Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
termene la ITM - ce se depune si cand ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

termene la ITM - ce se depune si cand ?

32 replies to this topic

#1 Anjuna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 January 2008 - 12:35 PM

Buna ziua. Sunt la inceput de drum in RU si am o serie de intrebari.

Am si eu o nelamurire in legatura cu depunerea actelor la ITM.
Actele aditionale la CIM se depun in 5 zile de la ...? de la intrarea lor in vigoare sau nr. inregistrarii lor in reg- documente intrari-iesiri ? sau la mx. 5 zile de la inregistrarea in Revisal ? Si este valabil doar pt actele aditionale de modificare a salariului...sau a oricarei clauze din contract ?


(din seria Anjuna intreaba- ...ep.1. ..va urma :biggrin: )

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 June 2010 - 06:51 PM




#2 Anjuna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 January 2008 - 01:27 PM

nimeni ? ... va rog ...




#3 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 January 2008 - 03:30 PM

Actul aditional (indiferent ce contine el) se depune in termen de 5 zile de la intocmirea lui.



#4 gabrielasteluta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 January 2008 - 07:52 PM

deciziile de majorare a salariului minim se primesc la ITM Ilfov, pana la 31.01.2008. Am fost azi si am intrebat. Cineva care a venit de la ITMB spunea ca deciziile se primesc pana maine, 18.01.2008. Stie cineva ceva in legatura cu asta? Cica a stat la coada de la 6.00 dimineata si a scapat la 10.00 de la cozi.... :lostit (13):



#5 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 22 January 2008 - 11:49 AM

Exista vreun termen limita pt inregistrarea deciziilor de majorare a salariilor conform noului contract colectiv de munca?
Dac amerg cu ele la ITM cand merg si cu statul de salarii pe ianuarie e ok?



#6 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 22 January 2008 - 09:15 PM

[quote name='marcopolo' date='Jan 22 2008, 11:49 AM' post='159316']

Eu am intrebat la ITM Oradea. Mi-au zis ca termenul este 25.02.2008. Deci in principiu ai putea sa le duci impreuna. Dar repet e raspuns de la Itm Oradea. In alte parti....



#7 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2008 - 12:02 AM

Vezi postareagabrielasteluta, la Jan 17 2008, 08:52 PM, a spus:

deciziile de majorare a salariului minim se primesc la ITM Ilfov, pana la 31.01.2008. Am fost azi si am intrebat. Cineva care a venit de la ITMB spunea ca deciziile se primesc pana maine, 18.01.2008. Stie cineva ceva in legatura cu asta? Cica a stat la coada de la 6.00 dimineata si a scapat la 10.00 de la cozi.... :lostit (13):

Eu stiam ca deciziile de majorare a salariului se pot duce si odata cu depunerea statelor de plata din luna respectiva.Cel putin la TM asa este.



#8 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2008 - 12:19 AM

Am si eu o intrebare, daca poate sa ma ajute cineva:
Daca un salariat a plecat din firma la 31.12.2007 se poate duce decizia de incetare a CIM in 25.01.2008 sau mai tarziu??Si daca da, modificare revisal se poate duce in termen de 5 zile de la data cu care a fost inregistrata decizia?
Multumesc anticipat.



#9 alice_ioanna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 23 January 2008 - 12:58 AM

Vezi postarea3bf, la Jan 23 2008, 12:19 AM, a spus:

Am si eu o intrebare, daca poate sa ma ajute cineva:
Daca un salariat a plecat din firma la 31.12.2007 se poate duce decizia de incetare a CIM in 25.01.2008 sau mai tarziu??Si daca da, modificare revisal se poate duce in termen de 5 zile de la data cu care a fost inregistrata decizia?
Multumesc anticipat.


decizia intocmita de unitate se duce la itm in termen de 5 zile lucratoare de la intocmire, adica daca sal. pleaca la 31-12 si tu ii faci actul pt itm la 31-01 si i-l duci in termen de 5 zile, e ok
spor :lostit (13):



#10 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2008 - 12:59 PM

Multumesc alice!



#11 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 January 2008 - 03:21 PM

Vezi postareamarcopolo, la Jan 22 2008, 12:49 PM, a spus:

Exista vreun termen limita pt inregistrarea deciziilor de majorare a salariilor conform noului contract colectiv de munca?
Dac amerg cu ele la ITM cand merg si cu statul de salarii pe ianuarie e ok?


Da,poti merge cu ele odata cu depunerea statelor pe ianuarie.



#12 daniel bochis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 31 January 2008 - 01:54 PM

buna,
sunt cam nou in domeniu si as avea rugamintea daca poate sa-mi zica cineva ce si pana cand trebuie depus la ITM.
multumesc



#13 @lexandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 31 January 2008 - 02:33 PM

Vezi postareadaniel bochis, la Jan 31 2008, 03:54 PM, a spus:

buna,
sunt cam nou in domeniu si as avea rugamintea daca poate sa-mi zica cineva ce si pana cand trebuie depus la ITM.
multumesc


buna,la itm trebuie sa depui o declaratie lunara,pana in 25 ale fiecarei luni,declaratie cu datele lunii precedente.alaturi de declaratie trebuie statul de plata al angajatilor si ordinul de plata cu care ai platit comisionul carti munca.cam asta duc eu la itm lunar(este vorba de o micro cu impozit pe venit) te rog sa ti cont ca si eu sunt noua si sa mai astepti si alte pareri.



#14 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 January 2008 - 03:44 PM

Nu uitati revisalul la orice CIM nou sau lichidare plus la orice modificare legata de termenii din contract mai putin cele legate de salar.



#15 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 January 2008 - 04:15 PM

Vezi postarea@lexandra, la Jan 31 2008, 03:33 PM, a spus:

Vezi postareadaniel bochis, la Jan 31 2008, 03:54 PM, a spus:

buna,
sunt cam nou in domeniu si as avea rugamintea daca poate sa-mi zica cineva ce si pana cand trebuie depus la ITM.
multumesc


buna,la itm trebuie sa depui o declaratie lunara,pana in 25 ale fiecarei luni,declaratie cu datele lunii precedente.alaturi de declaratie trebuie statul de plata al angajatilor si ordinul de plata cu care ai platit comisionul carti munca.cam asta duc eu la itm lunar(este vorba de o micro cu impozit pe venit) te rog sa ti cont ca si eu sunt noua si sa mai astepti si alte pareri.


Pe langa asta mai trebuie depus in termen de 5 zile de la perfectare un act aditional cu modificarea respectiva,asta in cazul in care exista.Ex:Schimbare salar;incetare CIM, etc.



#16 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 09 February 2008 - 08:59 PM

buna ziua,
va rog sa ma corectati/ajutati in urmatoarea problema:
tin contabilitatea la o firma care pana acum nu a avut angajati inca de la infiintare. administratorul vrea sa-si faca angajarea(deci 1 salariat) in firma prilej cu care as vrea sa fac si eu un contract macar pe 2 ore cu el pentru al putea reprezenta la un eventual control. nu prea stiu care sunt pasii de facut in aceasta situatie. din ceea ce cunosc eu ar trebui sa fac contracte de munca cu care sa-l trimit la itm sa le inregistreze. concomitent ar trebui sa completez registru salariatilor - care nu stiu ce ar trebui sa completez/listez/salvez - aici va rog mult de tot sa ma ajutati cu pasii care trebuiesc facuti ca nu stiu decat ceva la nivel teoretic... totodata sau inainte de inregistrarea contractelor de munca cred ca ar trebui sa schimb vectorul fiscal. ce trebuie sa completez? de asemenea va rog sa-mi spuneti ce declaratii trebuie sa depun pentru salarii si unde....
va multumesc!



#17 Kaspik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 February 2008 - 11:09 PM

Pentru fiecare angajat intocmesti dosarul (copie CI, CM, CIM) si completezi REVISAL .

Si daca nu ma insel ar trebui sa completezi si declaratia 010 in care treci termenele (lunar sau trim) si contributiile salariale.

Aceasta postare a fost editata de Kaspik: 09 February 2008 - 11:07 PM




#18 Kaspik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 February 2008 - 11:19 PM

Declaratii de depus:
- somaj, sanatate+cci, cas, com itm, si REVISAL la fiecare mod de contract ore/val - termen 25 ale lunii ptr. luna precedenta ptr. dec iar ptr. revisal 5 zile de la mod.
- stat salarii + copie OP com ITM
- dec 100 ptr bugetul consolidat
- dec 102 ptr buget si asig soc (2008)
- dec 103 accize (2008)
- dec 300 ptr. TVA
- dec 101 imp profit
Dec se depun dupa forma firmei, lunar sau trim.

Aceasta postare a fost editata de Kaspik: 09 February 2008 - 11:20 PM




#19 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 10 February 2008 - 01:34 PM

cum se depun declaratiile aferente salariilor? la luna sau trimestrial? precizez ca firma nu e micro iar declaratiile pentru TVA si impozit le depun trimestrial



#20 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2008 - 01:44 PM

decl pt salariati se depun lunar !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL