Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit venit nerezidenti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit venit nerezidenti

14 replies to this topic

#1 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 19 February 2007 - 01:33 PM

In Normele C.F., partea 141 / I / 2 este un model privind
"Declarația informativă privind impozitul reținut și plătit pentru veniturile cu regim de reținere la sursă/venituri scutite, pe beneficiari de venit nerezidenți"
care trebuie depusa, daca este cazul, pana in 28 februarie.

1. Se depune si pentru beneficiari persoane juridice ?
2. Exista un program de la M.F. pentru obtinerea ei sau se copiaza modelul din norme si se completeaza manual ?



#2 nikolae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 20 February 2007 - 10:20 AM

Si eu am o situatie asemanatoare, adica 2 persoane din Consiliul de Administratie care sunt nerezidente. Si am si aceeasi nedumerire daca trebuie sau nu sa depun declaratia pomenita mai sus, cu alte cuvinte daca este obligatorie depunerea acelei declaratii (care se numeste "informativa"). In norme se prezinta modelul si se spune ca se completeraza in 2 exemplare: unul se depune la organul fiscal, iar al doilea se pastreaza la platitorul de venit.




#3 nikolae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 20 February 2007 - 10:35 AM

acum am citit art. 119 CF si art.151 norme si rezulta ca e obligatorie depunerea lor.
Referitor la: 1.daca se depune si pt pers juridice, parerea mea ar fi ca nu.
2. am cautat pe net un program pt aceasta declaratie - care n'are un numar- dar n'am gasit. Zic s-o completam in word sau chiar de mana.
Alte pareri?



#4 Anais

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:xxx

Postat 20 February 2007 - 12:49 PM

La art 30 CF -venituri obtinute de persoane juridice straine din proprietati imobiliare, la alin 6 spune ca prevederile art 119 se aplica si celor ce retin impozit in conformitate cu acest articol. De aici eu am inteles ca acesta declaratie se depune si pentru persoanele juridice nerezidente care obtin venituri din Ro.
Eu insa nu am gasit anexa in care e modelul de declaratie:sad:
Anais



#5 nikolae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 20 February 2007 - 03:05 PM

poate iti sunt de folos

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:37 PM




#6 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 20 February 2007 - 03:38 PM

sau alt format de declaratie (pe 1 pagina). Practic informatia e identica cu cea din norme (copiata efectiv de acolo) si cu cea din fisierul de mai sus

Anais, si eu zic la fel ca tine. Se depune pentru toti nerezidentii la care s-a facut retinere la sursa (cazul meu concret: SC straine care mi-au prestat servicii)

intrucat nu sunt niciunde instructiuni de completare, bineinteles ca m-am lovit de ....

Intrebari la completare declaratie:
1 date de indentificare beneficiar - ce trec? codul lui de TVA?
2 la punctul C in declaratie: natura venitului : pur si simplu prestari servicii (daca asta am, sau cu incadrare exacta din CF art 114?
3 venitul brut si impozitul - in lei? Impozitul l-am platit in lei, deci asa as deduce, venitul brut il calculez atunci ca valoarea bruta in euro la cursul la care am facut plata? Deci lei, fara zecimale? Ca doar in declaratii nu le plac zecimalele.
4. Actul normativ care reglementeaza impunerea : Cf art 116 (2) c, de exemplu?
5 dupa formatul declaratiei deduc ca faci o singura declaratie pentru absolut toti beneficiarii. In antetul de tabel de la puncul B scrie denumire/nume, prenume - de aici deduc ca ii pui pe toti la gramada, unul sub altul.

Fisiere atasate





#7 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 20 February 2007 - 03:47 PM

MAI AM O INTREBARE

in cazul in care pe parcursul anului am platit mai multe facturi la acelasi furnizor, in luni diferite si de fiecare data am facut retinere la sursa, trec o singura pozitie pentru furnizorul asta sau cate una pentru fiecare plata ?



#8 Mary Calin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:acasa

Postat 20 February 2007 - 04:53 PM

Buna ziua,

Trebuie ca in aceasta declaratie sa trecem si persoanele juridice nerezidente care mi-au vandut ceva? Eu am o firma care cumpara fonturi sau imagini de pe diferite site-uri. Partenerii straini nu sunt de acord sa le retin impozitul din suma, deci eu il platesc atat cat ar trebui sa fie retinut , dar in consider cheltuiala nedeductibila. Facturile lor (invoice) cu contin datele necesare declaratiilor noastre. Ce trec in declaratie?

Multumesc



#9 cameea1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:economist

Postat 23 February 2007 - 11:02 AM

Trebuia cumva sa declar la administratia financiara contractele de prestari servicii cu nerezidenti? Am avut cateva in 2006...am platit 16% impozit.
Acesta declaratie pentru cei care nu au nif sau pentru toti cu care am colaborat inclusiv asociatul unic care este nerezident si care a ridicat dividende?

Multzam fain!!! :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 01:19 PM




#10 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2007 - 01:56 AM

Vezi postareaMary Calin, la Feb 20 2007, 04:53 PM, a spus:

Buna ziua,

Trebuie ca in aceasta declaratie sa trecem si persoanele juridice nerezidente care mi-au vandut ceva? Eu am o firma care cumpara fonturi sau imagini de pe diferite site-uri. Partenerii straini nu sunt de acord sa le retin impozitul din suma, deci eu il platesc atat cat ar trebui sa fie retinut , dar in consider cheltuiala nedeductibila. Facturile lor (invoice) cu contin datele necesare declaratiilor noastre. Ce trec in declaratie?

Multumesc

Si eu am aceeasi problema...platesc diverse chestii cumparate de pe net direct, fie ca este vorba de servicii (in IT), inchirieri de servere sau software, imagini, creatii grafice finale sau astfel de servicii de dezvoltare....e, ideea este ca toate acestea se incadreaza diferit in functie de diverse chestii, adica pot fi "redevente" sau "prestari de servicii"....foarte greu m-am descurcat cu explicatiile din norme, iti prinzi urechile in modul lor de a explica, parca nu vorbim aceeasi limba...

La fel, si eu platesc cat trebuie furnizorului si impozitul il dau din buzunar la statul roman...evident ca Invoice-urile sunt cu sumele "nete"....asa ca voi declara venit brut = venit net + impozit platit, pentru fiecare beneficiar...altfel nu vad cum...

Ideea este ca ei, furnizorii acestia nu prea sunt impozitati in tara lor pentru astfel de servicii prestate prin Internet, asa ca nu prea intra, zic eu, sub incidenta "dublei impuneri"....



#11 cretu oana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 October 2007 - 02:02 PM

Am si eu o problema, si daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscatoare. Firma este SNC si pe baza Act.Constit. asociatul isi ridica lunar bani prin casieria societatii. Aceste sume se trec direct pe cheltuiala cat si impozitul aferent. care il declar si il platesc pana pe 25 ale lunii urmatoare.
1. Este corect ca acest venit cat si impozitul acestuia sa fie dat pe cheltuiala?
2. Daca intr-o luna s-a omis declararea lui , implicit neachitarea ce se poate face ???



#12 Dana Manole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 October 2007 - 03:54 PM

Conform art. 116 din codul fiscal trebuia sa declar impozitul pe veniturile obtinute de nerezidenti aferent lunii august. Ce se intampla daca nu am omis acest lucru?
V-as fi recunoscatoare ptr. un raspuns



#13 alinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 October 2007 - 08:34 AM

impozitul pe nerezidenti se constituie si se declara la plata facturii externe. Daca ai factua cu luna august si scadenta este in septembrie , il constitui si declari in luna septembrie

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:32 PM




#14 vioricapop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 24 October 2007 - 10:04 AM

Oare poate cineva sa ma ajute pt ca am urmatoarele doua situatii:
1. O societate comerciala din Belgia presteaza pentru societatea din Romania servicii de identificare furnizori si de reprezentare la acestia. Exista conventie pentru evitarea dublei impuneri, dar nu mi-e foarte clar daca trebuie sa retin impozit aici. Nu reusesc sa obtin un certificat de rezidenta fiscala de la societatea din Belgia pentru spun ei ca n-au auzit de asa ceva. Oare mai lucreaza cineva cu vreo societate din Belgia si a obtinut vreun asemenea certificat?

2. O problema mai mica (sumele sunt foarte mici - sub 12 EUR) - ocazional se cumpara de pe internet minute de telefonie pe Skype. Societatea catre care se face plata este persoana juridica din Luxemburg. Nu stiu exact ce obligatii am legate de aceste plati.

Multumesc anticipat pentru orice informatie.



#15 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2007 - 11:31 AM

Am si eu aceiasi speta cu telefonia skyp si moneybookers) si care se achita prin card-ul firmei si nu stiu cum sa procedez...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL