Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit dividende

17 replies to this topic

#1 dansburlea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2005 - 10:29 AM

Am o dilema si apelez la voi sperand ca ma puteti ajuta.
Cineva are de ridicat dividende pe 2004 in valoare foarte mare. Nu poate ridica suma toata o data si nici nu vrea asta. Intrebarea este referitoare la impozitul pe dividende? Daca ridica sa spunem in prima transa 200.000.000 trebuie sa plateasca impozit 10% doar pe aceasta suma, sau pe intreaga suma din 457? Cand se plateste impozitul pe dividende, pana pe 25 a lunii urmatoare, sau inainte de a ridica acea transa de 200.000.000 sa spunem?
Va multumesc!



#2 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 09 March 2005 - 11:06 AM

faci stat de plata la dividende si platesti impozit la suma de 200.000.000 lei
Platesti impozitul pe masura ce achiti dividendele. pina la 25 a lunii urm.

irina



#3 dansburlea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2005 - 12:15 PM

Multumesc Irina!
Cineva sustinea totusi ca impozitul pe dividende trebuie platit inainte de a ridica suma respectiva. M-am uitat si in codul fiscal si vad intr-adevar ca se poate plati impozitul pana pe 25 luna urm.



#4 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 March 2005 - 03:08 PM

Daca in decurs de un an actionarul nu isi ridica dividendele, impozitul trebuie platit pana pe data de 25 ianuarie a anului urmator.



#5 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 29 March 2005 - 03:14 PM

Eu stiam ca pana la 31.12 a anului respectiv



#6 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 March 2005 - 03:27 PM

Asa e Pufuca. Dar dividendele nu le constitui la 31.12 an precedent? Daca constitui un dividend pe 31 12 2004, pana la 31.12.2005 nu este un an?



#7 oana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2005 - 03:32 PM

citat O83/2004 (publicat in MO793/27.08.04) aprobat de L494/2004

28.La articolul 36, alineatul (3) va avea urmãtorul cuprins:
"(3) Impozitul care trebuie reþinut se plãteºte la bugetul de stat pânã la data de 25 inclusiv a lunii urmãtoare celei în care se plãteºte dividendul. ÃŽn cazul în care dividendele distribuite nu au fost plãtite pânã la sfârºitul anului în care s-au aprobat situaþiile financiare anuale, impozitul pe dividende se plãteºte pânã la data de 31 decembrie a anului respectiv."
oana



#8 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 29 March 2005 - 03:50 PM

LA ASTA MA REFEREAM.DRAGA IANT



#9 oana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2005 - 03:53 PM

ipoteza - dividendele sint numai din profitul aferent 2004 - si sint distribuite in 2005, partial sau total:

1. avind in vedere ca asociatul a ridicat doar o parte din dividende, platitorul de aceste venituri, respectiv firma, este obligat ca pina pe 25 ale lunii urmatoare platii dividendelor, sa achite impozitul de 10% aferent acestei sume platite

2. asa se va intimpla si cu restul ramas de plata - adica, pe masura ce se platesc bucatele din rest, se vor achita si impozitele aferente pina pe 25 ale lunii urmatoare fiecarei plati (doar daca sint distribuite in cursul anului 2005)

3. daca totusi, asociatul nu isi va lua toti banii pina la sfirsitul anului 2005, raminindu-i un rest de incasat pe care si-l va ridica intr-o perioada viitoare (2006,...etc), este obligat sa plateasca impozitul aferent acestui rest (in cond.in care pt suma deja ridicata a platit impozitul - cf pct.1 de mai sus), pina la 31.12.2005.
oana



#10 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 31 March 2005 - 10:11 AM

asa este, sunt de acord cu oana



#11 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 07 April 2005 - 01:34 PM

cat este procentul pentru impozit aferent dividendelor neditribuite aferente anilor 2001 si 2002? Va rog!



#12 IANT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 07 April 2005 - 01:38 PM

TOT 10%.



#13 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 07 April 2005 - 01:46 PM

multumesc mult!



#14 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2005 - 03:35 PM

Cred ca termenul de plata impozit la 31.12.2005 este un "arhaism" din vremea in care impozitul pe dividend se platea odata cu dividendul.

Pentru ca ar fi aiurea de exemplu sa lichidezi dividendele pe 30.12 si impozitul aferent pe 25.01 luna ianuarie. Iar daca nu ai din ce plati aceste dividende sa ai termen de plata impozit 31.12.



#15 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 11 April 2005 - 05:02 PM

explicatiile oanei sunt corecte.
referitor la impozitul aferent dividendelor din 2001-2002 acestea sunt in cuantum de 5% din suma bruta si trebuiau achitate pina la 31.12.2002 si respectiv 31.12.2003 chiar daca nu s/a efectuat plata efectiva a dividendelor. In cazul in care nu s-au virat la aceste termene veti plati majorari si penalitati. :((( :cry:



#16 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2005 - 09:53 AM

Cred ca trebuie facuta distictie clara intre dividende distribuite ( repartizate prin hotarare AGA) si dividende platite ( achitate efectiv). Daca profitul unui an nu a fost distribuit prin hotarare - pastrandu-se in contul 117 ( cel mai indicat daca nu se decide si plata imediata a dividendelor) nu trebuie platite majorari.
Daca a fost repartizat pe dividende, in ultima declaratie a anului trebuia trecut impozitul in declaratia 100 ca obligatie de plata. Daca n-a fost trecut in D100 trebuie facuta rectificativa.



#17 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 12 April 2005 - 10:10 AM

Dar nu au fost constituite ca dividende, suma se afla in rezultatul reportat si cred ca in urma unei sedinte AGA se pot repartiza la dividende. In cazul in care ar fi fost constituite in anii trecuti dar ne achitate cred ca ar fi trebuit sa virez impozitul aferent acestora.



#18 fivefell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 07 December 2005 - 03:35 PM

cat va fi impozitul pe dividendele aferente anului 2005? 10% sau a ajuns la 16% ?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL