Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Formula contabila - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Formula contabila


2 replies to this topic

#1 yo2lux

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 30 October 2007 - 11:50 AM

Contul (sau conturile) din partea stanga sunt cele care se debiteaza iar cele din partea dreapta cele care se crediteaza in T-uri ?

De exemplu, cumpararea unor marfuri de la furnizor pe credit comercial:

D						   C
371	 =								401		 100RON

Platirea furnizorului prin caserie, datoria se stinge:

D						   C		   
401	  =								  531				 100RON

Imi poate spune cineva daca am facut corect formulele contabile.

Aceasta postare a fost editata de yo2lux: 30 October 2007 - 11:51 AM




#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2007 - 12:03 PM

Corect.
371 este cont de activ, deci se debiteaza atunci cand intra marfa in gestiune - crestere.
401 este cont de pasiv, deci se crediteaza atunci cand creste datoria la fz si se debiteaza cand achit datoria la fz.

In practica, daca ambele parti sunt platitoare de TVA vei avea inregistrarea:
371 = 401 84,03 lei
si
4426 = 401 15,97 lei

Madalina



#3 irimiamh

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 15 April 2008 - 09:57 PM

plata se poate face din conturile 5121 si 5311






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL