Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii fiscale online - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


declaratii fiscale online

72 replies to this topic

#41 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 13 June 2008 - 08:55 AM

cum mai functioneaza transimterea on-line ? folositi metoda?Eu am trimis ieri prima data , fisierul este pdf, am listat si confirmarea cu numerele date de ei dar parca ma bintuie neincrederea totusi, nu ma aranjaza sa ma risc.De aceea am nevoie de experianta voastra.

multumesc,

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 July 2008 - 11:49 AM




#42 Stefania26

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Arad

Postat 13 June 2008 - 09:09 AM

Si eu am depus luna trecuta declaratiile si au spus ca e ok .Astept si eu stingerea obligatiilor si abia atunci stau linishtita!Am o cunostiinta la finante si mi-a spus ca daca am confirmarea atunci nu e problema! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 July 2008 - 11:50 AM




#43 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2008 - 12:13 PM

Eu depun declaratiile on-line de luni de zile (din oct. 2007) si n-am avut nici o problema.
Am fost si la Admin. Financiara ptr. fisa de platitor TVA si totul e inregistrat perfect.
Depune-le on-line, fara frica!
Totusi, ca masura de prevedere, listeaza-le si trece numarul de inregistrare primit pe site (asa cum ai procedat). Cine stie, daca se intampla ceva cu baza lor de date ai o dovada :thumbup:

Have fun!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 July 2008 - 11:50 AM

Dan



#44 ares_edy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 June 2008 - 09:25 AM

potzi sa imi dai si mie site-ul complet ca www.anaf.mfianate.ro nu merge

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 July 2008 - 11:39 AM




#45 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2008 - 03:38 PM

Linkul catre anaf e acesta http://anaf.mfinante.ro/wps/portal
daca nu se deschide intrati pe www.mfinante.ro si apoi pe anaf.



#46 lauramino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 25 July 2008 - 01:45 PM

m-am hotarat sa depun si eu declaratiile on-line.Am incercat sa obtin certificatul digital si am ajuns la concluzia ca trebuie sa platesc 40 euro+tva pentru el.Asa este?
Si apoi trebuie sa vin la Bucuresti cu actele?Ce este asta?O gluma proasta?
Adaugat la Jul 25 2008, 02:53 PM
Lamuriti-ma fratilor si pe mine cum obtin certificatul.Am intrat pe site-ul uneia dintre firmele care elibereaza certificate,am complectat cererea,dar vor sa vin la ei cu actele dar si cu bani.Asa se procedeaza?
Si formularul 140 de unde il iau?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 July 2008 - 11:52 AM




#47 dominiqbic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 25 July 2008 - 02:59 PM

Vezi postareaDan I., la Jun 13 2008, 01:13 PM, a spus:

Totusi, ca masura de prevedere, listeaza-le si trece numarul de inregistrare primit pe site (asa cum ai procedat). Cine stie, daca se intampla ceva cu baza lor de date ai o dovada :frusty:
Eu salvez si recipisele intr-un fisier separat pentru fiecare firma si le si listez pe verso la fiecare declaratie nr.de inregistrare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 July 2008 - 11:52 AM




#48 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 July 2008 - 03:09 PM

Vezi postarealauramino, la Jul 25 2008, 02:53 PM, a spus:

Lamuriti-ma fratilor si pe mine cum obtin certificatul.Am intrat pe site-ul uneia dintre firmele care elibereaza certificate,am complectat cererea,dar vor sa vin la ei cu actele dar si cu bani.Asa se procedeaza?
Si formularul 140 de unde il iau?

Da, se plateste. Si daca nu sunteti din Bucuresti, se fac niste acte legalizate la notar (o declaratie si un contract, parca) pe care le trimiteti la Bucuresti, urmanda sa primiti certificatul.



#49 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2008 - 03:15 PM

Citeaza

m-am hotarat sa depun si eu declaratiile on-line.Am incercat sa obtin certificatul digital si am ajuns la concluzia ca trebuie sa platesc 40 euro+tva pentru el.Asa este?
Si apoi trebuie sa vin la Bucuresti cu actele?Ce este asta?O gluma proasta?
Sunt doar doua firme acreditate sa emita Certificate calificate, cea mai ieftina cred ca e CertSign
Tariful e de 90 EURO + TVA si apoi o taxa anuala de vreo 30 EURO.
Suna-i sau scrie-le un mail si te vor ajuta. Trebuie sa mergi personal la ei cu BI/CI, si tot acolo completezi actele.
Partea buna e ca un singur certificat digital calificat iti da dreptul (pe baza imputernicirilor de la firme) sa 'semnezi' digital cate declaratii vrei, si pentru cate firme ai nevoie.
Dupa ce obtii certificatul (si dispozitivul electronic):
Formularul ?Cerere pentru utilizarea unui certificat digital? semnat şi ştampilat, conform legii, de către contribuabil (entitatea care le-a înfiinţat) se depune de către persoana care deţine certificatul digital calificat, împuternicită pentru semnarea declaraţiilor fiscale, la direcţia generală a finanţelor publice judeţeană sau a municipiului Bucureşti, în a cărei rază teritorială sediile secundare îşi au domiciliul fiscal.
Apoi te inregistrezi pe portalul Anaf si gata, adio cozi pe 22-23-24-25 ale lunii :-))
Oare decl. 394 cand s-o depune si ea online?!

Have fun!

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 25 July 2008 - 03:18 PM

Dan



#50 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 July 2008 - 07:36 PM

a aparut si a 3-a firma



#51 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 13 September 2008 - 08:22 AM

s-a intimplat ceva cu serverul anaf de nu pot transmite de citeva zile declaratiile ?
voi ati reusit sa le transmiteti ?
nici macar dupa amiaza triziu sau simbata , cind se presupune ca este mai liber nu preia decalratiile!!!



#52 GEA2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 13 September 2008 - 08:38 AM

Nu cred,eu am transmis in fiecare zi a saptamanii cate o declaratii la ore de varf si a mers



#53 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 13 September 2008 - 09:41 AM

As vrea sa trimit si eu decl catre admin fin online dar am mai multe firme si nu stiu cum sa procedez. Pot obtine pt toate firmele certificatul digital pe acelasi calc? Trebuie sa platesc ceva? Ma puteti ajuta va rog cu mai multe detalii?
Va multumesc



#54 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 15 September 2008 - 04:41 PM

iti faci certificat digital pentru fiecare firma in parte. se poate pe acelasi calculator.
eu asa am facut si merge.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 21 October 2008 - 10:35 PM
citare mesaj anterior




#55 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 20 October 2008 - 05:39 PM

A fost asa.. , acum iti cumperi un Token (semnatura electronica ) de la CertSign dupa aceea te duci cu documentatia la DGFP pe Jean Luis Calderon si primesti E-mail ca poti utiliza serviciul On-line . Cu un singur certificat poti transmite declaratiile la oricate firme vrei .

Lamuriti-ma si pe mine va rog, dupa transmitere declaratii, am primit mesaj ...Declaratia este o declaratie fiscala de tip 100 si are numarul de inregistrarenr....... Inrebarea mea , voi primi mesaj prin email, declaratia a fost prelucrata , si este corecta? cum trebuie sa primesc mesaj?
Si mai am o nelamurire. Dupa ce ma loghez, la vizualizare declaratii , mesaj, nu exista certificare... Doamne, sper sa fie Ok.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 04:03 AM




#56 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2008 - 10:56 PM

1. Trebuie sa folosesti numai Internet Explorer. Alte browsere nu fac fatza sistemului ANAF :thumbup:
2. Dupa ce transmiti decalratia si apare pe ecran "Declaratia depusa bla bla bla...", tot acolo ai si "Recipisa". O salvezi in c: intr-un director numit Recipisa. Citeste fisierul atasat si urmeaza toti pasii intocmai...
3. Dupa o zi, doua, te loghezi din nou si dai pe meniul "Vizualizare declaratii". Acolo o sa vezi daca declaratia a fost sau nu prelucrata cu bine. Dar lasa-le si tu putin timp sa-ti prelucreze decl. :tongue:
4. Asta e tot. Nu se trimit e-mail-uri de confirmare.

Have fun!

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 21 October 2008 - 10:36 PM
citare mesaj anterior

Dan



#57 Roxy73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 21 October 2008 - 05:37 PM

Vezi postareadoiny, la Oct 20 2008, 06:39 PM, a spus:

A fost asa.. , acum iti cumperi un Token (semnatura electronica ) de la CertSign dupa aceea te duci cu documentatia la DGFP pe Jean Luis Calderon si primesti E-mail ca poti utiliza serviciul On-line . Cu un singur certificat poti transmite declaratiile la oricate firme vrei .


Nu mai ma duc la Ministerul de Finante?Acesta este pe Apolodor



#58 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 21 October 2008 - 06:28 PM

Nu stiu ce Min de Finate zici tu, nu mai ai nici o treaba cu Administratiile de sector . Duci Decl 140 listata de pe site, semnata de Administrator ( neaparat sa fie administrator declarat la Registrul Comertului ) ca altfel nu -ti primeste, si trebuie sa scrii adresa firmei completa din certificatul de inregistrare al firmei in Declaratia 140 , Imputernicire si copie buletin si asta-i tot,
Pe mine m-a pus sa ma duc si cu documentul de confirmare de la certsign sa verifice semnatura ... si-ti pune stampila pe cererea 140 , apropo neaparat sa o faceti in 2 exemplare. Eu sunt multumita ,insa sper sa nu am surprize , cu depunerea, am numar de inregistrare , asta mi se pare Ok.
Bafta

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 21 October 2008 - 10:37 PM




#59 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 22 October 2008 - 06:57 PM

Sunt ingrozitor de necajita....
Am depus o declaratie 300 , una 100 ,102 ma rog... fara a ma autentifica.
Pentru aceste declaratii am primit mesaj imediat dupa incarcare... Nr inregistrare,
Ulterior, m-am gandit, ca nu pot vizualiza starea declaratiilor, daca s-au depus, daca sunt in regula, daca nu ma autentific...
Ok, cand intru pe site Anaf , autentificare... , apare: pentru a va autentifica, aveti nevoie de un certificat digital va rugam... apasati verificare certificat..
Zis si facut eu am certificat de la Cert Sign... dar dupa ce apelez, autentificare esuata....
Nu pot sa ma loghez pe declaratii on line, si nu stiu ce sa fac, sa le transmit asa fara sa ma loghez (nu prea as vrea, ) as vrea sa ma loghez,
ca sa stiu ulterior starea declaratiilor...
Daca ma poate sfatui cineva... i-as fi recunoscator....



#60 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2008 - 01:55 PM

Doiny,
Nu te mai necaji... nu s-a intamplat nimic grav.
Site-ul ANAF mai face figuri...
Poti trimite decl. si fara sa te loghezi, dar ptr. a vizualiza starea lor (prelucrate etc.) trebuie bineinteles sa te autentifici.
Ptr. asta acceseaza mfinate.ro si apoi Depunere declaratii online (ultimul meniu din stg. jos)
Apoi te loghezi, icoana de Login din stg. sus. Da click pe "Prezentare Certificat" alegi Certificatul si gata.
Vezi ca tot acest sistem anaf merge foarte greu si ciudat. Uneori si eu am avut aceiasi problema ca si tine, plus alte ferestre ciudate cu IBM Web Sphere... :thumbup: Nu le baga in seama. Inchide totul si incearca din nou peste 5 minute.

Succes!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 04:06 AM
citare mesaj anterior

Dan






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL