Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
livrare produse finite prin posta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


livrare produse finite prin posta

5 replies to this topic

#1 lucian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Braila

Postat 17 October 2007 - 10:58 AM

Buna ziua,

Am preluat o firma care face productie si livreaza produsele finite prin posta incluzand in colet factura proforma pe care eu nu o inregistrez in contabilitate, abia dupa ce sunt achitate intocmesc factura. La colete am si retururi, as dorii sa stiu daca trebuie sa includ si avizul de insotire a marfii in colet( ceea ce personal nu cred) si care ar fi documentele pe baza carora ma descarc din gestiune de produsele finite si ma incarc apoi la loc cu ele la retururi. Eventual si niste contari.
Eu m-am gandit asa 345-711 cu minus la livrarea produselor prin posta in baza copiei dupa factura proforma si bordereul de la posta prin care am trimis coletele
La retururi ma incarc in gestiune cu 345-711
E corect?



#2 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 October 2007 - 12:26 PM

Ar fi util ca pe langa factura pro-forma, in colet sa incluzi si avizul de expeditie al marfurilor, in acest fel avand baza legala de a evidentia faptul ca produsele livrate de tine nu sunt la tine, ci la posta sau client, in eventualitatea efectuarii unui control. Inregistrare contabila : 4118 = % (707, 4428). In momentul emiterii facturii pentru produsele achitate de catre clienti vei inregistra 4111 = % (707, 4427) si vei face scaderea din gestiune a produselor, la sfarsitul lunii pentru care ai emis facturi clientilor. Produsele care se intorc inapoi, ca retur, le vei inregistra, in minus, prin stornarea avizului de insotire 4118 = % (707, 4428). Cheltuielile postale le vei inregistra astfel: % (626, 4426) = 401, in baza facurilor emise de posta sau de firma de curierat rapid. In caz ca posta nu iti furnizeaza factura inregistrezi 626=401, in baza borderoului.
In baza unei facturi pro-forme nu poti inregistra in contabilitate livrarea efectiva a bunurilor. Si nici nu te poti scadea in gestiune cu bunurile livrate, decat in cazul in care emiti facturi pentru ele. :smile:
Daca sunt produse finite realizate de catre firma le poti trece pe marfuri vandute prin unitati proprii prin inregistrarea 371 = 345, sau in locul contului 707 din vanzare poti sa utilizezi contul 701.

Aceasta postare a fost editata de Salsa: 17 October 2007 - 12:30 PM




#3 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 17 October 2007 - 12:47 PM

Pe baza avizului de expeditie se descarca gestiunea de produse finita 711=345.
Nu cred ca trebuie inregistrate ca venituri decat in momentul acceptarii comenzi ( respectiv plata). Trebuie avut in vedere si faptul ca factura trebuie emisa in 15 zile de la livrarea bunurilor.



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 October 2007 - 01:32 PM

Eu stiam ca e obligatorie factura la vanzarea prin colete postale dar nu am reusit sa gasesc legea respectiva.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 lucian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Braila

Postat 17 October 2007 - 01:42 PM

Multumesc, de raspuns. Ar fi doua probleme anumite retururi la colete se fac dupa mai mult de 15 zile iar altele nu se mai intorc. Daca fac aviz in 15 zile ar tb. sa fac factura sau cel tarziu pana la sfarsitul lunii...Iar in cazul in care as folosii totusi avizul de expeditie as putea sa fac inregistrarea 357-345 pentru produsele livrate prin posta pana se accepta la plata? ( nu am gasit cont corespondent pentru produse finite aflate la terti) in loc de 4118 = % (701, 4428).

Vezi postareanopris, la Oct 17 2007, 02:32 PM, a spus:

Eu stiam ca e obligatorie factura la vanzarea prin colete postale dar nu am reusit sa gasesc legea respectiva.
wow. Nopris te rog daca aflii in ce lege scrie ca la vanzarea prin colete postale este obligatorie factura sa-mi spui si mie.



#6 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 04 November 2007 - 10:11 PM

ma intereseaza si pe mine daca fac o livrare prin posta la o persoana fizica si contravaloarea se incaseaza prin curier , pot sa-i dau chitanta la factura , se incadreaza la exceptii , ca doar nu pot sa-i dau bon de casa....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL