Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul concediu medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcul concediu medical

4 replies to this topic

#1 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 November 2007 - 05:28 PM

Va rog sa nu dati cu pietre. Caut de ceva vreme un raspuns dar nu am gasit nici unul clar, din cate am vazut nu sunt singura care e in ceata. Deci va rog frumos un raspuns clar.
Am un salariat care e din luna sept (01.09) in CM. si are de asemenea si toata luna octombrie tot medical. Intrebarea mea este 1. se calculeaza sanatatea la boala? Am inteles ca nu, iar unitatea calculeaza doar pentru cele 5 zile pe care le suporta la restul nu se mai calculeaza. Deci luna oct nu calculez nici la angajat si nici la unitate.E corect?
2. Fondul de somaj se calculeaza? Salariat? Unitate aferent la boala? "Potrivit art. 27 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, angajatorii au obligatia de a retine si de a vira lunar contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, in cota de 1%, aplicata asupra salariului de baza lunar brut.Aceste prevederi nu se aplica pe perioada in care raporturile de munca sau de serviciu ale persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, sunt suspendate potrivit legii, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile." Sunt 30 de zile calendaristice nu? Ca altfel nu vad sensul. Va rog sa ma/ne lamuriti. Multumesc frumos.



#2 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 November 2007 - 01:51 PM

Chiar nu poate sa imi raspunda nimeni?




#3 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 November 2007 - 10:18 AM

1.Da
2.Daca a fost in CM in septembrie ii retii 1% la salariul de incadrare, 2% doar ptr.CM platit de angajator si ptr.octombrie nu-i retii nimic iar in declaratie ptr.somaj ii treci 30 zile calendaristice la suspendate.



#4 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 November 2007 - 06:29 PM

multumesc mult de raspuns.



#5 lizuca_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 November 2007 - 02:16 PM

Contributia de 0.85% se calculeaza la concediu medical din fondul de salarii(concediu medical platit de angajator), dar contributia ITM ?Am citit intr-un consilier de contabilitate ca aceasta contributie cat si cea pentru accidente nu se calculeaza la concedii medicale indiferent de unde sunt platite.Va rog frumos poate ma lamureste cineva.Va multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL