Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calendarul Contabilului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Calendarul Contabilului

49 replies to this topic

#21 flexi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 06 January 2007 - 09:27 PM

Vezi postareakalina, la Jan 6 2007, 06:38 PM, a spus:

am mai facut "retusuri" si poate nu mai sunteti asa timizi in a-l completa impreuna
dati cu parul daca nu e bine facut dar macar vad si eu o reactie
interesant mai trebuie sa-l studiez. oricum cand ai avut timp sa il faci mie nu imi ajunge deloc.



#22 kalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 07 January 2007 - 08:40 AM

Vezi postareaLUCK33RO, la Jan 6 2007, 09:23 PM, a spus:

Eroare, intradevar nu functioneaza!


la ce te referi?




#23 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 January 2007 - 11:37 AM

Ma refeream la linkul lui Alex!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#24 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 January 2007 - 02:10 PM

Vezi postareakalina, la Jan 6 2007, 06:38 PM, a spus:

am mai facut "retusuri" si poate nu mai sunteti asa timizi in a-l completa impreuna
dati cu parul daca nu e bine facut dar macar vad si eu o reactie
E binisor facut, ...declaratia informativa cu tickete cadou si cresa de unde ai scos data limita de 15 ianuarie ? cel al registrului salariati electronic este 30 ian. !
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#25 kalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 07 January 2007 - 02:31 PM

al registrului salariati electronic este 30 ian. !


am trecut data de 5 lunar, avand in vedere ca termenul de transmitere la ITM este de 5 zile de la aparitia unei modificari _



#26 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 11 January 2007 - 07:27 PM

nu se mai depune decl de la primarie cu toate mijloacele fixe , terenuri si cladiri la 31.07.2006
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#27 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 January 2007 - 10:19 PM

Vezi postareadana77, la Jan 11 2007, 07:27 PM, a spus:

nu se mai depune decl de la primarie cu toate mijloacele fixe , terenuri si cladiri la 31.07.2006
cica ar trebui depuse informative cu bunurile existente in leasing...masini terenuri cladiri
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#28 oanasmp

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 January 2007 - 12:17 AM

Vezi postareaLUCK33RO, la Jan 11 2007, 08:19 PM, a spus:

Vezi postareadana77, la Jan 11 2007, 07:27 PM, a spus:

nu se mai depune decl de la primarie cu toate mijloacele fixe , terenuri si cladiri la 31.07.2006
cica ar trebui depuse informative cu bunurile existente in leasing...masini terenuri cladiri


Da asa stiu si eu, se depune declaratie, pentru masinile aflate in leasing, de catre locator.
Se mai declara numai daca exista modificari in timpul anului, privind auto, teren, cladiri - intrari sau iesiri
:lostit (13): .



#29 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 January 2007 - 11:09 AM

Decontul special de TVA este pentru persoanele neinregistrate ca platitiori de TVA.



#30 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 12 January 2007 - 11:31 PM

Vezi postareamariamarin, la Jan 12 2007, 11:09 AM, a spus:

Decontul special de TVA este pentru persoanele neinregistrate ca platitiori de TVA.
la ce foloseste acest decont special?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#31 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 January 2007 - 12:02 AM

Ciudat, aia care nu-s platitori de TVA sa depuna declaratie "speciala" de TVA :D...nu ar trebui sa ne mai mire nimic, doar traim in Romania.UE !!!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#32 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 19 January 2007 - 02:22 PM

azi la cluj directorul de la itm a dat un comunicat cum ca registru de evidenta a salariatilor electronic se depune pana in martie



#33 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 20 January 2007 - 08:24 AM

Ce este cu acest deont special de TVA pt neplatitorii de tva? nu stiu de existenta lui. Ma poate lamurii cineva? Un art de lege ceva?
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#34 HENI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 20 January 2007 - 11:23 AM

Din codul fiscal:
Alte declarații

Art. 1563. - (1) Persoanele înregistrate conform art. 1531, dar neînregistrate conform art. 153, trebuie să depună la organele fiscale competente un decont special de taxă pentru:
a) achiziții intracomunitare, altele decât achizițiile intracomunitare de mijloace de transport noi sau de produse accizabile;
b) operațiuni pentru care sunt obligate la plata taxei, conform art. 150 alin. (1) lit. c), d) și e).
(2) Persoanele impozabile neînregistrate conform art. 153, indiferent dacă sunt sau nu înregistrate conform art. 1531, trebuie să depună la organele fiscale competente un decont special de taxă pentru operațiunile pentru care sunt obligate la plata taxei, conform art. 150 alin. (1) lit. b).
(3) Persoanele care nu sunt înregistrate conform art. 153, indiferent dacă sunt sau nu înregistrate conform art. 1531, trebuie să depună la organele fiscale competente un decont special de taxă privind achizițiile intracomunitare de mijloace de transport noi.
(4) Persoanele impozabile care nu sunt înregistrate conform art. 153 și persoanele juridice neimpozabile, indiferent dacă sunt sau nu înregistrate conform art. 1531, trebuie să întocmească și să depună la organele fiscale competente un decont special de taxă pentru:
a) achiziții intracomunitare de produse accizabile;
b) operațiuni pentru care sunt obligate la plata taxei, conform art. 150 alin. (1) lit. f), cu excepția situației în care are loc un import de bunuri sau o achiziție intracomunitară;
c) operațiuni pentru care sunt obligate la plata taxei, conform art. 150 alin. (1) lit. g).
(5) Decontul special de taxă pe valoarea adăugată trebuie întocmit potrivit modelului stabilit de Ministerul Finanțelor Publice și se depune până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care ia naștere exigibilitatea operațiunilor, în situațiile prevăzute la alin. (1)-(4). Decontul special de taxă trebuie depus numai pentru perioadele în care ia naștere exigibilitatea taxei.
(6) Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, a căror cifră de afaceri, astfel cum este prevăzută la art. 152 alin. (2), realizată la finele unui an calendaristic, este inferioară sumei de 10.000 euro, calculată la cursul de schimb valutar din ultima zi lucrătoare a anului, trebuie să comunice printr-o notificare scrisă organelor fiscale de care aparțin, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor, următoarele informații:
a) suma totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii precum și suma taxei, către persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
b) suma totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii și suma taxei aferente, către persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153.
(7) Persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, a căror cifră de afaceri, astfel cum este prevăzută la art. 152 alin. (2), dar excluzând veniturile obținute din vânzarea de bilete de transport internațional rutier de persoane, realizată la finele unui an calendaristic, este între 10.000 și 35.000 euro, calculată la cursul de schimb valutar din ultima zi lucrătoare a anului, trebuie să comunice, printr-o notificare scrisă organelor fiscale competente, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor, următoarele informații:
a) suma totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii către persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
b) suma totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii către persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
c) suma totală și taxa aferentă a achizițiilor de la persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
d) suma totală a achizițiilor de la persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153.
(8) Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, care prestează servicii de transport internațional trebuie să comunice printr-o notificare scrisă organelor fiscale competente, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor, suma totală a veniturilor obținute din vânzarea de bilete pentru transportul rutier internațional de persoane cu locul de plecare din România.



#35 HENI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 20 January 2007 - 11:35 AM

Am fost joi la finante au spus ca numai platitorii de TVA care au CA sub 100.000eu trebuie sa depuna declaratia.Nu stiau de alte declaratii!!!
Dupa cate am inteles eu,daca CA este sub 10.000eu nu mai trebuie depusa declaratia!?!?



#36 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 20 January 2007 - 01:16 PM

pana la ce data se depune aceasta declaratie
acesta declaratie de unde pot s-o iau?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#37 HENI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:TIMISOARA

Postat 20 January 2007 - 01:47 PM

Poate nu am inteles eu bine,dar dupa parerea mea:
7) Persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, a căror cifră de afaceri, astfel cum este prevăzută la art. 152 alin. (2), dar excluzând veniturile obținute din vânzarea de bilete de transport internațional rutier de persoane, realizată la finele unui an calendaristic, este între 10.000 și 35.000 euro, calculată la cursul de schimb valutar din ultima zi lucrătoare a anului, trebuie să comunice, printr-o notificare scrisă organelor fiscale competente, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor
Codul fiscal este valabil din data de 01.01.2007,deci aceasta declaratie trebuie depusa in data de 25.02.2008



#38 nicami04

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 25 January 2007 - 10:56 PM

Buna, anul trecut declaratia privind cifra de afaceri s-a depus pana la data de 25 feb. Anul asta cum e? zicea cineva ca pana la 25 ian dar nu am gasit nicaieri unde sa fie specificata treaba asta. Spuneti-mi si mie unde pot gasi ceva de termenul de depunere sau lamuriti-ma voi ca nu am depus-o pana acum si macar sa stiu cum sa ma leg la cap.
Multam



#39 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 26 January 2007 - 08:32 AM

art 156 cod fiscal valabil de la 01.01.2007 - termen depunere decl.CA 2006 este 25.01.2007
ada



#40 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 January 2007 - 01:30 AM

Nu uitati de cifra de afaceri repartizata (defalcata) pe platitoti si neplatitori TVA cu sume pana 10.000 euro, 10000-30000 samd) ... am inteles ca e noua in codul ficat si are termen luna viitoare
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL