Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii fiscale online - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratii fiscale online

72 replies to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 28 August 2007 - 12:30 PM

Am descarcat toate cele de pe ministerul finantelor (ANAF), am depus cererea de certificat digital, am instalat certificatul digital...nu pot sa prelucrez declaratiile cu Adobe. Poate sa-mi explice si mie cineva cum se procedeaza? Multumesc frumos... Ma pregatesc de acum pentru declaratiile pe trimestrul 2. :biggrin:



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 August 2007 - 01:19 PM





#3 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 28 August 2007 - 05:03 PM

daca n-ai fi atat de arogant, mister septimiu ai fi priceput ca AM DEJA ACELE INSTRUCTIUNI. nu am postat de idioata. gresala a fost ca am scris declaratii lunare, desi ma refeream la online si le depun trimestrial. am descarcat adobe 8.0, am instalat certificat, etc...eu vorbesc despre faptul ca acele declaratii descarcate de pe anaf NU SUNT EDITABILE. sau m-am impotmolit undeva si nu stiu unde si de aceea am nevoie de ajutor. Te-as ruga frumos, Mister Septimiu sa te abtii de la comentarii aiurea, MAI ALES CAND POSTEZ EU. Nu e prima data cand faci asa.

la partea asta ma refer: "Completarea propriu-zis?? a câmpurilor cu datele dvs.:
- navigarea în cadrul unei declara??ii în format PDF se efectueaz?? cu ajutorul
tastei ?tab? sau direct prin execu??ia unui click cu mouse-ul în cadrul unei celule
(câmp);
- câmpurile ce au ca valoare rezultatul calculat al altor câmpuri sunt colorate
diferit ??i nu sunt toate editabile;
- în cadrul unor declara??ii în format PDF se afl?? un buton ??? (fond galben)
pozi??ionat în col??ul stâng al subsolului denumirii declara??iei, care la ac??ionarea cu
mouse-ul ofer?? informa??ii specifice complet??rii formularului;"

EU NU POT SA EDITEZ NIMIC DE PE FORMULARUL ASTA.

Aceasta postare a fost editata de andreea: 28 August 2007 - 05:05 PM




#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 August 2007 - 10:16 PM

daca nu ai sarit ca arsa asa de mult ai observa ca in primul post nu ai specificat ca ai citit instructiunile si nici nu ai spus unde nu te descurciImagine postata

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 28 August 2007 - 10:17 PM




#5 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 October 2007 - 09:47 PM

A depus cineva declaratiile 100 si 300 on line?
Eu simt ca inebunesc...am stat 2 ore sa incarc 10 declaratii (timp in care m-am logat de nu stiu cate ori pentru ca mereu sarea pe pagina principala a anaf), dupa care am intrat pe vizualizare declaratii incarcate. Si stupoare: numai una imi aparea depusa, cu toate ca pentru fiecare primisem un numar de inregistrare.
Stie cineva, e vreo smecherie de care nu m-am prins eu? Am urmat intocmai instructiunile...m-am logat pentru verificare cu fiecare certificat - care oricum nu stiu al carei firme este decat cand intru efectiv pe vizualizare - toate certificatele se numesc la fel.

Oricum le-am listat si ma duc frumusel la coada pentru ca aici nu-mi dau nici o dovada ca le-am depus. Ma asteptam sa pot lista declaratia cu un numar de inregistrare pe ea si cu vreo "semnatura electronica" a ANAF.... Si cat am alergat pentru nenorocitul de certificat digital....
:smile: :sad: :sad:
Adaugat la Oct 17 2007, 11:29 AM
nimeni?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 July 2008 - 11:43 AM




#6 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2007 - 03:32 PM

Eu le trimit de cateva luni dar sincer nu am decat o firma si pana acum am primit confirmari de prelucrare cu exceptia unei singure luni cand mi-au zis ca am nu stiu ce erori si voi fi notificata pt asta, notificare pe care nu am primit-o pana acum; in mod normal ar trebui sa iti vada toate declaratiile, vezi ca au o sectiune de mesaje unde scriu niste chestii privitoare la certificatele multiple.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 July 2008 - 11:44 AM




#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 October 2007 - 03:38 PM

Am depus si eu una trimestrul trecut si m-am chinuit ingrozitor cu transmiterea. Imi apare ca l-am trimis dar nimic despre cat e de corect sau ceva care sa listez. Poate mai trebuie sa aflam vre-un secret sau ca trebuie sa mergem sa luam confirmarea de la Admin.financiara, cum am patit cu CAS-ul.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 October 2007 - 03:42 PM

si poti sa listezi ceva?

nu trebuie sa ai si tu o dovada ca ai trimis? ca poate nu ai tot timpul acces la internet si ai nevoie undeva sa faci dovada ca ai depus declaratia.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 July 2008 - 11:44 AM




#9 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2007 - 05:07 PM

Da, listez numarul care imi apare dupa ce o trimit, dar asta ca sa fiu si eu mai catolica decat papa...cred ca cu greu ne vom dezobisnui de hartogaraia care ne-a tot fost impusa atatia ani..in mod normal nu trebuie sa listezi nimic;



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 October 2007 - 08:12 AM

e de ajuns numarul de inregistrare
am fost la administratie dupa ce am trimis asa declaratiile prima luna si erau inregistrate la ei cu numarul care apare pe site
nu trebuie listat nimic
nu trebuie dovada
trebuie doar numarul trecut pe declaratie la sfarsit unde e casuta pt el

timpul de incarcare a declaratiei variaza din cauza conexiunii la internet a fiecaruia
mie imi incarca declaratia in 30 secunde maxim

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 18 October 2007 - 08:14 AM




#11 negoita viorel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2007 - 08:59 PM

Buna. Am obtinut si eu certificatul digital pentru depunere online dar am o problema. Pot sa descarc declaratia 100 dar 300 nu vrea si pace. Si am incercat de mai multe ori. Am intrebat la administratie dar nu mi-au dat nici un raspuns. Daca stie cineva o solutie pentru aceasta problema , multumesc anticipat.
Negoita Viorel



#12 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2007 - 05:30 PM

Acum, pentru trimestrul 3, nu le-am mai trimis on-line pt. ca n-as fi avut rabdare.

Trecerea de la o pagina la alta pe site-ul mfinante.ro este foarte greoaie, incarcarea declaratiilor dureza mult, trebuie sa inchid Internet explorer-ul si apoi sa intru dinnnou pentru a vizualiza declaratiile depuse, certificatele digitale au aceeasi denumire (daca nu ai o lista si nu incepi sa numeri, nu faci nimic).

Eu am calculator cu 3000 Mhz, 512 MB Ram, viteza internet de 1 MB (de la UPC).

La voi cum merge, ce viteza aveti pe internet ?



#13 madastaicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2007 - 05:18 PM

Buna ziua!

Va rog sa imi spuneti daca exista in lege o prevedere referitoare la raspunderea unei persoane, care a fost imputernicita de catre o societate comerciala sa transmita on-line declaratii fiscale, prin utilizarea unui certificat digital ce se emite la cerea respectivei societati comerciale.

Din ce am citit eu, raspunderea este limitata numai la transmiterea in conditii de securitate si in conformitate cu legislatia in vigoare in ceea ce priveste transmiterea electronica a declaratiilor fiscale, si nu se extinde si la corectitudinea datelor cuprinse in declaratie, fara a fi echivalenta cu raspunderea semnarii declaratiilor fiscale pe suport de hartie.

Multumesc!



#14 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2008 - 09:52 AM

Dragilor, incerc de 2 zile sa accesez siteul MF pt depunere online si imi apar tot felul de erori, spuneti-mi a reusit cineva sa depuna zilele astea? Chiar nu mai am chef de inca un drum la Adm Fin :lostit (13):



#15 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2008 - 01:49 PM

Am depus eu acum 2 zile...
Incearca in timpul zilei, noaptea nu prea merge.
Trebuie sa folosesti Internet Explorer si nu Firefox.
Si nu uita, poti folosi site-ul numai de pe calculatorul pe care ai instalat certificatul digital.

Succes!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:58 PM

Dan



#16 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2008 - 03:10 PM

Am reusit pana la urma, am vazut ca au modificat pe site ceva si momentan nu e accesibil modulul de vizionare declaratii, probabil ca din cauza asta nu puteam sa depun; deci am scapat de ele!!!...pana luna viitoare :lostit (13):



#17 Meltdown

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 February 2008 - 06:35 PM

Eu incerc de 2 zile sa-mi fac cont dar num lasa. Imi da ceva de genul "eroare de subsistem. Contactati administratorul de sistem".

Are cineva vreo idee de ce ?

Nu ma lasa sa imi creez cont. :tongue:

Mda... eu nu pot sa-mi fac cont pe anaf.mfinante.ro
Nu ma lasa. Imi da erare gen "contactati administratorul de sistem".

Are cineva vreun sfat ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 September 2008 - 10:01 AM




#18 frunzaelena2004

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 February 2008 - 01:27 PM

Vezi postareanegoita viorel, la Oct 23 2007, 08:59 PM, a spus:

Buna. Am obtinut si eu certificatul digital pentru depunere online dar am o problema. Pot sa descarc declaratia 100 dar 300 nu vrea si pace. Si am incercat de mai multe ori. Am intrebat la administratie dar nu mi-au dat nici un raspuns. Daca stie cineva o solutie pentru aceasta problema , multumesc anticipat.


IMI POTI SPUNE TE ROG DE CE ACTE AI AVUT NEVOIE PENTRU OBTINEREA CERTIFICATULUI?
MULTUMESC



#19 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 26 February 2008 - 05:10 PM

Si mie mi se pare o procedura extrem de greoaie - transmiterea pe site-ul ANAF. Am luat o gramada de certificate digitale si nu-mi folosesc la nimic. Mi-a luat mai mult de 4 ore sa trimit 10 declaratii 100 si 300 ) incarcare inceata , conexiune pierduta pe pagina , certificatele au acelasi nume , logari si re-logari cu nemiluita , intr-un cuvant o TAMPENIE ca atatea altele din sistemul autoritatilor ORIGINAL de a face ceva pt a ajuta munca noastra .
Mi se pare o procedura mult mai facila si operativa , la cei de la ITM pt depunerea declaratiei fiscale privind comisionul datorat .



#20 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 26 February 2008 - 05:21 PM

eu am depus online ieri si a fost totul ok (am si fost sa verific daca sunt operate si apareau la finante), poate ca depinde si de conexiunea la net , plus ca pe 25 e serverul suprasolicitat.

la ITM e mai simpla operatiunea, ca introduci direct cifrele si nu ai semnatura digitala, numai parola; cel mai incantata am fost ca am depus electronic la sanatate :) (asta daca nu ai concedii medicale si oricum duci ulterior si declaratiile listate)

documente pt inregistrare la finante: cerere pe site, iti genereaza declaratia 140 parca, si apoi cu 140, copie cui, copie RO, copie buletin persoana desemnata + adeverinta de la firma ca aceea persoana are dreptul de semnatura la declaratii fiscale, le duci la finante si in cateva zile iti vine pe mail certificatul digital, il instalezi si esti gata de transmis cate declaratii vrei :)

Aceasta postare a fost editata de liliana77: 26 February 2008 - 05:24 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL