Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stornare avans - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


stornare avans

4 replies to this topic

#1 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 08 November 2007 - 10:22 AM

buna ziua.am urmatoarea problema: pentru un contract de prestari servicii (valoare contract este in euro) am taiat factura de avans,in lei, la un curs "x" al euro (din ziua respectiva)
la momentul stornarii avansului (in ziua cand am taiat factura pt serviciile prestate), cursul euro este "y".
beneficiarul doreste factura de storno taiata la cursul "y". in acest fel insa, mie nu mi se inchide contul 419, in care aveam o valoare = avans in euro x "x". cursul "y" fiind mai mic, in 419 imi ramane o suma de bani.
ce ma sfatuiti sa fac?



#2 ninastoian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 November 2007 - 10:33 AM

stingi prin diferenta de curs 665 sau 765 cum reise din datele tale




#3 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2007 - 10:56 AM

Vezi ca pe undeva, prin legi, am citit ca acestea nu sunt diferente de curs. Clientul tau vrea sa te pacaleasca - in cazul in care crestea euro ar fi fost de acord sa dea in plus " diferente de curs " ? Iti garantez ca nu !
Factura totala ai putea sa i-o faci la un curs mediu, de exemplu.Discuta cu el.
Oricum, de la 01.01.2008 codul fiscal a reglementat situatia ( ultima modificare a acestuia ).
salut!



#4 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 08 November 2007 - 10:57 AM

multumesc frumos pt raspunsul prompt. n-am mai intalnit aceasta situatie, si nu stiam daca pot folosi aceste conturi



#5 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 08 November 2007 - 11:04 AM

anamaria, inca nu citisem raspunsul tau cand am raspuns eu. factura finala o tai oricum la cursul la care tai si factura de storno avans. deci, noi facem asa cum era specificat in contract. cand am semnat stiam ca vom incasa banii la cursul euro din ziua taierii facturii. singura problema e ca nu mi se inchide 419.
ex: avans (419) 1000 x 3,3 = 3 300
storno avans (-419) 1000 x 3,2 = 3 200
factura finala 2000 x 3,2 = 6 400 (la curs euro din ziua cand tai factura, asa cum era specificat in contract)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL