Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributii sociale platite in plus - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributii sociale platite in plus

13 replies to this topic

#1 dianuta77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 10 March 2005 - 11:55 AM

Vreau sa va intreb cum scap de sumele platite in plus la contributii sociale?
Pot sa fac compensarea?
Dar ce se intampla atunci cu Administratia Financiara?
Pentru ca suma declarata trebuie sa fie la fel cu cea platita.


Help!!!!!!!!!1

Va multumesc anticipat!



#2 stoicescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Location:buzau
  • Interests:a fi la curent cu totul

Postat 10 March 2005 - 12:21 PM

ce inseamna platite in plus?
trebuiesc detalii.compensare nu se face decat in urma unei verificari,in baza unui proces verbal intocmit de reprez ad.fin




#3 Marcel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Dumbraveni

Postat 10 March 2005 - 01:09 PM

Cred ca este vorba despre plata unor sume in plus pentru acelasi fel de obligatiune. In cazul respectiv cred ca se pot recupera din cele care se vor plati in urmatoarele luni.



#4 dianuta77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 11 March 2005 - 11:00 AM

si ce se face in cazul asta?
cum declar la adm fin?
suma declarata trebuie sa fie identica cu cea platita.

Multumesc



#5 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2005 - 11:30 AM

buna
dianutza 77 in cazul asta declari cat ar tb sa platesti si platesti prin compensare e simplu lucrurile se regleaza pe fisa sintetica de platitor ai astfel incat pe cumulat declaratiile=platile



#6 dianuta77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 14 March 2005 - 12:07 PM

fisa este ok.
dar nu e ok in contabilitate, pe balanta, nu dau soldurile.



#7 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2005 - 12:22 PM

BUNA
normal ca in luna in care ai gresit nu o sa-ti dea corect in contabilitate dar in luna urmatoare sau macar cand reglezi tb sa-ti dea. Stii pe cumulat si intr-un final ele trebuie sa-ti dea. Daca pe fisa e ok de ce nu e ok si pe balanta? Atunci corelatia fisa-balanta este ok?



#8 raipol2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 March 2005 - 12:32 PM

Fisa fiscala nu are cum sa fie Ok , daca ai declarat cat ai platit atunci trebuie sa depui rectificative, :twisted:



#9 andrei_dlc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 14 March 2005 - 10:53 PM

Daca se poate as dori si eu niste sfaturi referitoare la urmatoarea situatie: de curand (dec.2004) am preluat contabilitatea unei microintreprinderi (trei angajati)... administratorul m-a rugat sa fac o evidenta a contributiilor datorate si platite de la inceperea activitatii (2002) pana la preluare, si am urmatoarea situatie:
* in 2002 nu am platile facute pentru luna martie, iar pe parcurs s-a mai platit in plus cate ceva, dar la sf.2002 tot au mai rams restante.
* in 2003 nu am plati pentru cass, somaj 1% si comision itm (tot o luna), deci iarasi restante, dar sume mici.
* in 2004 situatia e mai grava deoarece s-au gresit platile pe primele 3 luni (plati in plus) iar mai apoi nu s-au platit inca vre-o trei, si am restante mai mari la sf.2004
Toate acestea reies din situatia pe care am intocmit-o centralizand toate op-urile si declaratiile lunare.
Spre surprinderea mea, in balanta toate sunt la zi, nu apar restante...

Ce credeti ca ar fi de facut? Administratorul considera ca trebuie facute op-uri pe sumele restante, ca sa fie cu toate "la zi"... si eu ce fac, inregistrez contributiile restante, si apoi le platesc?

Va multumesc pentru sfaturi, sunt binevenite.



#10 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 16 March 2005 - 05:25 PM

pai in primul rind ia balanta si declaratiile si vezi daca exista diferente. daca sunt, vezi ce e gresit. balanta sau declaratia. daca nu exista diferente intre balanta si declaratii, atunci exista diferente intre plaile facute si platile inregistrate in contabilitate.



#11 andrei_dlc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 16 March 2005 - 10:33 PM

pai diferentele apar intre sumele declarate si cele platite (declarat mai putin, platit mai mult), in unele luni fara plati... dar in balante sunt inregistrate acelasi sume si la declarate si platite... in orice caz, am facut op-uri pe sumele care-mi apar a fi restante, le-am platit, acum urmeaza sa-mi reglez conturile



#12 Irina Livadaru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 21 March 2005 - 09:17 AM

Am si eu o intrebare, daca ma puteti ajuta. Vreau sa inchid soldurile debitoare ale unor conturi de contributii (contributii care au fost platite in plus). Mentionez ca aceste plati efectuate in plus nu mai pot fi recuperate (compensate u plati ulterioare) intrucat ele se refera la fonduri disparute intre timp (fond invatamant, fond risc si accident). Intrebarea mea este daca pot inchide aceste conturi cu un cont de cheltuiala (eventual care ar fi acela, din punctul vostru de vedere)?
Multumesc tare mult si astept un raspuns



#13 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 22 March 2005 - 04:02 PM

Andrei, ai verificat si fisa rol de la Finante?
Si mai ales in 2002 si 2003 daca ai platit in plus, cum zici, e posibil ca sumle acelea sa nu se preia la Finante in fisa rol la inceputul lui 2004 cand s-a facut trecerea tuturor contributiilor la Finante.
eu asa am patit, am platit in plus in 2003, iar in 2004 la Finante am aparut su sume declarate, dar neplatite (?!). Trebuie sa faci adrese la Pensii, Somaj si Sanatate ptr. confirmarea sumelor respective. Confirmarile respective le depui cu o adresa la Finante, si asa se va regla fisa rol.

Succes
alina



#14 dianuta77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 30 May 2006 - 09:21 AM

buna!
am o alta problema : am niste fonduri ( fond de risc 3% si fond handicapati) platite in plus. ca sa scap de sumele din balanta, pot sa trec sumele respective la cheltuieli: alte cheltuieli de exploatare : 658? daca nu, cum se poate face altfel?

va multumesc mult!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL