Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lichidare/dizolvare/radiere SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

lichidare/dizolvare/radiere SRL


279 replies to this topic

#61 Claudiu R

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 December 2008 - 10:19 AM

Vezi postareamoraruvasile, la Apr 17 2008, 07:42 AM, a spus:

Sarut mana pentru informatii

Buna ziua,

am descoperit acest topic vechi si intreb si eu:

am un srl infiintat in martie 2007 cu 2 asociati(50%-50%). Nu a desfasurat nici un fel de activitate pana in prezent, am depus la 3 luni decl 100 la finante, la 6 luni declaratie de inactivitate si la inceputul lui 2008 am depus declaratie de inactivitate la reg comertului. Asadar toate declaratiile ar trebui sa fie la zi. acum doresc sa inchid aceasta societate dar cu costuri cat mai mici.... Daca cineva ma poate indruma... Am inteles ca se poate trece peste etapa de lichidare care este costisitoare. Deja am inchis contul la banca, dar nu stiu ce documente trebuie sa intocmesc pt a reflecta suma ramasa(au fost comisioane la banca) din cei 200 lei depus initial ca si capital social.

mentionez ca nu exista nici un fel de neintelegere intre cele 2 parti asociati.

Va multumesc anticipat



#62 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 21 December 2008 - 12:27 AM

Din cate stiu eu nu prea se poate face lichidare voluntara fara lichidator. POti sa incerci sa intrebi la ORC, insa nu cred ca ai sanse de izbanda fara lichidator. Oricum tot ce pot sa iti spun e ca indiferent de situatie iti va trebui certificat fiscal.




#63 rino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:timisoara

Postat 27 January 2009 - 03:43 PM

Poate fi desfiintata un SRL fara activitate de catre Regstrul Comertului fara ca asociatii sa faca demersuri? Din oficiu?
Nu ma oboseste deloc tara mea, cat ma oboseste birocratia din ea. Rino



#64 Guest_stanescuema_*

  • Guests

Postat 29 January 2009 - 09:29 PM

Vezi postareaIoan P., la Nov 30 2007, 04:58 PM, a spus:

inchidere societate: daca esti asociat unic doar dizolvare daca nu lichidare. Pt lichidare trebuie numit lichidator.
a facut cineva efectiv? care sunt pasii?



#65 liavio

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 11 February 2009 - 10:00 PM

Vreau sa ma ajutati cu un sfat,poate au mai patit si altii ca mine.Mergand la RC,pentru recodificarea codurilor CAEN,am aflat cu stupoare ca firma mea este dizolvata de anul trecut.Greseala mea este,nu am depus si la RC bilanturile 2004,2005,2006.Societatea este fara activitate ,am depus la finante tot ce trebuia,de teama amenzilor,insa la RC nu.Asta este imi recunosc greseala.Sediul societatii nu este unde am si domiciliul.Nu am primit nici o citatie,nici rezultatul sentintei acolo unde este sediul societatii.Firma o tineam ,pentru cand vor veni zile cand nu vom avea incotro si va trebui sa facem ceva sa ne castigam existenta.....si uite ca acele zile au venit,am devenit someri si ne agatam de activitatea firmei .Am fost la RC am depus restantele,maine merg sa fac recurs la sentinta.Am inteles ca au fost care au mai patit ca mine si au rezolvat dar nu am auzit de la nimeni concret.M-ar interesa cam cat dureaza ,ca in perioada aceasta pana nu se rezolva nu pot incepe activitatea.Orice sfat sau indrumare e binevenita.Va multumesc.



#66 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 13 February 2009 - 10:52 PM

Societatea nu mai poate functiona. Toate operatiunile care se mai pot efectua sunt in vederea lichidarii. Nu mai aveti cum sa castigati un recurs , deoarece acest drept l-ati avut doar 15 zile de la data pronuntarii dizolvarii. Asa ca cel mai bine ar fi sa luati legatura cu lichidatorul, daca a fost numit deja, sau sa asteptati numirea acestuia ori radierea societatii, depinde de caz.



#67 andreea.dragusanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 February 2009 - 10:25 AM

Buna tuturor.
Am si eu o societate la care singurele acte sunt: o notificare ca nu a platit impozitul si o chitanta prin care se face dovada platii acestuia. La finante scrie ca societatea este radiata din data de 06.11.2008. Intrebarea este eu mai trebuie sa mai fac in contabilitate ceva? Inregistrez cheltuiala cum ca am platit impozitul, asta imi creaza deja o pierdere pt ca nu am venit nu? Mai trebuie sa raportez ceva ? Ce e de facut? Va rog daca puteti ajutati-ma pt ca nu mam mai intalnit cu asa ceva inca si nu stiu ce e de facut. Multumesc



#68 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2009 - 03:39 PM

Daca este radiata nu mai inregistreaza nimic...persoana juridica nu mai exista de drept. Pastreaza documentele respective la dosar si asta a fost.
Madalina



#69 medeea*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 06 April 2009 - 12:48 PM

Buna ziua,
Poate s-a mai scris despre acest subiect, dar vreau informatii concrete si imi cer scuze ca revin cu un astfel de subiect.
Am un srl din oct. 2008. Pana acum am depus declaratiile la sectia financiara trimestrial. As vrea sa stiu care sunt pasii de urmat ptr. a inchide definitiv acest srl-u, cu atat mai mult cu cat guvernantii nostrii vor sa ne ia anual 1500 euro prin noua ordonanta. Va multumesc!



#70 catalin29

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 April 2009 - 04:22 PM

Am un SRL infintat in 10/2007, care nu a functionat, nu am scos nici (autorizatia de functionare), in schimb am depus la fisc declaratii 100 la fiecare 3luni fara sa mai depun copii si la Registru Comertului.
Am inteles ca daca nu se depun copiile declaratiilor la registru comertului firma se va radia automat.
Este adevarat? Cat timp dureaza? Eu vreau sa inchid firma!
Multumesc



#71 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 08 April 2009 - 12:01 PM

:sad: ...nu se va radia chiar automat...si nu in cazul nedepunerii copiilor dupa delcaratia 100, ci dupa bilant.

Deci, daca bilantul aferent anului 2007 a fost depus, inseamna ca vorbim de bilantul anului 2008; daca acesta nu va fi depus la registrul comertului (atentie!...nu si la finante, de acolo vei primi amenda daca nu il depui in termen)...atunci registrul comertului se va sesiza probabil pe la sfarsitul anului sau chiar anul urmator...si va da firma in judecata...vei primi instiintarea de la tribunal, vor fi cateva termene de judecata...iar daca nici la aceste termene nu te vei prezenta si nu vei aduce dovada depunerii intre timp la registrul comertului a bilantului, atunci, din punct de vedere al registrului comertului firma va fi radiata.
Insa, asta nu inseamna ca ai scapat de firma!!!!! La finante va mai trebui sa depui toate declaratiile si bilantul inca cel putin un an cred (nu stiu de ce anume depinde si inchiderea de la finante - ca nu va fi suficienta incheierea finala de la tribunal privind radierea). Nu am trecut prin asta, dar stiu pe cineva care nu a depus bilantul de la 2007, firma e radiata de la tribunal inca de anul trecut...si inca, in momentul de fata depune situatii la finante. Cu alte cuvinte, tot acest demers - daca i se poate spune asa...poate dura aproximativ 2 -3 ani din momentul in care iti propui sa mergi pe varianta asta.



#72 geniest

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 April 2009 - 08:39 AM

Help ! Help ! Ma poate ajuta cineva cu un model de Hotarare AGA de dizolvare-lichidare-radiere voluntara a unui SRL ???? Va rog mult daca aveti si vreti sa mi-o trimiteti, adresa mea este agentziana@yahoo.com


Multumesc mult !



#73 keesha1978

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 15 April 2009 - 04:56 PM

Imi cer scuze ca am deschis un topic nou dar cele existente pe aceasta tema sunt foarte vechi si nu mai am acces.

Rog colegii care se pricep sa-mi raspunda.

Situatia e urmatoarea: o cunostinta are o firma infiintata in 2005, microintreprindere, asociat unic, n-a avut niciodata cine stie ce activitate pe ea, n-are datorii, n-are creante. Singura datorie e a firmei catre asociat: 600 de lei, si mai are pe firma ceva instalatie electrica tot in valoare de 600 de lei, in 2005 a fost pe pierdere. In 2006 din cauza ca s-a imbolnavit si n-a mai putut sa lucreze, asociatul unic /administratorul a suspendat-o de la Registrul Comertului pe 3 ani iar de la Finante a obtinut regim derogatoriu pt depunerea declaratiilor. In acesti ani a depus doar bilantul de sf de an cu 0. Problema e ca perioada de suspendare a expirat acum, la 31.03.2009 si, conform noii ordonante, va trebui sa plateasca impozitul forfetar de 500 de euro/an chiar daca el n-are activitate. In concluzie s-a hotarat sa scape de ea, sa o radieze de la Regsitrul Comertului. De la Regisitru i-a spus ca musai ii trebuie lichidator care costa 2000-2500 de lei, plus taxele pe care le are de platit pt radiere. Am crezut ca n-a inteles bine ce i-au spus cei de acolo si am intrebat si eu, le-am explicat ca firma e cu asociat unic, n-are absolut nici o datorie, n-are mijloace fixe, n-are nimic. De altfel, nici nu putea obtine suspendarea pe 3 ani daca nu era in regula. Mi-au spus exact acelasi lucru: nu conteaza, trebuie lichidator. Am venit suparata acasa si m-am pus pe citit lg 31, si eu am inteles ca trebuie lichidator doar in cazul in care asociatii nu se inteleg asupra impartirii patromoniului (ceea ce nu-i cazul de fata, fiind asociat unic). Si ca in urma radierii oricum patrimoniul revine asociatilor. As putea cere dizolvarea societatii urmata de radiere fara sa mai treaca prin etapa lichidarii, adica sa nu mai fie nevoie sa plateasca lichidatorului atatia bani, pe care oricum nu-i are? Ca in cazul asta, ajunge procedura radierii mai scumpa decat impozitul forfetar.
Mi se pare aiurea sa-ti deschizi o societate la Reg Com cu 500 de lei in 5 zile si s-o radiezi cu 2500 in 5 luni.

Multumesc mult.

Chiar nu stie nimeni? Vreau sa ma duc maine la Registrul Comertului si as vrea sa stiu: trebuie sau nu lichidator in cazul de fata?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 April 2009 - 12:51 PM




#74 iulian325

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 April 2009 - 02:00 AM

am o firma fara activitate (am tinut-o in speranta ca voi incepe ceva...) iar ca sa platesc 500e aiurea nu-mi convine, va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac ca sa o inchid

va multumesc



#75 nicoliciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 16 April 2009 - 12:20 PM

Mergeti la Registrul Comertului si vi se explica exact ce documente trebuie sa intocmiti. Firma se inchide in 2 etape, dupa ce depuneti primul rand de acte(cerere tip, hotarare AGA...), trebuie sa asteptati 30 de zile (timp in care se poate contesta cererea dvs - in cazul in care aveti furnizori neplatiti sau nu ati platit la stat sau alte motive) dupa care se mai depune un rand de acte (cererea de radiere impreuna cu o hotarare de repartizare a activelor societatii, certificatul de inregistrare si certificatul de la finante prin care rezulta ca nu aveti datorii la bug. de stat)
De asemeni se platesc niste taxe(Eu personal pentru prima faza am platit aprox. 350 de lei).
Sper ca am fost de ajutor :sad:



#76 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 April 2009 - 01:47 PM

Si nu e nevoie de lichidator?...poate fi atat de simplu?



#77 nicoliciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 16 April 2009 - 01:53 PM

Astept sa treaca cele 30 de zile, nu mi s-a spus nimic de lichidator, mai ales ca societatea nu are datorii catre furnizori sau catre stat. Cred ca daca aveam datorii, creante, active ce puteau fi valorificate, ar fi trebuit sa merg la un lichidator.



#78 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 16 April 2009 - 01:58 PM

trebuie sa treaca 30 de zile de la data aparitiei in MO a hotararii AGA de dizolvare?
si eu sunt in aceeasi situatie si hotararea AGA a fost publicata in 31.03.2009.
dupa ce trec 30 de zile de la aceasta data pot depune dosarul pentru radiere?

multumesc.



#79 nicoliciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 16 April 2009 - 02:11 PM

@deea
Da, 30 de zile de la data publicarii in MO. Dupa aceasta data se depune dosarul de radiere.



#80 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 April 2009 - 02:50 PM

Ok...nu am mai deschis alt topic privind suspendarea...insa o solutie la care se poate apela datorita acestei ordonante (ma refer la 34/2009) ar putea fi (teoretic) suspendarea activitatii firmei...si apoi...peste 3 ani....mai vedem ce se intampla
Documentele necesare suspendarii le gasiti in fisierul atasat.
Intrebarea mea este: In cazul suspendarii activitatii sigur nu se mai aplica aceasta ordonanta privind impozitul minim?

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  32.pdf   119.29K   334 downloads







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL