Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
suspendare CIM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


suspendare CIM


23 replies to this topic

#1 vlad_vasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 28 October 2007 - 09:03 PM

Am o angajata cu contract pe perioada determinata (pana la 1 octombrie 2007) si din 25 iulie 2007 a intrat in concediu pt sarcina si lehuzie. Intre timp a si nascut si acusi trebuie sa ii fac suspendarea contractului pentru a intra in concediul de ingrijire a copilului pana la 2 ani.
Mai mult decat atat s-a schimbat situatia si as prefera (cu acordul ei desigur) sa lucreze tot la mine si dupa cei 2 ani.
Intrebarea e cum procedez!
Parerea mea: act aditional la ITM cu transformarea contractului din perioada determinata in nedeterminata incepand cu 1 octombrie , apoi decizie de suspendare.
Nu stiu daca e ok asa ca va rog frumos o parere daca se poate!
Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 February 2011 - 02:23 PM




#2 olga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 July 2008 - 09:51 AM

Unul dintre salariati pleaca din firma timp de 3 luni pe motive personale.
In acest timp as dori sa-i suspend CIm cu acordul partilor in urma unei cereri facute de el.
Dupa cele 3 luni el urmeaza a se intoarce in firma.
Am urmt nelamuriri:
- trebuie sa fac o decizie de susup cf atr.54 CM si ea este valabila pe cele 3 luni?( decizia o inreg la ITM binenteles);
- trebuie specificate cele 3 luni... sau la intorcere ii fac decizie de incetare a suspendarii ..?
- in stat el mai figureaza ca salariat cu zero lei si zero ore??
- il mai declar in toate declaratiile salariale??

Va multumesc pt rasp Dvs.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 February 2011 - 12:59 PM




#3 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 July 2008 - 10:29 AM

am atasat un model de decizie de suspendare a CIM prin concediu fara plata. la revenire, faci o alta decizie de incetare a suspendarii si revenire la locul de munca.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  CFP.doc   21.5K   236 downloads




#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2008 - 10:42 AM

Pe stat eu l-as pune cu 0 iar in declaratii nu are de ce sa apara pentru ca nu cotizeaza.
Dragos



#5 olga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 July 2008 - 10:57 AM

Va multumesc mult.

Aveti si un model cu decizie de incetare a suspendarii???

Multumesc .



#6 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 July 2008 - 12:45 PM

eu acest model de decizie il folosesc.

Fisiere atasate





#7 olga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 July 2008 - 06:01 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Jul 24 2008, 01:45 PM, a spus:

eu acest model de decizie il folosesc.
Va doresc toate cele bune si multumesc.



#8 maria timisoara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 04 August 2008 - 12:13 PM

Ciao, doresc sa suspend activitatea unui angajat pe durata cercetarii disciplinare. Ce trebuie sa atasez la actul aditional dus la ITM?Firma il banuieste de furt dar nu avem probe? Stie cineva cum trebuie procedat? Va rog sa ma ajutati. Multumesc. Mary



#9 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 August 2008 - 12:52 PM

iti trimit atasat un model de proces verbal de cercetare disciplinara si un model de decizie de desfacere disciplinara, daca e cazul.
ART.52 Codul Muncii:
contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului pe durata cercetarii disciplinare prealabile, in conditiile legii. daca se constata nevinovatia celui in cauza, salariatul isi reia activitatea anterioara, platindu-i-se o despagubire egala cu salariul si celelalte drepturi de care a fost lipsit pe perioada suspendarii contractului.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 04 August 2008 - 01:05 PM




#10 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 04 August 2008 - 12:55 PM

Vezi postareamaria timisoara, la Aug 4 2008, 01:13 PM, a spus:

Ciao, doresc sa suspend activitatea unui angajat pe durata cercetarii disciplinare. Ce trebuie sa atasez la actul aditional dus la ITM?Firma il banuieste de furt dar nu avem probe? Stie cineva cum trebuie procedat? Va rog sa ma ajutati. Multumesc. Mary


Nu ai baza legala sa-l suspenzi.Dupa ce-l cercetati ,daca se dovedeste vinovat,Decizie de desfacere a contractului de munca si pa. Si in 15 zile va actioneaza in instanta .....bla ,bla. DAR in prezent pana una alta nu aveti ce sa-i faceti.Si e bine asa .Ca altfel orice firma isi poate permite sa banuiasca orice,si oricare din noi poate sa cada prada la un moment dat unei banuieli aiurea ,doar ca sa scape firma de cate cineva.



#11 omis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 September 2008 - 09:11 AM

Buna Ziua tuturor

Are cineva un model de cerere suspendare CIM cu acordul părţilor? Dacă da vă rog arătaţi-mi şi mie ce conţine cererea.Eu am recomandat angajatului să formuleze de unul singur o cerere de suspendare,dar cineva m-a avertizat că există cerere tip pt. aşa ceva.
Mulţumesc anticipat.



#12 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 17 September 2008 - 03:21 PM

eu stiu ca cererea angajatului nu e tipizat, este cerere scrisa de mana de catre angajat, numai decizia de suspendare este tipizat.cu o cautare pe forum gasesti o decizie de suspendare in cadrul topicului "suspendare acordul partilor" postata de MIKY2010.



#13 omis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 September 2008 - 03:40 PM

Vezi postareaangelabiris, la Sep 17 2008, 04:21 PM, a spus:

eu stiu ca cererea angajatului nu e tipizat, este cerere scrisa de mana de catre angajat, numai decizia de suspendare este tipizat.cu o cautare pe forum gasesti o decizie de suspendare in cadrul topicului "suspendare acordul partilor" postata de MIKY2010.


multumesc pt.raspuns. o zi buna



#14 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 08 December 2008 - 10:24 AM

avem o angajata cu 2 ore fara funtie de baza care este plecata in strainatate fara a avea bunul simt sa ne anunte si pe noi.Cei de la itm mi-au sp sa-i suspend contractul.Cum fac?avand in vedere ca ea nu este?sau o bag in concediu fara plata?astept raspunsuri ....



#15 adymaia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta
  • Interests:calatoriile, locurile linistite cu multa verdeata, filmele vechi

Postat 11 January 2009 - 03:37 PM

Va adresez si eu o intrebare: avem un contract de munca suspendat, pentru crestere bebe pana la 2 anisori, iar titularul contractului solicita sa intre in somaj, intrucat nu mai doreste sa vina la munca. Este posibil? Noi avem postul disponibil, nu il restructuram, nu il desfiintam, drept pentru care nu vad de ce i-as inchide cartea de munca cu art 65, alin 1, din Codul muncii. Va rog daca se poate sa ma sfatuiti cum sa procedez cu inchiderea relatiilor de munca cat mai bine pentru ambele parti, adica societatea sa nu aiba probleme, insa nici angajatul care nu mai vrea sa vina la munca.
Parerea mea este ca ar trebui , ca la implinirea celor doi ani, sa-i fac incetare de suspendare contract, iar apoi sa-i inchid cartea de munca in aceeasi zi, cu acordul partilor. Este corect?



#16 mihaela70

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 January 2009 - 04:40 PM

Eu cred ca ai gandit bine. Dupa terminarea celor 2 ani inchei cu acordul partilor;
chiar tu ai spus ca acest post exista,iar ca sa poata primi somaj ar trebui sa desfiintezi postul ,sau sa-l restrangi.



#17 florin.ionita2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 February 2009 - 10:46 AM

E ok si solutia ta. Ca o completare, din momentul in care se suspenda contractul de munca, perioada determinata creste. De exemplu, daca cineva are CIM pe perioada determinata de 3 luni, i se suspenda CIM dupa o luna pe o perioada de 2 ani, atunci dupa trecerea celor doi ani, angajatul va mai avea contract cu tine pe inca 2 luni....

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 February 2009 - 12:14 PM




#18 ADA_BM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 October 2009 - 09:04 AM

Buna,
Daca firma isi suspenda activitatea, cu ce articol pot suspenda CIM al angajatilor?
Multumesc mult!



#19 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 October 2009 - 01:50 PM

Art. 65. Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului ( poate fi individuala sau colectiva)



#20 Sparks

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 March 2010 - 05:18 PM

Vezi postareaflorin.ionita2, la Feb 26 2009, 10:46 AM, a spus:

E ok si solutia ta. Ca o completare, din momentul in care se suspenda contractul de munca, perioada determinata creste. De exemplu, daca cineva are CIM pe perioada determinata de 3 luni, i se suspenda CIM dupa o luna pe o perioada de 2 ani, atunci dupa trecerea celor doi ani, angajatul va mai avea contract cu tine pe inca 2 luni....

Solutia corecta din punctul meu de vedere ar fi modificarea tipului de contract in ziua revenirii din concediul de maternitate, inainte de suspendarea pentru concediul pentru cresterea copilului pana la 2 ani.
Suspendarea pentru cresterea copilului pana la 2 ani este o suspendare din initiativa angajatului si angajatorul poate sa fie de acord sau nu cu acest concediu.
Spuneti ca in cazul in care se suspenda contractul de munca perioada determinata creste. In cazul in care inlocuitoarea unei salariate care are contractul suspendat pentru cresterea copilului pana la 2 ani ramane insarcinata, si doreste sa intre in concediul pentru cresterea copilului incepand cu data de 15.02.2010 iar contractul ei de munca expira la data de 10.10.2010 cum ati proceda? In data de 10.10.2010 revine la serviciu titulara postului. Daca i-ati acorda concediul intreg inlocuitoarei si, mai mult, la revenirea acesteia (11.2011) i-ar continua contractul pentru inca 7 luni si jumatate pe ce post ar continua? Titulara este deja pe post.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL