Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pfa - trecere de la impozit pe profit la impozit pe norma fix - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pfa - trecere de la impozit pe profit la impozit pe norma fix

1 reply to this topic

#1 adriana bujor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 October 2007 - 06:59 PM

buna,

sunt pfa din 2005 (undeva pe la jumatatea anului 2005 mi-am facut actele de pfa)
activitatea principala este 7222 (consultanta si furnizare de alte produse software), pe langa am si alte 4 (parca) coduri caen secundare
initial am optat pentru impozitul pe profit (deoarece la inceput am lucrat part-time si era mai rentabil asa), insa in acest an 2007 am facut un profti mai mare decat am asteptat (datorita si faptului ca am lucrat norma intreaga si bine platita), astfel incat as dori sa trec pe norma fixa
intrebarile sunt:

1. pot sa trec de la norma pe venit la norma fixa?
(sunt ceva restrictii sau reguli, sau se poate orciand trece de la un tip la altul)

2. pentru a fi impozitata la norma fixa incepand din 2008, trebuie sa operez modificarea in acest an?
e prea tarziu acum daca fac o cerere? apropo: ce cerere trebuie sa fac? sau care sunt formalitatile pentru a trece de la norma pe venit la norma fixa?

3. alta "problema delicata":
cam de un an de zile (poate mai putin) sunt si asociata intr-o firma (intr-un SRL)
in acest SRL suntem 2 asociati, nici unul inca nu suntem angajati in cadrul srl-ului nostru, de unde avem urmatoarele alternative:

3.1. sa ne angajam amandoi?
(se poate ca 2 asociati ai aceluiasi SRL sa fie angajati amandoi deodata? sau exista ceva restrictii, de genul: unul ramane administrator si numai unul se poate angaja)

3.2. se poate ca eu (avand si PFA) sa scriu facturi la SRL (sa prestez servicii informatice catre SRL) si astfel sa primesc de acolo "salariul"?
(exista aceasta "portita" in lege: ca un asociat al unui SRL sa poata sa fie si PFA si sa colaboreze cu SRL-ul prin intermediul unui contract de prestari servicii?)

3.3. sau cea mai "delicata" varianta:
sa am si PFA, sa fiu asociata in SRL, sa ma angajez in cadrul SRL-ului, si in acelasi timp sa si emit facturi dinspre PFA catre SRL, adica sa preste servicii informatice in calitate de PFA catre SRL, prin intermediul careia sa primesc bani suplimentari fata de salar
(aceasta varianta ar fi utila, deoarece daca aceasta varianta ar fi posibila, m-as angaja cu salariul minim pe economie, pentru a nu plati impozite foarte mari dupa salar, si in plus sa pot sa emit facturi in calitate de PFA catre SRL, pentru ca sa castig un salar mai mare, un venit mai mare, in conditiile in care PFA-ul ar fi impozit la norma fixa, deci nu ar conta cate facturi emit si care este valoarea acestora)

va rog mult sa aveti rabdare cu intrebarile si nelamuririle mele, si sa-mi raspundeti pentru a ma lamuri in aceste aspecte mai "delicate"
va multumesc,

adriana



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2007 - 05:52 PM

Vezi postareaadriana bujor, la Oct 22 2007, 06:59 PM, a spus:

buna,

sunt pfa din 2005 (undeva pe la jumatatea anului 2005 mi-am facut actele de pfa)
activitatea principala este 7222 (consultanta si furnizare de alte produse software), pe langa am si alte 4 (parca) coduri caen secundare
initial am optat pentru impozitul pe profit (deoarece la inceput am lucrat part-time si era mai rentabil asa), insa in acest an 2007 am facut un profti mai mare decat am asteptat (datorita si faptului ca am lucrat norma intreaga si bine platita), astfel incat as dori sa trec pe norma fixa
intrebarile sunt:

1. pot sa trec de la norma pe venit la norma fixa?
(sunt ceva restrictii sau reguli, sau se poate orciand trece de la un tip la altul)

2. pentru a fi impozitata la norma fixa incepand din 2008, trebuie sa operez modificarea in acest an?
e prea tarziu acum daca fac o cerere? apropo: ce cerere trebuie sa fac? sau care sunt formalitatile pentru a trece de la norma pe venit la norma fixa?

3. alta "problema delicata":
cam de un an de zile (poate mai putin) sunt si asociata intr-o firma (intr-un SRL)
in acest SRL suntem 2 asociati, nici unul inca nu suntem angajati in cadrul srl-ului nostru, de unde avem urmatoarele alternative:

3.1. sa ne angajam amandoi?
(se poate ca 2 asociati ai aceluiasi SRL sa fie angajati amandoi deodata? sau exista ceva restrictii, de genul: unul ramane administrator si numai unul se poate angaja)

3.2. se poate ca eu (avand si PFA) sa scriu facturi la SRL (sa prestez servicii informatice catre SRL) si astfel sa primesc de acolo "salariul"?
(exista aceasta "portita" in lege: ca un asociat al unui SRL sa poata sa fie si PFA si sa colaboreze cu SRL-ul prin intermediul unui contract de prestari servicii?)

3.3. sau cea mai "delicata" varianta:
sa am si PFA, sa fiu asociata in SRL, sa ma angajez in cadrul SRL-ului, si in acelasi timp sa si emit facturi dinspre PFA catre SRL, adica sa preste servicii informatice in calitate de PFA catre SRL, prin intermediul careia sa primesc bani suplimentari fata de salar
(aceasta varianta ar fi utila, deoarece daca aceasta varianta ar fi posibila, m-as angaja cu salariul minim pe economie, pentru a nu plati impozite foarte mari dupa salar, si in plus sa pot sa emit facturi in calitate de PFA catre SRL, pentru ca sa castig un salar mai mare, un venit mai mare, in conditiile in care PFA-ul ar fi impozit la norma fixa, deci nu ar conta cate facturi emit si care este valoarea acestora)

va rog mult sa aveti rabdare cu intrebarile si nelamuririle mele, si sa-mi raspundeti pentru a ma lamuri in aceste aspecte mai "delicate"
va multumesc,

adriana

1. si 2. Cel mai bine este sa mergi la inspectorul tau fiscal de la Admin. Financiara si sa-l intrebi.

3. si in continuare... Problemele legate de SRL posteaza-le pe forumul dedicat SRL-urilor. In principiu nu vad nici un impediment in a fi angajati ambii asociati la propriul SRL. Atentie insa, exista un salariu minim de angajare pentru cei ce au studii superioare, altul decat sal. min. pe economie. Intreaba un contabil toate astea.

Nota: Nu te inteleg! De ce multi renunta la statutul de angajat, preferand sa fie PFA, si tu faci invers?!
Ai mare grija: In timp ca banii incasati ca PFA sunt ai tai si nu te mai intreaba nimeni ce faci cu ei, ca asociat la un SRL e altfel. Poti scoate bani din firma (ta) doar sub forma de dividende. Pentru asta platesti impozit (nu stiu exact cat, probabil 16%). Asta pe langa impozitele aferente salariului. Deci unde e avantajul tau?!


Dan

Dan






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL