Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bilete la ordin - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bilete la ordin

10 replies to this topic

#1 gabivio

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 12 October 2007 - 09:35 PM

Cum se inregistreaza un BO primit de la un client si girat catre un furnizor?
Si cand se inchide contul, la scadenta sau la emitere?



#2 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 13 October 2007 - 02:00 PM

413-411  incasare client

401=403  plata furnizor

si apoi 403-413  (pentru  ca  acest  bilet  nu  va  mai  trece  prin banca  ta),si poti face  asta  la  data emiterii

Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.



#3 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 13 October 2007 - 02:23 PM

daca-i girat ,nu-i obligatoriu sa fie si platit.Eu zic ca biletul la ordin se introduce in banca la data scadentei si atunci se face contarea privind incasarea facturii de la client.Daca BO nu are acoperire se incaseaza suma de la furnizor. inregistrarea BO 413=411 si incasarea sumei la momentul scadentei ,prin banca 5121=413 .Ca doar tb sa incasam si banii,nu? :wink: Cum e?Mai are cineva o parere ?



#4 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 14 October 2007 - 08:42 PM

Vezi postareaJojo, la Oct 13 2007, 03:23 PM, a spus:

daca-i girat ,nu-i obligatoriu sa fie si platit.Eu zic ca biletul la ordin se introduce in banca la data scadentei si atunci se face contarea privind incasarea facturii de la client.Daca BO nu are acoperire se incaseaza suma de la furnizor. inregistrarea BO 413=411 si incasarea sumei la momentul scadentei ,prin banca 5121=413 .Ca doar tb sa incasam si banii,nu? :wink: Cum e?Mai are cineva o parere ?

Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.



#5 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 14 October 2007 - 08:49 PM

Vezi postareaCosma Violeta, la Oct 14 2007, 08:42 PM, a spus:

Vezi postareaJojo, la Oct 13 2007, 03:23 PM, a spus:

daca-i girat ,nu-i obligatoriu sa fie si platit.Eu zic ca biletul la ordin se introduce in banca la data scadentei si atunci se face contarea privind incasarea facturii de la client.Daca BO nu are acoperire se incaseaza suma de la furnizor. inregistrarea BO 413=411 si incasarea sumei la momentul scadentei ,prin banca 5121=413 .Ca doar tb sa incasam si banii,nu? :wink: Cum e?Mai are cineva o parere ?


un doc de plata girat (de la client catre furnizor) nu mai trece la decontare prin banca ta.Se deconteaza din contul clientului direct in contul furnizorului tau. Tu nu mai faci parte din acest circuit bancar. Deci tu nu mai faci inregistrari prin ct 5121. Daca d.ne fereste biletul nu are acoperire atunci stornezi operatiunile privind efectele de plata si eliberezi alt document de plata pe care il vei inregistra prin banca
Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.



#6 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 15 October 2007 - 07:33 AM

Biletul la ordin primit de la client si girat la furnizor se inregistreaza ca o compensare. Contul de banca nu are ce cauta acolo pentru ca nu incasez si nu platesc nimic prin banca.

401=482
si
482=411
ADITA



#7 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2007 - 08:31 AM

Cred ca s-a mai discutat despre treaba asta pe forum. Tot nu inteleg ce cauta acest cont 482 in situatia data, pentru ca 482 se refera la decontari intre subunitati ale aceleiasi societati.
Madalina



#8 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 15 October 2007 - 08:34 AM

Vezi postareamadalinab, la Oct 15 2007, 09:31 AM, a spus:

Cred ca s-a mai discutat despre treaba asta pe forum. Tot nu inteleg ce cauta acest cont 482 in situatia data, pentru ca 482 se refera la decontari intre subunitati ale aceleiasi societati.

Ai o propunere mai buna? :biggrin:
Ca sa fii contabil trebuie sa inveti si sa impovizezi. Contul 482/analitic distinct-"decontari pentru compensari" este un cont tampon intre 401 si 411 pentru ca sunt multe programe de contabilitate care nu permit contarea directa 401=411.
Pana acum foarte multi colegi au facut asa si nu a zis nimeni nimic...
ADITA



#9 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 15 October 2007 - 09:58 AM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Oct 15 2007, 09:34 AM, a spus:

Vezi postareamadalinab, la Oct 15 2007, 09:31 AM, a spus:

Cred ca s-a mai discutat despre treaba asta pe forum. Tot nu inteleg ce cauta acest cont 482 in situatia data, pentru ca 482 se refera la decontari intre subunitati ale aceleiasi societati.

Ai o propunere mai buna? :biggrin:
Ca sa fii contabil trebuie sa inveti si sa impovizezi. Contul 482/analitic distinct-"decontari pentru compensari" este un cont tampon intre 401 si 411 pentru ca sunt multe programe de contabilitate care nu permit contarea directa 401=411.
Pana acum foarte multi colegi au facut asa si nu a zis nimeni nimic...


Parerea mea e sa folositi conturile 403 efecte de platit sau 413 efecte de primit (dupa caz)



#10 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 15 October 2007 - 10:32 AM

Parerea mea e sa folositi conturile 403 efecte de platit sau 413 efecte de primit (dupa caz)
[/quote]


Si care ar fi inregistrarile?
ADITA



#11 h.andy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 15 October 2007 - 10:35 AM

Eu folosesc

5113 = 4111
403=5113
401=403






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL