Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lichidare cabinet avocat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


lichidare cabinet avocat

3 replies to this topic

#1 ioana_drg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:informare, colaborare, schimb de experienta

Postat 29 October 2007 - 10:19 AM

Am un client avocat care are cabinet si vrea sa se asocieze intr-o societate de avocatura.Ce anume trebuie sa faca cu cabinetul, il lichideaza? Ce se intampla cu activele cabinetului in acest caz ?
Sper sa ma poata ajuta cineva,
Multumesc
ioana



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2007 - 10:34 AM

Vezi postareaioana_drg, la Oct 29 2007, 10:19 AM, a spus:

Am un client avocat care are cabinet si vrea sa se asocieze intr-o societate de avocatura.Ce anume trebuie sa faca cu cabinetul, il lichideaza? Ce se intampla cu activele cabinetului in acest caz ?
Sper sa ma poata ajuta cineva,
Multumesc

Da, bineinteles, trebuie inchis cabinetul din pct. de vedere contabil.
Se intocmesc toate situatiile la zi si se anunta Admin. Fin. Cei de la Admin vor decide cum se procedeaza mai departe...
Activele raman perosanei fizice (avocatului).

Dan

Dan



#3 ioana_drg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:informare, colaborare, schimb de experienta

Postat 29 October 2007 - 10:57 AM

Vezi postareaDan I., la Oct 29 2007, 11:34 AM, a spus:

Vezi postareaioana_drg, la Oct 29 2007, 10:19 AM, a spus:

Am un client avocat care are cabinet si vrea sa se asocieze intr-o societate de avocatura.Ce anume trebuie sa faca cu cabinetul, il lichideaza? Ce se intampla cu activele cabinetului in acest caz ?
Sper sa ma poata ajuta cineva,
Multumesc

Da, bineinteles, trebuie inchis cabinetul din pct. de vedere contabil.
Se intocmesc toate situatiile la zi si se anunta Admin. Fin. Cei de la Admin vor decide cum se procedeaza mai departe...
Activele raman perosanei fizice (avocatului).

Dan

Multumesc Dan, am sa merg la Administratie sa intreb ce trebuie sa fac mai departe.
Ioana
ioana



#4 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 October 2007 - 03:08 PM

In nici un caz nu trebuie inchise cabinetele asociate !

Vedeti Codul Fiscal art.86 "Regulile privind asocierile fără personalitate juridică"
Sumele realizate în cadrul asocierii, se distribuie asociaților, proporțional cu cota
procentuală de participare corespunzătoare contribuției, conform contractului de asociere.

Impoziterea se face la fiecare cabinet in parte.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL