Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratii

79 replies to this topic

#1 TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Moreni
  • Interests:sa invatam, sa aflam noutati

Postat 14 October 2007 - 06:50 AM

Va rog raspuns urgent!Daca am platit contributiile salarii pt iulie si august in conturile vechi , unde le platesc pe cele din septembrie ?in conturile vechi sau in contul unic si cum fac declaratia 100 ca nu se poata juma pe conturi vechi si juma pe contul unic?
TM



#2 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 14 October 2007 - 07:44 AM

Deocamdata contul unic este optional; platao faci ca si pana acuma, pe fiecare cont in parte




#3 madiil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ploiesti

Postat 14 October 2007 - 09:03 AM

nu are aplicare de la 01.10.07? Adica pe septembrie platim in conturile vechi si pe oct in contul unic?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:48 PM




#4 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 14 October 2007 - 10:02 AM

plata in cont unic separat ptr. buget stat si contributii este optionala pana la 31.12.2007 (deocamdata)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:48 PM




#5 cvmi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 14 October 2007 - 10:14 AM

Daca platesti lunar contributiile, dar declari la trei luni trebuie sa faci zece ordine de plata.Daca platesti contributiile trimestrial si declari la trei luni faci doua ordine de plata. Acest raspuns l-am primit eu de la finante. Eu am depus declaratiile pe formatul vechi pentru luna septembrie (asa mi-au cerut la finante in Cluj) si am platit in vechile conturi.



#6 sanclaudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Motru-GORJ

Postat 14 October 2007 - 02:41 PM

Plateste ca si pana acum.Declaratia 100 depune o fara a bifa acele 2 casute pt cont unic.ESTE OPTIONAL.Si - se pare - inca nedefinitivat din partea finantelor.Eu am platit si depus in octombrie pt septembrie si nu a fost nicio problema.
"Gandirea nu costa nimic."



#7 adaniel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 October 2007 - 09:58 AM

M.O. 628/13.09. - Ordin nr. 1122/2007 din 05/09/2007 privind modificarea Ordinului ministrului finantelor publice nr. 80/2007 pentru aprobarea modelului si continutului formularului 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat", cod 14.13.01.01/a Incepand cu 1 octombrie 2007 se va utiliza un nou format de "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat", modificat in conformitate cu prevederile referitoare la contul unic pentru plata obligatiilor. Platitorii de impozite, taxe si contributii pot utiliza contul unic pentru plata obligatiilor la bugetul de stat sau la bugetele asigurarilor sociale si fondurilor speciale, in situatia in care indeplinesc, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) nu inregistreaza obligatii fiscale neachitate la data efectuarii platii in contul unic;
b) depun formularul 100;
c) efectueaza plata integrala si in termen a obligatiilor datorate la bugetul de stat sau la bugetele asigurarilor sociale si fondurilor speciale, declarate prin formularul 100. Platitorii de impozite, taxe si contributii care utilizeaza contul unic pentru plata obligatiilor de plata la bugetul de stat si la bugetele asigurarilor sociale si fondurilor speciale bifeaza casuta prevazuta in acest scop si vor inscrie pe declaratie «Totalul obligatiilor la bugetul de stat care se platesc in contul unic» si «Totalul obligatiilor de plata la bugetele asigurarilor sociale si fondurilor speciale». In Ordin sunt enumerate creantele fiscale pentru care se utilizeaza contul unic si cele pentru care nu se utilizeaza acest cont (nu se utilizeaza pentru accize, taxa pentru jocurile de noroc, varsaminte din profitul net, taxa pentru autorizarea si controlul activitatii nucleare etc). De asemenea se introduc doua pozitii noi in Nomenclatorul obligatiilor de plata la bugetul general consolidat: accize pentru vinuri linistite si accize pentru bauturi fermentate linistite, altele decat berea si vinurile, care se vor declara de catre contribuabili, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei la care se refera.
Incepand cu data de 1 ianuarie 2008 sau cu obligatiile fiscale aferente lunii septembrie 2007, in cazul in care platesc integral si la termenele prevazute de lege obligatiile fiscale si nu au alte obligatii fiscale restante, debitorii vor efectua plata impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor sume datorate bugetului general consolidat, prevazute prin ordin al presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, într-un cont unic, prin utilizarea unui ordin de plata pentru Trezoreria Statului pentru obligatiile datorate bugetului de stat si a unui ordin de plata pentru Trezoreria Statului pentru celelalte obligatii de plata.



#8 niconta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 22 October 2007 - 12:55 PM

Eu am firma din august 2007.Am declarat obligatiile privind sanatatea,pensiile si somajul lunar,iar declaratia 100 am depus-o acum,conform declaratiei 010 de la inceputul activitatii.Deci am avut 2 luni(august si septembrie)de platit toate obligatiile.Declaratia 100 am depus-o bifand casutele cu conturile unice,chiar daca era trimestriala.Platile le-am facut astazi in cele 2 conturi(inclusiv luna august).Daca am declarat trimestrial pe declaratia 100,era sa platesc augustul separat si sept in conturi unice?Tot acolo merg banii,pana la urma.Asa ca din punctul meu de vedere treaba este rezolvata. :smile:



#9 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 17 November 2007 - 05:29 PM

Am o problema , s-a calculat in plus Fd somaj din , (pentru o persoana care e pensionara , nu trebuia calculat Fd de somaj ) s-a declarat si s-a achitat sumele respective , vreau sa depun declaratii rectificative(decl 710 ) si sa compensez cu datoriile viitoare , sa sepun state rectificative si decl rectificative la somaj , Ce ziceti ? Ce ma sfatuiti ?



#10 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2007 - 05:44 PM

Daca suma nu e prea mare ,personal le as lasa asa
Dar daca vrei sa faci rectificativa , faci la Somaj , declar 710 ( rectificativa la 100 ), si state de salarii rectificative.



#11 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 18 November 2007 - 11:27 AM

Nu e o suma foarte mare dar trebuie recuperata , cineva m-a sfatuit sa inregistrez stornarile luna aceasta si sa declar diferenta

Merci frumos

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:48 PM




#12 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2007 - 06:13 PM

Nu mi se pare corect, fiindca daca verifica cineva poate sa te amendeze pentru declararea eronata a taxelor , daca totusi vrei sa recuperezi suma platita in plus , mai bine faci declaratii rectificative.



#13 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 18 November 2007 - 09:36 PM

Sa stabilesc exact despre ce suma e vorba .la decl 710 , o fi vre-o problema daca depun din2006?Am inteles ca s-ar putea sa faca administratia un referat daca perioada e mai mare de un an , dar e o suma platita in plus nu o suma pentru care s-ar fi putut calcula penalitati
Mai mult ma costa sa tiparesc toate declaratiile ,decat suma recuperata , asta e ..
La somaj o sa declar doar angajatii care au ramas , mai putin angajatul pentru care nu trebuia calculat .

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:49 PM




#14 JPA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 22 November 2007 - 04:38 PM

:smile: Am nevoie de ajutor urgent. Lucrez la un SA care incepand cu 01 noiembrie a fuzionat mai multe SRL. SRL-urile depun declaratia 100 la trimestru. Incepand cu 01 nov s-a depus declaratia cod010 pentru scoaterea din evidenta. Intrebarea era daca in luna ianuarie 08 se mai primesc declaratiile 100 pt SRL daca ele sunt scoase din evidenta. Cei de la finante nu au stiut ce sa-mi raspunda. De mentionat ca platile s-au facut lunar pe SRL-uri.JPA



#15 lilly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2007 - 04:45 PM

Parerea mea este ca atat timp cat ai depus decl. 010 pt. scoaterea din evidenta a SRL-urilor, nu trebuie sa mai depui declaratie in ian. 2008.
lilly



#16 JPA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 22 November 2007 - 07:21 PM

Vezi postarealilly, la Nov 22 2007, 06:45 PM, a spus:

Parerea mea este ca atat timp cat ai depus decl. 010 pt. scoaterea din evidenta a SRL-urilor, nu trebuie sa mai depui declaratie in ian. 2008.
Dar in luna octombrie 2007 a fost SRL ,si nu s-au declarat contributiile,iar incepand cu luna noiembrie sunt puncte de lucru. Cine trebuie sa depuna declaratia 100 aferenta lunii octombrie cat a functionat ca SRL. Mentionez ca platile s-au facut pe SRL,pt ca nu s-au eliberat carnetele de munca pana nu s -a facut dovada platii contributiei pe luna respectiva.



#17 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 22 November 2007 - 09:55 PM

Parerea mea este ca atata timp cat a functionat si in luna octombrie, declaratia 100 trebuie depusa (trimestrial in ianuarie 2008), completata cu sumele aferente lunii octombrie. Punctele de lucru depun decl. 100, daca firma e micro tot trim., in sectorul in care functioneaza, sau daca e in alta localitate, cu angajati din zona, in localitatea respectiva.



#18 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2007 - 02:47 PM

Cred ca este important cine a platit (daca s-au platit deja) pentru contributiile lunii octombrie. Pt ca la finante fisa este incarcata prin program cu platile efectuate de contribuabil iar declaratia reprezinta titlu de creanta si se inchide cu aceste plati.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#19 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 25 November 2007 - 07:56 PM

Vezi postareaJPA, la Nov 22 2007, 04:38 PM, a spus:

:snf (36): Am nevoie de ajutor urgent. Lucrez la un SA care incepand cu 01 noiembrie a fuzionat mai multe SRL. SRL-urile depun declaratia 100 la trimestru. Incepand cu 01 nov s-a depus declaratia cod010 pentru scoaterea din evidenta. Intrebarea era daca in luna ianuarie 08 se mai primesc declaratiile 100 pt SRL daca ele sunt scoase din evidenta. Cei de la finante nu au stiut ce sa-mi raspunda. De mentionat ca platile s-au facut lunar pe SRL-uri.JPA
:smile: :thumbup: :thumbup:
ART. 16-Codul Fiscal
Anul fiscal
(1) Anul fiscal este anul calendaristic.
(2) Când un contribuabil se înființează sau încetează să mai existe în cursul unui an fiscal, perioada impozabilă este perioada din anul calendaristic pentru care contribuabilul a existat.
Norme metodologice .......
10. Perioada impozabilă se încheie, în cazul divizărilor sau fuziunilor care au ca efect juridic încetarea existenței persoanelor juridice supuse acestor operațiuni, la următoarele date:
a) în cazul constituirii uneia sau mai multor societăți noi, la data înregistrării în registrul comerțului a noii societăți sau a ultimei dintre ele;
b) în celelalte cazuri, la data înscrierii în registrul comerțului a mențiunii privind majorarea capitalului social al societății absorbante.
În cazul lichidării unui contribuabil într-un an fiscal, perioada impozabilă încetează o dată cu data radierii din registrul unde a fost înregistrată înființarea acestuia.

Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică. (La Rochefoucault)
%%%




***



#20 JPA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 26 November 2007 - 02:32 PM

:smile: Multumesc!!!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:49 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL