Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum calculez indemnizatia CO in luna de marire? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cum calculez indemnizatia CO in luna de marire?

6 replies to this topic

#1 ycka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2007 - 09:22 AM

am si eu o problema...un salariat isi ia concediu de odihna 21 zile in luna in care i s-a marit salariul.indemnizatia de concediu=salariu realizat pe 3 luni/nr de zile lucrate*nr zile concediu.daca pe cele 3 luni salariu este de 528 si in luna de concediu acesta a devenit 700 este logic ca indemnizatia va fi mai mica decat salariul realizat daca salariatul ar veni la munca in luna respectiva.intrebare mea: este ok asa??
si in plus trebuie facut stat de plata separat pt concediu de odihna?? inca ceva daca luna in curs are 23 de zile,21 vor fi de concediu restul de 2 vor aparea pe statul de plata normal??si contributiile le platesc odata pt cele 2 zile si separat pt zilele de concediu???
imi poate raspunde cineva la intrebari plsss!!!



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 26 October 2007 - 10:07 AM

S-a mai discutat despre CO, puteti cauta. In principiu pt.fiecare zi de CO se da o indemnizatie egala cu media zilnica la 3 luni anterioare, dar nu mai putin decat castigul daca ar lucra in acea zi in luna curenta. Deci intr-o luna cu marire de salariu se ia salariul din luna curenta se imparte la nr.de zile lucratoare si se inmulteste cu nr.de zile CO din acea luna. Zilele de CO si indemnizatiile de CO se pun pe statul de salarii si nu pe alt stat. Daca luna are 21 zile lucratoare si omul isi ia 23 zile de CO e clar ca pe luna curenta se pun doar 21 de zile iar pe luna urmatoare celelalte 2 zile. Daca luna are 23 zile si omul isi ia 21 de CO pe stat apare cu 2 zile lucrate, platite corespunzator (proportional cu timpul lucrat) si 21 zile apar in CO cu indemnizatia de CO. Cele 2 sume se aduna pentru a forma brutul, care se foloseste la calculele obisnuite ale lunii.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 ycka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2007 - 10:26 AM

stiu ca s-a mai dicutat despre CO.si inainte sa postez am cautat sa vad daca a mai intrebat cineva despre asta.
nu stiu de ce mi-ati raspuns cu chestia aia daca luna are 21 zile si omu isi ia 23 se pun 21 in luna si restul de 2 in luna urmatoare.in primul rand nu cred ca am intrebat eu asa ceva.eu stiu ca legal o pers are maxim 21 zile de odihna pe an...deci celelalte 2 nu ar mai fi de odihna.
multumesc ca macar m-ati lamurit cu statul.



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2007 - 01:08 PM

...MINIM 21 zile concediu, nu maxim
Madalina



#5 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2007 - 02:19 PM

Vezi postareaycka, la Oct 26 2007, 07:22 AM, a spus:

am si eu o problema...un salariat isi ia concediu de odihna 21 zile in luna in care i s-a marit salariul.indemnizatia de concediu=salariu realizat pe 3 luni/nr de zile lucrate*nr zile concediu.daca pe cele 3 luni salariu este de 528 si in luna de concediu acesta a devenit 700 este logic ca indemnizatia va fi mai mica decat salariul realizat daca salariatul ar veni la munca in luna respectiva.intrebare mea: este ok asa??

In principiu este MAXIM-ul dintre media pe 3 luni si luna curenta. Deci care indemnizatie iese mai mare aceea i se da salariatului. In cazul tau indemnizatia trebuie calculata cu referire la sal de 700.



#6 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 04 February 2008 - 03:44 PM

Vezi postareaPISOIAS, la Oct 31 2007, 02:19 PM, a spus:

In principiu este MAXIM-ul dintre media pe 3 luni si luna curenta. Deci care indemnizatie iese mai mare aceea i se da salariatului. In cazul tau indemnizatia trebuie calculata cu referire la sal de 700.

In ce lege este prevazut faptul ca se ia maximul?



#7 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 04 February 2008 - 03:56 PM

m-am lamurit intre timp.
este vb de :
Art. 145. - (1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o
indemnizație de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizațiile și
sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă,
prevăzute în contractul
individual de muncă.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 August 2008 - 04:23 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL