Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORDIN 1415 ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


ORDIN 1415 !

50 replies to this topic

#41 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 December 2007 - 01:43 PM

Ordinul a fost abrogat de OMEF 2310 din 03.12.2007.

http://www.conta.ro/forum/index.php?s=&...st&p=155944



#42 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 December 2007 - 03:11 PM

De fapt ordinul a fost inlocuit cu altul destul de asemanator la prima impresie. Ramane de vazut ce s-a schimbat esential de au inlocuit ordinul in loc sa-l modifice.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#43 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 14 December 2007 - 11:47 PM

Articolul 1: "si a oricaror alte activitati care pot constitui sediu permanent in Romania"
oare unde o sa ajungem?



#44 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 15 December 2007 - 09:03 AM

Ce inseamna "o activitate care poate constitui sediu permanent"??? Ce formulare idioata!!! - ca multe altele de altfel....Adica o activitate de prestari servicii desfasurata intr-un sediu permanent din Romania???? Sau...dati-mi, va rog, exemplu de o activitate care poate consitui sediu permanent......sau, poate, o activitate care necesita timp???...ma indoiesc...ce legatura sa aiba sediul permanent cu faptul ca un serviciu poate dura 2 luni?



#45 flo8200

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 17 December 2007 - 01:39 PM

Definitia sediului permanent apare in codul fiscal. Daca un nerezident isi desfasoara activitatea in Romania mai mult de 180 de zile intr-un an, atunci trebuie sa isi declare sediul permanent in Romania, adica sa plateasca impozit pe profit pentru activitatea desfasurata in RO, pe langa alte reguli pe care trebuie sa le respecte.
In opinia mea, singurul scop al declararii acestor contracte este ca organul de control sa aiba o lista cu furnizorii de servicii externi si sa poata verifica mai usor daca s-au platit impozitele pentru nerezidenti sau daca furnizorul nu trebuia sa isi deschida sediul permanent. Beneficiarul serviciului nu poate obliga furnizoriul sa isi deschida sediul permanent.

Aceasta postare a fost editata de flo8200: 17 December 2007 - 01:40 PM




#46 IngridA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:

Postat 18 December 2007 - 03:14 PM

Buna,

OANAF nr. 2310/2007 privind procedura de inregistrare a contractelor incheiate intre persoane juridice romane si persoane juridice straine sau persoane fizice nerezidente a fost publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 858 din 13.12.2007.

Se spune clar: " Art. 2. - Contractele incheiate de persoane juridice romane cu persoane juridice straine sau persoane fizice nerezidente pentru activitati desfasurate in afara teritoriului Romaniei nu fac obiectul inregistrarii, potrivit prezentelor dispozitii."

Deci, eu daca am un contract neinregistrat din iunie in situatia asta, am scapat?

Multumesc.



#47 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 20 December 2007 - 03:09 PM

Am contracte incheiate cu nerezidenti pentru activitati de consultanta tehnica (adica ei imi fac studii tehnicein baza datelor firmei din Romania, pe care date le culeg ei de pe teren personal sau prin tehnica de calcul; in 6 luni au fost odata sa instaleze baza de date si restul activitatii se face de la sediul lor din Austria). Aceste servicii se considera a se desfasura pe teritoriul Romaniei sau nu? Pe acestea le inregistrez sau nu, considerand ce spune art (2)?

In plus, daca ordinul asta il abroga pe 1415, trebuie sa mergem sa reinregistram contractele deja inregistrate, in baza Ordinului 1415 (adica in noiembrie? Mi s-ar parea absurd. Dar cine stie !!



#48 monicaEA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 January 2008 - 01:03 PM

eu am fost la administratia fin sa depun un ctr asemenator cu al tau si mi au zis ca tb depusa declaratia doar daca pot constitui sediu permanent in Romania (???)asa cum a spus cineva mai sus chestia din codul fiscal cu 180 de zile pe an -
ceea ce nu inteleg eu e ce ma intereseaza pe mine daca poate sau nu constitui sediu permanent in romania sa presupunem ca nu poate pe contractul meu dar firma straina poate avea mai multe contracte care adunate totalul zilelor in care ei presteaza in romania poate depasi 180
"doamnele" de la adm fin unde am fost eu mi-au dat urmatorul exemplu (3 situatii)
- daca firma straina imi preasteaza din tara ei (de ex prin mijloace electronice)
- daca firma straina presteaza din tara ei si din cand in cand vine si in rom si presteaza si de aici
- daca firma straina presteaza doar de la noi din tara - cazul asta ma baga pe mine in ceata desi nu se aplica pe contractul cu care m am dus eu - sa zicem ca firma straina presteaza timp de 1 an servicii pt mine la un tarif orar de unde sa stiu eu acum cate ore va presta pana la terminarea contractului sau ca tot aceeasi firma nu mai are inca un om sau 10 care sa presteze si pt alte firme
oricum cred ca tb sa mai citesc partea din codul fiscal cu sediul permanent
deci tinand cont de contractul tau eu zic ca nu tb inregistrat - cel putin mie asa mi au zis - poate ar fi bine sa faci declaratia si sa incerci sa o depui si sa stai de vb cu cineva de la administartie sa vezi tie ce iti zic

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 February 2009 - 10:14 PM
CITARE MESAJ ANTERIOR




#49 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 February 2009 - 04:56 PM

declaratia asta se completeaza de mana?
eu nu am gasit program pentru ea ci doar o anexa pe care am completat-o d emana. Sper sa mi-o si primeasca maine la fisc pentru ca deja termenul limita ar fi fost astazi.



#50 alina79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 24 February 2009 - 09:03 AM

se completeaza de mana declaratia. o sa ti-o primeasca cei de la fix..

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 February 2009 - 01:24 PM
citare mesaj anterior




#51 paulap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2009 - 04:59 PM

ordinul 1415/17 oct 2007 a fost abrogat prin ordinul 2310/dec 2007 asa ca poate ca discutiile de mai sus trebuie sa tina cont de acest lucru






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL