Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum se scade chiria pe firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cum se scade chiria pe firma

8 replies to this topic

#1 stefan

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 March 2005 - 08:53 AM

Am inchiriat un apartament cu 2 camere, (cu contract de inchiriere) si am deschis o firma aici. Se scad cheltuielile pe chirie ? Cum se procedeaza?
La 200E chirie/luna.



#2 AVRAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 09 March 2005 - 11:07 AM

Daca contractul de inchiriere este inregistrat la adm financiara, atunci lunar inregistrezi 612=5311 cu cval in lei a 200 de eur si totodata poti sa vorbesti cu cei de la administratia blocului ca pentru toate chelt de intretinere sa-ti elibereze chitanta pe numele firmei pentru a putea sa-ti deduci si aceste cheltuieli
Succes




#3 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2005 - 12:42 PM

buna
imi pare rau pt cel care vrea sa-si deduca chelt de intretinere de la bloc pe firma nu se poate caci astia dau chitante nefiscalizate. din alea de la librarie si deci nu se pot deduce,sunt nedeductibile. partea frumoasa e ca nu se poate face nimic in privinta asta.



#4 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 09 March 2005 - 02:05 PM

daca a avut norocul sa stea intr-un bloc unde exista o asociatie de proprietari...acestia is obligati sa aiba chitante fiscale si chiar personalizate ca toata lumea
si sincer..parerea mea, este ca si chitantele de la librarie pot fi deduse in cazul in care este stipulat in contractul de inchiriere ca firma plateste si intretinere.....din acelasi motiv conform caruia ai voie sa bagi drept chelt deductibila pe disp de plata catre proprietar



#5 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2005 - 07:17 PM

buna
imi pare rau tony tb sa te anunt ca inclusiv asoc de locatari au obligatia sa emita facturi personalizate. si acestea nu se pot deduce nici macar daca scrie in ctr de inchiriere si nici macar daca ele sunt facute pe firma daca nu crezi poti suna la administratia financiara si iti vor da acest raspuns si culmea asociatiile astea nu sunt controlate de nimeni iar daca afla ca esti firma iti trece o intretinere de nu o poti plati dar iarasi nu se poate face nimic pt ca asa hotaraeste adunarea generala



#6 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 11 March 2005 - 02:38 PM

pai sa vedem...aia cu intretinerea f mare numai pt ca esti firma depinde de cat de bine iti negociezi tu asta....sau mai bine zis...eu tin chestiile astea la asociatie de proprietari si nu difera suma cu nimik fata de chiriasii persoane fizice....numai ca...se trec la persoane prezente exact numarul declarat de societate la registrul comertului...le-am cerut aceasta hartie.....
cat despre deductibilitatea lor...habar nu am ce sa spun....la mai multe societati pe care le cunosc....acestea is deductibile indiferent de cum arata chitanta respectiva.....
si pe de alta parte nimeni dintre cei care au venit in contrale nu s-a legat de chestia asta
acum decizia este a fiecaruia in parte si de cum poate si stie sa-si sustina cauza.....
pentru ca...in general...cei care vin in controale...dau de f multe ori amenzi fara o baza egala puternica, iar daca esti in stare sa-i contrazici cu argumente logice te-ai salvat.....sau nu neaparat cu argumente logice....



#7 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2005 - 12:07 PM

buna
la mine tocmai ca a venit controlu' si s-a legat exact de chestia asta si de altele ca de ex de faptul ca toate cheltuielile de intretinere.tel,apa,gaze etc sa fie trecute distinct in contract ca se suporta de catre chirias



#8 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 14 March 2005 - 12:19 PM

problema la tine a fost ca nu ai avut specificat clar in contract tot ce ai facut acolo......nu ca au fost deductibile sau nu......
intotdeauna daca este un contract la mijloc, cheltuielile sunt deductibile....chiar si penalizarile



#9 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2005 - 04:52 PM

buna
tony tin sa te anunt ca am in mana chiar acum chitante fiscalizate de la asociatii de locatari ceea ce inseamna ca sunt obligati sa o faca
o zi buna






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL