Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contractul de vizionare al unui imobil ma obliga la ceva?! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contractul de vizionare al unui imobil ma obliga la ceva?!

2 replies to this topic

#1 mrrrrrrrrrrr

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:alba iulia

Postat 08 November 2007 - 12:11 AM

in urma cu o luna am vizionat un apartament cu o agentie imobiliara. cand am luat decizia de a-l cumpara, am ramas consternata ca comisionului mare practicat ii era adaugat si 1000 euro, inclus in pretul apartamentului. in ciuda contractului, am hotarat sa cumpar de la constructor, insa cei de la agentie au aflat. acum ma ameninta cu judecata. mentionez si faptul ca acest contract de vizionare e o foaie, fara pagini numerotate, fara semnatura mea pe amebele pagini, si fara a se mentiona ca a fost incheit in 2 exemplare-daca era, stiam si eu ca semnasem un contract, si nu o foaie de vizionare!!! cum pot cei de la aceste agentii sa induca omul in eroare cu buna stiinta???
intrebarea mea e: ce pot face acum? acest contract e valabil in instanta? intreb asta pt ca, desi e stipulat ca se va plati suma de 7000 euro daca nu am platit comisionul aferent cumpararii, ei nu au actionat in instanta, preferand sa ma cheme la discutii amiabile...pai de ce????



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2007 - 12:59 AM

Depinde daca in contract se mentioneaza daca ai sa nu voie sa iei legatura cu clienti la care esti dus de agentie , pot sa ti ceara comision in cazul in care cumperi .




#3 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:oradea

Postat 08 November 2007 - 06:14 PM

cel mai bine ar fi sa te adresezi unui avocat, sau daca nu pe un forum al avocatilor
succes! :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL