin. (5) din Codul fiscal, va fi cel corespunzător modului de calcul al dobânzii aferente împrumuturilor;
d) rezultatul exercițiului financiar luat în calcul la determinarea capitalului propriu pentru sfârșitul perioadei este cel înregistrat de contribuabil înainte de calculul impozitului pe profit’’

Deci:Val dividende nedistribuite*d/12(d=rata dob din ultima lună a trimestrului pentru care se calculează impozitul pe profit)=daune interese pt. o luna
SAU
Val dividende nedistribuite*d*t/360(d=rata dob din ultima lună a trimestrului pentru care se calculează impozitul pe profit, t=timpul in zile intarziere)=daune interese pt. perioada,, t’’
Inregistrarea ar fi:
6588=4558
Din care trebuie sa retii 16%
4558=4467 (stopaj-in declaratia 205 va fi evidentiat la venituri din dobanzi)
Am folosit contul 4558, ca o concluzie a art.170/OMF 1.752, contul 457 neavand alta corespondenta.
Cam asta ar fi parerea mea, asteptam si alte pareri.




#8 oma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 15 October 2007 - 07:54 PM

Vezi postareavoxdanc, la Oct 15 2007, 12:59 AM, a spus:

Si ce se intampla daca nu sunt platite din 2004? :biggrin:

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Oct 13 2007, 02:05 PM, a spus:

Termenul limita ar fi de 6 luni de la data aprobarii situatiei financiare anuale
Cam asta ar fi parerea mea, asteptam si alte pareri.

Nu am raspunsul, accentuez intrebarea: SRL asociat unic, dividend pe anul 2004 repartizat, nedistribuit pina la 31.12.2005, DAR PLATIT impozitul pe
dividend pina la 31.12.2005( 5% la vremea aceea). Asociatul nu pretinde dobinzi; societatea ii distribuie anul partial dividend 2004.functie de disponibilul firmei.
Acum , in 2007, inca mai are de incasat; iarasi trebuie sa-i retina impozit pe dividend, daca i s-a retinut odata, si cit ..16%, diferenta ???. EU cred ca legislatia este neclara, de aici interpretari, dar parca toate facute sa cistige statul! Astept si eu parerile voastre.



#9 Laura.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Arad

Postat 16 October 2007 - 08:07 AM

Asociatul unic poate sa hotarasca ca crediteaza firma cu suma dividendelor neridicate. Si atunci transferi suma din 457 in 4551.
Cred ca ar putea fi o solutie.



#10 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 October 2007 - 12:41 PM

Treci suma din 457 in 4551 si mai faci si documentatie pe care sa o trimiti la Oficiul pentru Spalarea Banilor, daca suma e mai mare de 10000 euro. Te complici mult. Lasa-i in 457 ca stau bine acolo si cand ai bani ii platesti fie din banca, fie din casa, pe etape.



#11 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 October 2007 - 04:50 PM

Eu am facut analitice la 457: 457.1 dividende brut si 457.2 dividende net. in momentul constituirii impozitului dividende ( daca fac plata in culrsul anului, sau la sfarsitul anului, cand impozitul devine scadent) transfer dividendele net in analiticul respectiv, urmand ca, in momentul in care societatea dispune de bani, sa ridice dividende net pe anul respectiv ( integral sau partial). Daca ridica peste echiv 10000 euro dintr-o data, anunt oficiul de spalarea banilor. Daca ridica in rate ( ce se intind pe cateva luni ), atunci nu.
Julia S



#12 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 October 2007 - 07:37 PM

E bine si asa cu analitice. Eu nu folosesc analitice, ci la finalul anului, daca am dividende neridicate de asociati, virez impozitul pe dividende distribuite PF, la bugetul de stat, si las suma in ct. 457. Apoi in anul N+1, cand fac Declaratia 205, trec in ea persoanele care au luat dividende in anul N. :smile:
Problema referitoare la declararea tranzactiilor cu numerar mai mari de 10.000 euro catre Oficiul Spalarii Banilor, se referea la dividendele lasate de asociati si trecute ca aport in firma. Daca la momentul respectiv are in ct. 457 sume mai mari de 10.000 euro si decide printr-o decizie interna trecerea acestora in ct. 4551, ca si sume la dispozitia societatii lasate de asociat, in termen de 24 ore de la producerea acestei inregistrari, trebuie notificat Oficiul. La acest aspect m-am referit eu.

Aceasta postare a fost editata de Salsa: 17 October 2007 - 07:43 PM




#13 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 18 October 2007 - 07:41 AM

Nu am raspunsul, accentuez intrebarea: SRL asociat unic, dividend pe anul 2004 repartizat, nedistribuit pina la 31.12.2005, DAR PLATIT impozitul pe
dividend pina la 31.12.2005( 5% la vremea aceea). Asociatul nu pretinde dobinzi; societatea ii distribuie anul partial dividend 2004.functie de disponibilul firmei.
Acum , in 2007, inca mai are de incasat; iarasi trebuie sa-i retina impozit pe dividend, daca i s-a retinut odata, si cit ..16%, diferenta ???. EU cred ca legislatia este neclara, de aici interpretari, dar parca toate facute sa cistige statul! Astept si eu parerile voastre.
[/quote]
Daca s-a platit la timpul lui impozitul pe dividende nu il mai platesti odata! Intrebarea este ce facem cu daunele-interese?
%%%




***



#14 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 18 October 2007 - 07:55 AM

Vezi postareaSalsa, la Oct 17 2007, 08:37 PM, a spus:

E bine si asa cu analitice. Eu nu folosesc analitice, ci la finalul anului, daca am dividende neridicate de asociati, virez impozitul pe dividende distribuite PF, la bugetul de stat, si las suma in ct. 457. Apoi in anul N+1, cand fac Declaratia 205, trec in ea persoanele care au luat dividende in anul N. :smile:
Problema referitoare la declararea tranzactiilor cu numerar mai mari de 10.000 euro catre Oficiul Spalarii Banilor, se referea la dividendele lasate de asociati si trecute ca aport in firma. Daca la momentul respectiv are in ct. 457 sume mai mari de 10.000 euro si decide printr-o decizie interna trecerea acestora in ct. 4551, ca si sume la dispozitia societatii lasate de asociat, in termen de 24 ore de la producerea acestei inregistrari, trebuie notificat Oficiul. La acest aspect m-am referit eu.
Salsa eu inteleg putin altfel treaba asta si anume:
se supun obligației de raportare către O.S.B. operațiunile de creditare a societății de către un asociat, cu sume în NUMERAR a căror limită minimă cumulată reprezintă echivalentul în lei a 10.000 euro, dacă se derulează prin casieria proprie și sunt efectuate în cursul aceleiași zile bancare. In consecinta probabil ca daca existau banii, isi retragea omul dividendele dar asa...nu inteleg de ce trebuie raportata operatiunea ta la momentul acesta? Si te mai intreb daca ai facut asa cum zici tu, si dupa 10 zile societatea dispune de numerar si restituie catre 4551, 10.000eur numerar trebuie sa raportezi iar si uite asa cum asociatul asta pune mana pe 10.000eur numerar o singura data dar e raportat de doua ori. Nu? Ce zici?
%%%




***



#15 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 18 October 2007 - 11:51 AM

Denisa, daca la 31.12.2005 ai virat integral impozitul aferent dividentelor constituite pentru anul 2004 (indiferent cat a fost impozitul atunci) in soldul contului 457 au ramas dividentele nete la care nu mai ai de virat nici un impozit. Aceste dividente le vei plati cand va dori administratorul. Nu inteleg de ce te complici. In situatia in care nu ai virat integral impozitul pana la finele lui 2005 atunci, da , ai o problema fiscala pentru ca erai obligata. E clar acum? :smile:



#16 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 18 October 2007 - 04:40 PM

Vezi postareamicha, la Oct 18 2007, 12:51 PM, a spus:

Denisa, daca la 31.12.2005 ai virat integral impozitul aferent dividentelor constituite pentru anul 2004 (indiferent cat a fost impozitul atunci) in soldul contului 457 au ramas dividentele nete la care nu mai ai de virat nici un impozit. Aceste dividente le vei plati cand va dori administratorul. Nu inteleg de ce te complici. In situatia in care nu ai virat integral impozitul pana la finele lui 2005 atunci, da , ai o problema fiscala pentru ca erai obligata. E clar acum? :smile:
Multumesc pentru raspuns dar este pentru OMA de fapt, si acelasi lucru i l-am zis si eu mai sus.
%%%




***



#17 oma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:giurgiu

Postat 18 October 2007 - 05:46 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Oct 18 2007, 04:40 PM, a spus:

Vezi postareamicha, la Oct 18 2007, 12:51 PM, a spus:

Denisa, daca la 31.12.2005 ai virat integral impozitul aferent dividentelor constituite pentru anul 2004 (indiferent cat a fost impozitul atunci) in soldul contului 457 au ramas dividentele nete la care nu mai ai de virat nici un impozit. Aceste dividente le vei plati cand va dori administratorul. Nu inteleg de ce te complici. In situatia in care nu ai virat integral impozitul pana la finele lui 2005 atunci, da , ai o problema fiscala pentru ca erai obligata. E clar acum? :smile:
Multumesc pentru raspuns dar este pentru OMA de fapt, si acelasi lucru i l-am zis si eu mai sus.

Va multumesc tuturor, sunteti f. prompti, si eu seara de seara urmaresc ultimele postari! Succes in ceeace faceti!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL