Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fond de conservare si regenerare a padurilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Fond de conservare si regenerare a padurilor

3 replies to this topic

#1 LAURA75

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 November 2007 - 09:37 PM

Va rog, daca stie cineva, sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu calculul contributiei pentru fondul de conservare si regenerare a padurilor. Unde se plateste si daca se declara undeva... Stiu ca:
"Art. 8^1. - (1) Proprietarii de paduri au obligatia sa infiinteze un fond de conservare si regenerare a padurilor, purtator de dobanda, aflat la dispozitia si in contul administratorului, respectiv in contul structurii silvice care asigura serviciul public cu specific silvic din resursele prevazute la art. 63 din Legea nr. 26/1996 - Codul silvic.
(2) In situatia in care masa lemnoasa recoltata se acorda in natura, contributia la fondul de conservare si regenerare constituit potrivit alin. (1) se calculeaza pe baza pretului mediu al unui metru cub de masa lemnoasa pe picior, in vigoare.
(3) Fondul de conservare si regenerare a padurilor se foloseste pentru impadurirea unor terenuri goale, pentru regenerarea suprafetelor parcurse cu taieri, gospodarirea unor paduri cu functii speciale de protectie si acoperirea unor cheltuieli ocazionate de calamitati asupra padurilor.
(4) Alimentarea fondului de conservare si regenerare se face pana la 31 decembrie, fondul are regimul rezervelor fiscale si este deductibil fiscal. Evidenta acestuia se tine pe proprietar, iar nealimentarea lui la termenul legal, conform resurselor de la alin. (1), constituie contraventie si sanctiunea se aplica proprietarilor. Aplicarea sanctiunii nu exonereaza proprietarul de obligatia prevazuta la alin. (1)."
(LEGE nr. 120 din 19 aprilie 2004
pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 96/1998 privind reglementarea regimului silvic si administrarea fondului forestier national
EMITENT: PARLAMENTUL
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 408 din 6 mai 2004 )

Poate ma lumineaza cineva. Va multumesc anticipat!



#2 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 08 November 2007 - 08:31 AM

Codul silvic

ada



#3 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 08 November 2007 - 09:17 AM

nu este o contributie care se plateste, este un fond care se constituie in anumite scopuri.
citeste CODUL SILVIC
ada



#4 LAURA75

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 November 2007 - 06:54 AM

Multumesc pentru raspunsuri! Am citit Codul Silvic, dar de acolo nu se intelege foarte clar procedura. Intre timp m-am mai documentat. Ideea este ca cel care administreaza padurea, practic cel care incaseaza banii de la clienti, trebuie sa faca o cerere la banca unde are contul curent pentru deschiderea unui alt cont special pentru acest fond de conservare, cont in care, pe masura incasarilor de la clienti trebuie sa vireze 20% din incasari. Acesti bani, practic "pusi de-o parte pentru diverse situatii', se folosesc conform art. 63 din Codul Silvic (acoperire pagube, ch ocazionate de calamitati, ch cu impadurirea etc.)

Ce am mai aflat este legat de monografia contabila care se practica si aici as vrea sa va cer parerea, daca tot asa ati procedat:

- la constituirea fondului (virarea celor 20% in contul special deschis pentru fond):
658/analitic pt fond = 472/analitic pentru fond

- la utilizarea fondului:
472/analitic pentru fond = 741/analitic pentru fond

Sincera sa fiu, mi se pare un pic ciudat sa folosesc 741... adica ce fac subventie din banii incasati de la clienti? Nu am mai lucrat cu acest cont, dar la prima vedere, asta e impresia mea. Poate ma ajutati cu alte pareri, explicatii.

Va multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL