Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BO INCASAT INAINTE DE SCADENTA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


BO INCASAT INAINTE DE SCADENTA

6 replies to this topic

#1 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 15 October 2007 - 07:26 AM

Cum se inreg un BO primit de la client cu data scadenta 31.11.2007 dar care se depune la banca mai repede 15.10.2007 pentru a se incasa suma.



#2 oana1979

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 October 2007 - 08:13 AM

Vezi postareabizi, la Oct 15 2007, 08:26 AM, a spus:

Cum se inreg un BO primit de la client cu data scadenta 31.11.2007 dar care se depune la banca mai repede 15.10.2007 pentru a se incasa suma.

B.O. indiferent de data in care se depune la banca el se va deconta chiar in ziua scadentei respectiv la 31.11.2007.




#3 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 15 October 2007 - 08:26 AM

dar vrem sa incasam suma mai repede de scadenta



#4 dianaionescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj

Postat 16 October 2007 - 07:26 PM

ROAGA I SA TI FACA UN OP, SI DA INAPOI BILETUL LA ORDIN..... de aceea se trece data scadenta pt. ca toata lumea sa stie cand se depune la banca si prin urmare sa existe si bani in cont, banca nu poate sa ti deconteze mai repede BO dar ai putea sa l dai unui furnizor de al tau pt.plata si atunci mai completezi pe spatele BO -ului
familia asta minunata este cea mai mare si importanta realizare personala



#5 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 October 2007 - 09:15 PM

Biletul la ordin spre deosebire de cecul barat nu se poate incasa decat la scadenta, inscrisa pe el, indiferent de data depunerii la banca. Cecul barat se poate incasa la data prezentarii la banca, indiferent de data inscrisa pe el. Atat BO cat si CEC se pot gira de catre tine ca societate, si se pot da mai departe spre incasare de catre un furnizor.
Dar am si eu o nedumerire: de ce vrei sa incasezi suma de bani mai repede, decat termeneul la care te-ai inteles cu partenerul comercial? :cool: Te-ai gandit oare ca acel client al tau care ti-a furnizat BO este posibil ca pana la data inscrisa pe acel document si la care s-a obligat neconditionat sa iti plateasca c-val. facturii, sa nu aiba disponibil in cont?

Aceasta postare a fost editata de Salsa: 16 October 2007 - 09:20 PM




#6 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 16 October 2007 - 10:36 PM

Poate are contract de scontare cu banca.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#7 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 22 October 2007 - 10:11 AM

Am depus BO la banca si banca a dat credit in baza lui fara rata doar comision acordare si dobanda pe zilele pana la scadenta BO.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL