Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce se intampla tva la cei neplatitori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ce se intampla tva la cei neplatitori

12 replies to this topic

#1 gabi79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 04 November 2007 - 01:51 PM

daca eu sunt o firma neplatitoare de tva si cumpar diverse chestii mi se presteaza servicii ce fac eu cu tva-ul din factura furnizorilor mei de diverse
multumesc



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2007 - 04:19 PM

Inregistrezi toata valoarea pe cheltuiala.

Madalina



#3 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 05 November 2007 - 11:42 AM

Puteti va rog sa-mi spuneti cum se inscrie pe o factura TVA-ul daca factura se intocmeste pt. chirie lunara catre o pers. juridica. Stiu ca este o operatiune scutita fara drept de deducere (inchirierea) dar nu stiu ce sau cum se trece la rubrica TVA. Se scire doar scutit fara drept....sau nu se trece nimic? Mentionez ca pana astazi am fost neplatitor de TVA iar de maine ma voi lovi de acesta problema.
Multumesc.



#4 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 05 November 2007 - 12:30 PM

Scutit fara drept de deducere.
ADITA



#5 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 05 November 2007 - 12:34 PM

Vezi postareakrina03, la Nov 5 2007, 10:42 AM, a spus:

Puteti va rog sa-mi spuneti cum se inscrie pe o factura TVA-ul daca factura se intocmeste pt. chirie lunara catre o pers. juridica. Stiu ca este o operatiune scutita fara drept de deducere (inchirierea) dar nu stiu ce sau cum se trece la rubrica TVA. Se scire doar scutit fara drept....sau nu se trece nimic? Mentionez ca pana astazi am fost neplatitor de TVA iar de maine ma voi lovi de acesta problema.
Multumesc.
Buna.Daca ai optat pentru TVA la chirie, atunci va trebui sa faci o notificare la Finante- pentru a putea colecta tva.Daca ai notificarea de la finante(trimiti o copie pentru a-si deduce TVa) si scri normal pe factura.



#6 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 05 November 2007 - 01:44 PM

Vezi postareaanagruion, la Nov 5 2007, 01:34 PM, a spus:

Vezi postareakrina03, la Nov 5 2007, 10:42 AM, a spus:

Puteti va rog sa-mi spuneti cum se inscrie pe o factura TVA-ul daca factura se intocmeste pt. chirie lunara catre o pers. juridica. Stiu ca este o operatiune scutita fara drept de deducere (inchirierea) dar nu stiu ce sau cum se trece la rubrica TVA. Se scire doar scutit fara drept....sau nu se trece nimic? Mentionez ca pana astazi am fost neplatitor de TVA iar de maine ma voi lovi de acesta problema.
Multumesc.
Buna.Daca ai optat pentru TVA la chirie, atunci va trebui sa faci o notificare la Finante- pentru a putea colecta tva.Daca ai notificarea de la finante(trimiti o copie pentru a-si deduce TVa) si scri normal pe factura.


Multumesc dar nu vreau sa facturez cu TVA. Deci in cazul acesta ce se scrie?



#7 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2007 - 02:10 PM

Ai primit deja raspunsul(si ai spus si tu in mesajul initial):

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Nov 5 2007, 12:30 PM, a spus:

Scutit fara drept de deducere.

Madalina



#8 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 05 November 2007 - 02:32 PM

Vezi postareamadalinab, la Nov 5 2007, 03:10 PM, a spus:

Ai primit deja raspunsul(si ai spus si tu in mesajul initial):

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Nov 5 2007, 12:30 PM, a spus:

Scutit fara drept de deducere.


Multumesc!



#9 gabitaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 05 November 2007 - 04:19 PM

am o firma neplatitoare de tva , care a facut achizitii intracomunitare din italia , cam de vreo 8500 euro(intr-o luna), am citit in codul fiscal ,ca daca depasesc 10.000 euro achizitii intracomunitare pe parcursul anului calendaristic devin platitor de tva !!!!!!!!!
NU AM INTELES NIMIC...... daca imi explica si mie cineva.............



#10 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2007 - 12:09 AM

Daca esti neplatitor de TVA iar Valoarea achizitiilor intracomunitarea depaseste valoarea de 10 000 de euro parcursul anului atunci trebuie sa te inregistrezi ca platitor de TVA, in termen de 10 zile de la data depasiri plafonului de 10 000 de euro .



#11 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 29 November 2007 - 01:51 PM

buna.nu am nteles exact ce se intampla cu tva-ul la o firma neplatitoare de tva.am facturi si bonuri fiscale cu tva si nu stiu exact cum sa le intregistrez.multumesc



#12 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2007 - 02:06 PM

Ca firma neplatitoare de TVA, inregistrezi valoarea totala a facturilor primite (cu tva cu tot).
Bineanteles ca nu se pune problema de a-ti 'recupera' TVA-ul :wink:
Atentie la depasirea pragului cifrei de afaceri pentru care devii automat platitor, asa cum precizeaza mai sus Florin.
Dan



#13 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 29 November 2007 - 02:09 PM

Vezi postareaDan I., la Nov 29 2007, 04:06 PM, a spus:

Ca firma neplatitoare de TVA, inregistrezi valoarea totala a facturilor primite (cu tva cu tot).
Bineanteles ca nu se pune problema de a-ti 'recupera' TVA-ul :wink:
Atentie la depasirea pragului cifrei de afaceri pentru care devii automat platitor, asa cum precizeaza mai sus Florin.

Am inteles,multumesc mult de raspuns.am sa fiu atenta...din codul fiscal am inteles ca plafonul e de 35000euro CA/an.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL