Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ERP - teorii si practica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ERP - teorii si practica


21 replies to this topic

#1 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 22 October 2007 - 02:31 PM

Dat fiind ca m-am lovit de curand de aceasta problema, o propun spre dezbatere:

La firma la care lucrez, s-a ajuns la concluzia ca nu mai corespunde softul de conta pentru stadiul actual de dezvoltare a afacerii (avem nevoie de un sistem care sa dea informatiile in timp real sau aproape real, in conditiile unui flux relativ mare de documente, distribuit in aprox 20 locatii teritoriale)
Am cerut catorva dezvoltatori sa ne faca oferte. Au venit, ne-au prezentat in mare ce stiu sa faca - daca il asculti pe x de la firma yy, dezvoltarea lor pe Oracle e cea mai buna, daca il asculti pe a de la zz, dezvoltarea lor bazata pe SQL server e exact ce ne trebuie. Nimeni nu prezinta dezavantajele, costurile ascunse si problemele pe care nu poate sa le rezolve.

In concluzie, astept pareri pro si contra:
de ce SQL si nu Oracle sau SAP?
de ce ERP ul x si nu y?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 15 January 2009 - 01:44 PM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#2 esb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 October 2007 - 06:56 PM

Mai sunt si alte ERP -uri pe piata?
Sunteti siguri ca aveti nevoie SAP sau Oracle? Aceste sunt creeate pentru big business; desi au cum versiuni destinate Small and medium business.
V-ai uitat si in piata dedicat small & medium business?
Eu sunt consultant Dynamics NAV (Navision); daca vrei putem discuta subiectul ERP intr-o intalnire.

Contact eugen.stefan@yahoo.com

Eugen

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 August 2009 - 07:56 PM




#3 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 25 October 2007 - 10:36 AM

Citeaza

Mai sunt si alte ERP -uri pe piata?

Nu inteleg ce vreti sa spuneti!

Citeaza

Sunteti siguri ca aveti nevoie SAP sau Oracle? Aceste sunt creeate pentru big business; desi au cum versiuni destinate Small and medium business.
V-ai uitat si in piata dedicat small & medium business?
Eu sunt consultant Dynamics NAV (Navision); daca vrei putem discuta subiectul ERP intr-o intalnire.

Nu sunt sigur ca am neaparata nevoie de SAP sau Oracle, solutiile existente pe piata bazate pe ele sunt prea mari, scumpe si rigide, asa ca in principiu ies din discutie.
Ramane de ales o solutie bazata pe Microsoft, Nav-ul fiind o optiune viabila, atata timp cat dezvoltatorul e capabil sa plieze softul pe cerintele noastre si sa creeze interfetele de care avem nevoie.

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 25 October 2007 - 10:38 AM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#4 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2007 - 11:46 AM

Un subiect interesant.
M-am lovit si eu de aceasta problema pentru o firma mare.

Sistemele ERP dezvoltate in Romania toate au cate un bug si personalizarea lor implica costuri financiare duble fata de pretul de achizitie.
SAP este dezvoltat pe Oracle si se pare ca este cel mai apreciat ERP in acest moment.
Daca se incadreaza in bugetul tau de achizitie eu ti-l recomand.

Daca nu, va trebui sa te orientezi spre sistemele din categoria ta de pret.
Daca ai dezvoltatori pe partea de IT, mai ai sansa de a utiliza un sistem ERP open source. Sunt fiabile, insa ai nevoie de suport IT pentru raportari, tipizate etc.



#5 Anca Lungu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 November 2007 - 01:42 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Oct 22 2007, 02:31 PM, a spus:

Dat fiind ca m-am lovit de curand de aceasta problema, o propun spre dezbatere:

La firma la care lucrez, s-a ajuns la concluzia ca nu mai corespunde softul de conta pentru stadiul actual de dezvoltare a afacerii (avem nevoie de un sistem care sa dea informatiile in timp real sau aproape real, in conditiile unui flux relativ mare de documente, distribuit in aprox 20 locatii teritoriale)
Am cerut catorva dezvoltatori sa ne faca oferte. Au venit, ne-au prezentat in mare ce stiu sa faca - daca il asculti pe x de la firma yy, dezvoltarea lor pe Oracle e cea mai buna, daca il asculti pe a de la zz, dezvoltarea lor bazata pe SQL server e exact ce ne trebuie. Nimeni nu prezinta dezavantajele, costurile ascunse si problemele pe care nu poate sa le rezolve.

In concluzie, astept pareri pro si contra:
de ce SQL si nu Oracle sau SAP?
de ce ERP ul x si nu y?

Buna!
Daca vrei un soft care sa inglobeze si partea contabila, iti recomand unul autohton, care integreaza contabilitatea romaneasca. Si fie vorba intre noi, nu e la fel de scump ca o solutie SAP. Pentru mai multe detalii, e-mail me: ank_lungu@yahoo.com. :)



#6 vetka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 November 2007 - 12:20 PM

Vezi postareaAndreea`, la Oct 25 2007, 11:46 AM, a spus:

Un subiect interesant.
M-am lovit si eu de aceasta problema pentru o firma mare.

Sistemele ERP dezvoltate in Romania toate au cate un bug si personalizarea lor implica costuri financiare duble fata de pretul de achizitie.
SAP este dezvoltat pe Oracle si se pare ca este cel mai apreciat ERP in acest moment.
Daca se incadreaza in bugetul tau de achizitie eu ti-l recomand.

Daca nu, va trebui sa te orientezi spre sistemele din categoria ta de pret.
Daca ai dezvoltatori pe partea de IT, mai ai sansa de a utiliza un sistem ERP open source. Sunt fiabile, insa ai nevoie de suport IT pentru raportari, tipizate etc.

Nu sunt de acord ca solutiile loco au cate un "bug", dar nu vad cum sa te conving de contrariu (decat eventual prin exemple concrete pentru fiecare ERP romanesc in parte care sunt foarte putine - eu cunosc doar SIVAPS si Clarvision) asa ca ramane doar sa-mi manifest dezacordul fata de ce ai afirmat.

Cat priveste SAP, este in concurenta directa cu Oracle pe o piata pe care si-o disputa de cateva decenii. Corect insa ca SAP poate utiliza serverul de baze de date Oracle (11g cel mai nou) dar si Microsoft SQL (2005 cel mai recent). Ca tehnologie sunt complet diferite SAP - ABAP (un COBOL cu steroizi) iar la Oracle multa Java caci se vrea web based. De retinut ca si una dar si cealalta dintre companii au solutiii multiple care acopera verticale de afaceri distincte (My SAP, SAP Business All-in-One, SAP Business ByDesign, SAP Customer Relationship Management, SAP ERP, SAP Product Lifecycle Management, SAP Supply Chain Management, SAP Supplier Relationship Management etc sau Oracle E-Business Suite, PeopleSoft Enterprise, Siebel, JD Edwards EnterpriseOne, JD Edwards World, Hyperion, Oracle Fusion, Application Integration Architecture,Oracle On Demand, Siebel etc).
Despre niciuna ditre aceste companii nu se poate spune ca este cea ma buna, nici despre aplicatiile proprietare nu se poate spune aceasta - o aplicatie este potrivita sau nu unei companii. Uneori se intampla sa fie My SAP alteori JD Edwards, alteori Microsoft Dynamics AX, Hansa, Exact Globe, Charisma Enterprise etc. Totul depinde de cerintele fiecarei companii in parte... E mult de spus, important este ca piata e mare, ai de unde selecta, totul este sa stii exact ce vrei - Carte mare si maestru sah - ramai pe programe de conta; gestionarea resurselor unei companiei care are specific de productie de asamblare - Microsoft Dynamics AX, JD Edwards; pentru retail - SAP Retail, Microsoft Dynamics NAV si LS Retail ca ad-on; etc. Insa tocmai aceasta multitudine de solutii aflate pe piata creaza o problema in selectarea celei mai potrivite fiindca de obicei conceptul este "Eu ca si viitor utilizator stiu ce vreau, dar nu stiu unde gasesc ceea ce vreau!", realitatea din pacate e de cele mai multe ori alta.

Despre asta altadata, acum ma grabesc spre un client care tocmai a realizat ca acum 2 ani chiar nu stia ce vrea de la procesele sale de afaceri, daramite de la un sistem informatic care sa le gestioneze (La intocmirea documentelor de analiza si cerinte fundamentale a omis cateva lucruri importante, a avut o serie de specificatii aberante, nu a respectat procedurile de lucru, etc si toate astea au dus la... :smile:).



#7 Camelia Circiumaru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 April 2008 - 11:51 AM

Buna,

Daca mai esti interesat de o solutie ERP, te pot ajuta si eu.Trimite-mi un email cu datele tale de contact.

O zi buna!



#8 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 03 April 2008 - 11:58 PM

da, m-ar interesa si pe mine sa stiu ce face un ERP (tot aud de ele in ultima vreme).



#9 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 April 2008 - 08:22 AM

Vezi postareaandreea, la Apr 3 2008, 11:58 PM, a spus:

da, m-ar interesa si pe mine sa stiu ce face un ERP (tot aud de ele in ultima vreme).
Un ERP este un soft pentru o intreprindere medie-mare care rezolva unitar toate aspectele informationale ale firmei: achizitii, livrari, salarii, evidenta personalului, imobilizari (evidenta lor, amortizari, planificarea reparatiilor RT, RC, RK), productie (planificare, normare, programare, urmarire), gestiuni de materiale si produse, relatiile cu furnizorii si clientii, evidenta AMC etc.
Ceva despre ele s-a spus mai sus. Ar fi interesant daca am gasi pe Internet, sau s-ar pune aici:
- o enumerare a lor: nume, furnizor, tip de baze de date folosite, explicatii;
- o analiza comparativa a celor existente in Romania (adaptate la legislatia romaneasca).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#10 atmsocom

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2008 - 09:08 PM

Pai daca ati adus SAP-ul in discutie de ce nu aduceti argumente pro sau contra. Hai sa vedem in primul rand costurile cu implementarea si aducerea lui in conformitate cu legislatia romaneasca. Sunt 2 companii de petrol care folosesc SAP Productiv si au avut mari probleme, mai sunt cei din industria cimentului care cat de cat l-au implementat bine. Si sistemul bancar sporadic se chinuie sa-l implementeze dar foarte greu.
Dar pentru utilizator este un program foarte greoi cu foarte multe proceduri si tranzactii, cu foarte multe cerinte in taskuri ce trebuie indeplinite. Astept si alte argumente!!!



#11 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 21 June 2008 - 12:16 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Oct 22 2007, 03:31 PM, a spus:

Dat fiind ca m-am lovit de curand de aceasta problema, o propun spre dezbatere:

La firma la care lucrez, s-a ajuns la concluzia ca nu mai corespunde softul de conta pentru stadiul actual de dezvoltare a afacerii (avem nevoie de un sistem care sa dea informatiile in timp real sau aproape real, in conditiile unui flux relativ mare de documente, distribuit in aprox 20 locatii teritoriale)
Am cerut catorva dezvoltatori sa ne faca oferte. Au venit, ne-au prezentat in mare ce stiu sa faca - daca il asculti pe x de la firma yy, dezvoltarea lor pe Oracle e cea mai buna, daca il asculti pe a de la zz, dezvoltarea lor bazata pe SQL server e exact ce ne trebuie. Nimeni nu prezinta dezavantajele, costurile ascunse si problemele pe care nu poate sa le rezolve.

In concluzie, astept pareri pro si contra:
de ce SQL si nu Oracle sau SAP?
de ce ERP ul x si nu y?

Eu zic sa pleci prima data de la pret, iti stabilesti prima data un buget si apoi astepti ofertele, ca degeaba te arunci la aplicatii puternice (nu intodeauna cele mai bune) si nu poti sa le cumperi.

Asadar la cat te-ai gandit ca vrei sa cheltui pentru un ERP?

La noi la firma, pana acum am cheltuit vreo 16000-17000 de EUR pe aplicatie, fara abonamentul de intretinere. Avem o aplicatie care ruleaza din 2004, din exeprienta cel mai greu este de implementat partea de productie.

Daca esti firma de productie va trebui sa te gandesti serios la acest aspect, va fi greu de adaptat un sistem la particularitatile proceselor tale de productie.

LE: apropo de serverul de date, noi folosim MS-SQL Server 2000, la o cantitate relativ mare de inregistrari pana acum a functionat impecabil.

Aceasta postare a fost editata de danbonta: 21 June 2008 - 12:18 PM

Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#12 evelascoj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 13 December 2008 - 03:54 PM

Buna ziua,

Eu lucresc pentru o firma rumana cu capital 100% spaniol. Acuma in Romania noi lucram cu SAGA, dar in firma mama se foloseasca un ERP pentru integrarea gestiunea de toate firmle din groupe. Intrebarea este daca este posibil in Romania sa foloseasca programe din strainatate daca sunt adaptat la limba romana, in lei, si asa.

Cineva cunoaste niste firma care lucreaza asa?

Multumesc anticipat



#13 Camelia Circiumaru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 December 2008 - 10:07 AM

Buna,

Sunt destule solutii erp nelocale adaptate la legislatia din Romania pe care le puteti folosi.De ce nu incercati chiar cu ERP-ul firmei-mama?Chiar daca nu doriti acelasi erp, se pot folosi alte solutii care, prin interfata cu ERP-ul din firma mama, sa puteti gestiona activitatile la nivel de grup.
Daca imi dai mai multe detalii, poate te pot ajuta cu sfaturi legat de aceste solutii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 December 2008 - 03:02 AM
citare mesaj anterior




#14 evelascoj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 17 December 2008 - 08:51 PM

Multumesc pentru ajutor.

Noi lucram tot timpul online cu firma mama in Spania: noi avem aces la server din Spania, si datele din ERP sunt actualizat in timpul real.
Ce inseamna "solutii erp nelocale adaptate la legislatia din Romania "? Cred ca formulare din Romania, ca Balanta de verificare, contul de profit si pierdere, jurnale, sas, sunt lafel ca in Spania; Conturile sunt diferite, dar noi vrem sa fac o equivalare de conturi: de exemplu contul 6220 din Spania = 6028 din Romania. Crezi ca din afara conturile, limba si moneda, este alceva ca trebuie sa fie adaptate?



#15 Camelia Circiumaru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 December 2008 - 10:27 AM

Buna!
Ce inseamna "solutii erp nelocale adaptate la legislatia din Romania "? - solutii care nu sunt realizate de firme din Romania, gen NAV, SAP, ORACLE.Toate aceste solutii sunt dezvoltate in tarile mama, dar sunt adaptate la legislatia din Romania, deci nu ai de ce sa-ti faci probleme.In general partea financiar-contabila trebuie adaptata la regulile tarii respective.Referitor la planul de conturi, acesta se personalizeaza in functie de cum doriti.Nu este un plan de conturi standard.
Pentru orice alte detalii, nu ezita sa ma contactezi.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 December 2008 - 06:34 PM
citare mesaj anterior




#16 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2008 - 06:37 PM

Camelia, te rog sa folosesti butonul ADDREPLY pentru a posta un raspuns. De asemenea, te sfatuiesc sa consulti Regulamentul si te vei lamuri in ce situatii se accepta citarea mesajului/elor anterior/oare.
Multumesc pt. intelegere.
Madalina



#17 evelascoj

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 13 January 2009 - 09:25 PM

Buna seara,

Cred ca am o solutie buna, dar am nevoie de cineva expert ca mi asigure ca este posibil:

Pot sa folosesc ERP din Spania, cu planul de conturi din Romania, cu documente traducat in limba romana si in RON, si apoi, pentru bilantul si declatii fiscale, folosesc formularul si programul tipizate de la ANAF? Toate datele de care eu am nevoie pentru completarea formularilor pot sa obtin din ERP.

Vezi alte probleme?

Multumesc anticipat,



#18 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 15 January 2009 - 11:26 AM

Sa vedem daca ne intelegem:
Firma din Spania foloseste un ERP. Ok. Foarte bine. Firma din Romania foloseste alt program. Dvs vreti sa transpuneti sumele din programul romanesc in prg ERP. De obicei toate ERP-urile isi pot modifica interfata pentru a fi adapatata oricarei tari. Dvs trebuie sa luati legatura cu cei care au furnizat ERP-ul in Spania si sa le spuneti ca vreti sa incepeti procedura de implementare in Romania a acestui ERP. Implemetarea consta in : transpunerea planului de conturi romanesc in cel spaniol, transpunere ce se realizeaza prin niste legaturi in program. Aceste legaturi se vor efectua doar cu consultantul ERP. La finanul implementarii veti avea o interfata , daca doriti in lb spaniola, dar cu cerintele legislatiei romanesti. Tot ce veti opera in conformitate cu legislatia romaneasca va fi transpusa in contabilitatea firmei mama. Desigur exista exceptii, dar se vor gasi solutii in functie de fiecare pb aparuta.



#19 andre

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 12 August 2009 - 03:41 PM

Vezi postareaeugen ursache, la Oct 22 2007, 03:31 PM, a spus:

Dat fiind ca m-am lovit de curand de aceasta problema, o propun spre dezbatere:

La firma la care lucrez, s-a ajuns la concluzia ca nu mai corespunde softul de conta pentru stadiul actual de dezvoltare a afacerii (avem nevoie de un sistem care sa dea informatiile in timp real sau aproape real, in conditiile unui flux relativ mare de documente, distribuit in aprox 20 locatii teritoriale)
Am cerut catorva dezvoltatori sa ne faca oferte. Au venit, ne-au prezentat in mare ce stiu sa faca - daca il asculti pe x de la firma yy, dezvoltarea lor pe Oracle e cea mai buna, daca il asculti pe a de la zz, dezvoltarea lor bazata pe SQL server e exact ce ne trebuie. Nimeni nu prezinta dezavantajele, costurile ascunse si problemele pe care nu poate sa le rezolve.

In concluzie, astept pareri pro si contra:
de ce SQL si nu Oracle sau SAP?
de ce ERP ul x si nu y?
Problema este de cati bani dispuneti si in ce domeniu activati...Eu va pot lasa un contact.Momentan lucrez la o companie...producator de erp, pentru companiile de productie.Preturile sunt acceptabile, oamenii foarte deschisi.
andreea.andres@ebsromania.ro



#20 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 09 September 2010 - 03:41 PM

Da..., sunt sigur. Doua fabrici, 12 centre regionale de vanzari, fiecare cu depozit propriu, nevoie de trasabilitate produse (alimente, de), 500 angajati din care mai mult de jumatate platiti la comision din incasari, o mare gramada de masini de distributie...
Asa ca ERPul a ajuns deja peste suta de mii de euro... si inca nu e complet implementat, mai are destule bube.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL