Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
COD FISCAL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


COD FISCAL

5 replies to this topic

#1 karl_holcroft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 24 October 2007 - 09:11 AM

Buna dimineata,
Va rog, cine poate sa ma ajute cu Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, actualizata, cu modificarile si completarile ulterioare?
As avea nevoie de ea urgent.
In alta ordine de idei, daca o societate suporta cheltuielile de cazare si masa pentru un angajat dar FARA A CUPRINDE IN SALARIUL ACESTUIA respectivele sume, care sunt INREGISTRARILE CONTABILE???UNDE SE EVIDENTIZA ACELE VALORI?
Eu ma gandeam la un articol ceva de genul

" Alte creante in legatura cu personalul" ct.428 = 706 cu evidentierea sumei reprezentand chiria
respectiv
" Alte creante in legatura cu personalul" ct 428 = 7588 cu evidentierea sumei reprezentand protocolul.

Poate sa ma ajute cineva?
O adresa de mail karl_holcroft@hotmail.com


Multumirile sunt anticipate



#2 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 October 2007 - 09:32 AM

venituri?
eu ma gandeam mai degraba la niste cheltuieli cu chirie si protocol nedeductibile

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 27 October 2007 - 03:23 PM




#3 karl_holcroft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 24 October 2007 - 11:02 AM

nu e vorba despre o creanta asupra personalului in cazul in care angajatul paraseste firma i se pretinde restituirea respectivelor sume

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 27 October 2007 - 03:24 PM




#4 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 October 2007 - 11:14 AM

MA TEM CA NU INTELEG...nu e vorba de o creanta asupra personalului....e cheltuiala nedeductibila.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 27 October 2007 - 03:25 PM




#5 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 24 October 2007 - 10:09 PM

Vezi postareakarl_holcroft, la Oct 24 2007, 10:11 AM, a spus:

Poate sa ma ajute cineva?
O adresa de mail karl_holcroft@hotmail.com

Multumirile sunt anticipate
in primul rand e o greseala de interpretare (o analiza eronata!!) si in al doilea rand, cred mai degraba ca sunt utilizati niste termeni care nu au ce cauta in contextul expus mai sus !!
in primul rand, daca o societate vrea sa suporte niste sume pt orice, ea cheltuie;deci, n-are cum sa inregistreze venit. In cazul tau, daca esti srl platitor de impozit pe profit (sa spunem) se aplica art 21, alin 3, litera c pt chelt cu masa si se deduce integral chelt cu 
azarea (625=5311). Daca esti ONG, toata diurna se duce in salariu, cf art 55, alin.2, l
t.i iar chelt cu cazarea poate fi suportata de ONG (641=421).
Ca sa poti recupera acest sume in cazul in care salariatul paraseste unitatea......lucru care nu e prea legal (nu exista obiectivitatea unei asemenea intentii !!!), ar trebui ca aceste chelt sa reprezinte o facilitate acordata salariatului (ceea ce nu cred ca are suport pe undeva in sensul indus de tine).
Gandirea seamana mai mult cu interpretarea constituirii provizioanelor, dar nu e cazul aici

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 27 October 2007 - 03:28 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#6 GEOL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 01 November 2007 - 01:59 AM

Va rog, daca poate sa ma ajute cineva urgent cu Legea 571/2003-Codul Fiscal, actualizata la 01.11.2007. Adresa e-mail: klassconta@yahoo.com
Multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL