Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu de odihna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Concediu de odihna

3 replies to this topic

#1 regent

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 01 November 2007 - 02:17 PM

Este vorba despre un coleg care este angajat de 12 luni, din care 2 luni a fost in concediu medical. Are dreptul sa-si ia concediu? Multumesc!



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 November 2007 - 06:14 PM

Concediul de odihna se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic. Conform art. 50 lit. b) al Codului muncii contractul individual de munca se suspenda de drept pe perioada concediului pentru incapacitate temporala de munca. Anagajatul beneficiaza de numarul de zile de concediu de odihna prevazute in contractul individual de munca doar pentru perioada de munca prestata, in care se afla la dispozitia angajatorului si isi indeplineste sarcinile si atributiile de serviciu.




#3 anis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 21 November 2007 - 04:37 PM

Am si eu urmatoarea situatie: un salariat urma sa-si ia concediu de odihna aferent anului 2007 in luna nov si dec 2007, numai ca pentru nov mi-a adus concediu medical si acum nu ma mai incadrez cu toata durata concediului de odihna in dec. Prin urmare sa-i calculez concediul si sa-i dau banii?? pentru ca are contract cu durata determinata pana la 31.12.2007 si nu intentionez sa i-l prelungesc sau sa-i inchei altul incepand cu anul 2008. Ce ma sfatuiti sa fac?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 31 October 2008 - 09:28 AM

anis



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2007 - 05:03 PM

Daca angajatul nu a beneficiat de CO si incheie activitatea in societate trebuie platit restul de CO cuvenit.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 31 October 2008 - 09:28 AM

Dragos






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL