Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
certificat concediu medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


certificat concediu medical

6 replies to this topic

#1 mony1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 30 October 2007 - 04:10 PM

Sunt incepatoare in domeniu si am primit pentru prima data doua certificate de concediu medical :unul pe 5 zile cu codul de indemnizatie 01 si unul pe 3 zile cu codul 06
Din cate am citit de ici colo, am inteles ca daca concediul e pana la 5 zile, este platit de angajator, dar nu stiu daca in aceasta situatie mai trebuie trimis exemplarul roz (2) la casa de asigurari de sanatate sau raman amandoua la angajator.
Si nu sunt sigura, eu(angajatorul) trebuie sa completez la rubrica platitor, cu datele firmei :nume,sediu,cui ?
Va rog daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri
Multumesc mult



#2 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2007 - 02:16 PM

Instrucțiuni din 14/03/2006, privind utilizarea și modul de completare a certificatelor de concediu medical
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 254 din 21/03/2006




#3 mony1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 31 October 2007 - 03:55 PM

Da, am citit textul din Ordin Nr. 233/125 din 14 martie 2006
(3) Exemplarele 1 (alb) si 2 (roz) se inmaneaza pacientului sau, dupa caz, persoanei care il reprezinta, care are obligatia de a le depune la platitor, in termenul stabilit de lege.
(4) Exemplarul 3 (verde) al certificatului de concediu medical nu se desprinde de cotorul carnetului de certificate medicale si va ramane arhivat la medicul care il elibereaza.
(5) Exemplarul 2 al tuturor certificatelor de concediu medical pe baza carora au fost inregistrate indemnizatiile in "Declaratia privind obligatiile de plata catre bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate pentru contributia pentru concedii si indemnizatii" va fi depus lunar de catre angajator la casa de asigurari de sanatate in a carei raza administrativ-teritoriala isi are sediul sau domiciliul, odata cu aceasta declaratie sau, dupa caz, odata cu declaratia nominala rectificativa corespunzatoare lunii pentru care au fost acordate. Exceptie fac certificatele de concediu medical care poarta codurile de indemnizatie 02, 03, 04, 10, confirmate prin avizul casei teritoriale de pensii sau avizul directiei de sanatate publica, precum si certificatele de concediu medical care poarta codul de indemnizatie 11 si care se depun direct la casele teritoriale de pensii.
(6) Exemplarul 1 ramane la angajator, atasat la fisa angajatului, si va fi vizat, dupa caz, de medicul de intreprindere, in cazul asiguratilor salariati.

Dar tot nu am inteles daca in situatia mea, adica daca angajatorul este platitor, mai trebuie trimis exemplarul 2(roz) la casa de asigurari de sanatate sau raman ambele exemplare la angajator?????



#4 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 31 October 2007 - 04:22 PM

toate concediile medicale se introduc in declaratiile de sanatate si drept urmare un exemplar din fiecare va merge la Casa de Sanatate impreuna cu declaratia lunara.
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#5 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 05 November 2007 - 05:17 PM

completezi campurile de platitor, cui, nr angajati, %, tip angajat, baza de calcul, media zilnica, nr de zile suportate de angajator (care sunt primele 5 zile calendaristice. Din aceste 5 zile treci ca si zile de plata zilele in care societatea a lucrat efectiv) si venitul aferent lor, plus zilele suportate din FNUASS(daca e cazul) cu valoarea aferenta. Aceste medicale se inregistreaza in declaratia de FNUASS, si exemplarul alb ramane in firma iar cel roz se depune impreuna cu declaratia. ATENTIE: cod06 se plateste 100%; cod 01 se plateste 75%. Medicalul trebuie sa fie vizat de medicul de familie, sa nu aiba data acordarii, inainte de data inceperii bolii. Pentru cod 06, obligatoriu in casuta de sus de pe medical, sa fie trecut un cod aferent urgentei si sa fie semnat si stampilat de medic.



#6 magilo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 September 2009 - 09:38 PM

Vreau sa va intreb la ce casa de sanatate se preda formularul 2 de concediu medicala : la casa de pe raza careia este firma sau la casa pe raza careia are domiciliul angajatul?
Am acest caz acum , firma este in judetul Bihor si angajatul are domiciliul in jud Cluj . Angajatul a fost internat in cluj si a trebuit sa-i vizeze adeverinta ambele case de sanatate , pana la urma aia de la Cluj au fost mai de treaba si au vizat-o fara sa ma mai trimita inca o data la Oradea , dar poate muri omul pana te plimba astia de la o casa la alta.



#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 20 September 2009 - 11:13 PM

Pt.magilo: la Casa de asig. de sanatate unde are sediul firma.

Dana







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL