Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu medical vs concediu odihna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Concediu medical vs concediu odihna

4 replies to this topic

#1 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 11 October 2007 - 08:10 PM

Am un caz un pic mai deosebit. Un angajat, la o institutie publica, beneficiaza, conform legii, de un concediu de odihna anual de 25 de zile. Angajatul respectiv efectueaza 15 zile de concediu odihna in luna aprilie 2007, iar din luna iunie si pana la 30.09.2007 a fost in concediu medical (operatie hernie disc). Seful de personal din rspectiva unitate, spune ca salariatul nu ar mai avea dreptul la celelalte 10 zile de concediu de odihna, pe motiv ca a fost in concediu medical pe o perioada mai lunga (4 luni).
Ce parere aveti? Are dreptate seful, sau nu? Si care ar fi in aceasta situatie baza legala?



#2 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 12 October 2007 - 08:40 AM

Am intalnit si eu acest caz. Codul Muncii spune ca:
Art. 140 - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile
lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabilește prin contractul colectiv
de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă și se acordă
proporțional cu activitatea prestată într-un an calendaristic


Cand esti in concediu medical nu lucrezi efectiv si de aceea concediul de odihna se poate diminua. Insa si asa din ce ai spus tu el a stat 4 luni in medical , iar proportional cu cele 25 zile CO ar trebui sa i se scada 8 zile si nu 10. Deci 2 zile tot ar mai avea dreptul!

Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#3 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 12 October 2007 - 05:52 PM

Vezi postareapcl, la Oct 12 2007, 09:40 AM, a spus:

Am intalnit si eu acest caz. Codul Muncii spune ca:
Art. 140 - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile
lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabilește prin contractul colectiv
de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă și se acordă
proporțional cu activitatea prestată într-un an calendaristic


Cand esti in concediu medical nu lucrezi efectiv si de aceea concediul de odihna se poate diminua. Insa si asa din ce ai spus tu el a stat 4 luni in medical , iar proportional cu cele 25 zile CO ar trebui sa i se scada 8 zile si nu 10. Deci 2 zile tot ar mai avea dreptul!

Bine, dar in aceasta perioada, contractul de munca nu a fost suspendat!



#4 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 14 October 2007 - 11:47 PM

CODUL MUNCII

ART. 50 – Suspendarea de drept

Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:


b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;- ECHIVALENTUL LA CONCEDIU MEDICAL
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#5 goose81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 November 2007 - 08:50 AM

eu am urmatoarea situatie:salariata si-a luat o fractiune din concediul legal , apoi a fost 4 luni in concediul medical.acum, trebuie sa ii calculez proportional cu perioada efectiv lucrata cate zile de concediu i s-ar cuveni?si apoi sa fac regularizarea zilelor de concediu cuvenite si celor luate?legea spune ca pe perioada suspendarii cim pot exista alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele legate de prestarea muncii de catre salariat si plata salariului de catre angajator, daca aceste sunt prevazute prin legi speciale..care ar fi aceste drepturi si obligatii ?stie cineva?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL