Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
MIJLOACE FIXE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


MIJLOACE FIXE

25 replies to this topic

#21 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 15 March 2005 - 09:38 PM

Se poate si 303 =603



#22 Nicu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:iasi
  • Interests:discutii pe teme de contabilitate

Postat 16 March 2005 - 09:41 AM

Sunt de acord cu Alin Stanciu. Plusul de mijl. fixe se face prin debitarea 213,214...=131, urmind ca la amortizarea acestora 131 sa se debiteze proportional prin creditarea unui cont de venit. In felul acesta se face si corelarea cheltuielilor la venituri.
Pentru plusul de inventar la obiecte de inventar se poate face si 303=758, dar si 303=603 sau 603=303 in rosu (daca nu se doreste creditarea lui 603).




#23 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 16 March 2005 - 10:57 AM

Eu stai ca plusul se face 603 =303
303=758 se foloseste la titlu gratuit
In ceea ce priveste stornarea in rosu nu sunt de acord.Mie trebuie sa mi se mareasca rulajul nu sa mi scada(rosu inseamna "-"
Ridic o problema !Ce faceti in momentul in care apuc sa le dau in consum 603=303.Si am plus respectiv minus la inventar????
merci?in cazul asta folosim rosu,nu?



#24 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 March 2005 - 06:57 PM

alin, sunt programe care nu inchid cheltuielile gasite in credit.
asa ca......... 603=303 cu minus, este corecta.



#25 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 17 March 2005 - 02:22 AM

floris a spus:

ca de obicei, raspunsurile tale coplesesc.

dar va trebui sa ma dumiresti ce cauta 7581 si 7583.  
plus de inventar poate sa insemne si faptul ca ametitul de patron a pierdut factura si totusi utilajul este montat in hala de productie.  
adica, utilajul este evaluat la valoarea de 300 mil. lei, plata a fost facuta si totusi eu voi plati 16% impozit statului, ptr. ce....?
ca doar nu am vandut mijl. fix. inca este in ograda mea.

7581: venituri din despagubiri, amenzi, penalitati.
Daca "ametitul" e de vina si ii faci imputatie, suma imputata nu intra in firma cu titlu de despagubire?

7583: venituri din vz.activelor si din alte op.de capital
Daca exista doc.de provenienta si MjF exista fizic dar nu mai exista scriptic, atunci inseamna ca a fost cumparat si inreg.de firma odata, dar a disparut din evid.contabila (ceea ce inseamna ca au fost afectate chelt.ori cu amortizarea (681), ori cu ocazia vanzarii (6583)).
Daca nu a existat niciodata in firma sau nu a fost inreg.in ctb. din varii motive, atunci se inreg.achizitia si amort.pana la mom.constatarii plusului de inventar dupa tipicul stiut. Eventual ramane furnizorul neachitat si se inchide cu 4551 sau mai stiu eu cine a dat banii.
De aia e f.important de luat declaratii de la ametiti.
De ex. poate sa nu fie bunul firmei, ci al unui tert; si atunci se inreg.in extracontabil.

Sunt de acord si cu varianta cu 131, adica se inreg. in 131 in loc de 7583 si se debiteaza 131 cu val.amortizarii, in timp: 131 = 7583. Asta ca sa nu platesti impozit moca la stat.

Daca ametitul de patron a pierdut factura, ceri o copie certificata de la furnizor (reconstituirea doc.justificative pierdute/deteriorate) si inregistrezi achizitia normal + amortizarea pe per.utilizarii.
Daca factura e platita si bunul nu exista scriptic (adica nu a fost inreg.in ctb, ca asta inseamna plus la inventar) inseamna ca furnizorul tau e cu sold debitor, nu? Nu trebuie sa il inchizi cumva? Deci ori il inchizi cu factura reconstituita (inreg.achizitie normal), ori il inchizi pe cheltuieli, ca debitul nu e real. Si atunci faptul ca se foloseste 7583 nu mai are influenta la 121. Doar la micro e nasol. Dar la micro se poate "evita" cu folosirea lui 131.

Imi cer scuze, subiectul e vast si nu stiu daca e cazul sa il dezvoltam foarte, foarte in detaliu. Am incercat sa fac o sinteza, dar se pare ca nu mi-a iesit.



#26 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 March 2005 - 06:56 PM

ba ti-a iesit.
in final tu si alin s-ar putea sa aveti dreptate. zic "s-ar putea" ptr. ca renunt greu la parerile mele.

reconstituirea facturii pica.
patronul nu-si mai aminteste cum se chiama furnizorul; plata s-a facut cu banii bagati intr-o punga tip maieu, de-aia de ne-o da gratis vanzatoarea de la aprozar.
banuiesc eu cam de la cine a cumparat utilajul.

in fine, o voi scoate eu la capat. daca nu, reiau discutia.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL