Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
termene la ITM - ce se depune si cand ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

termene la ITM - ce se depune si cand ?

32 replies to this topic

#21 eujad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 March 2008 - 03:54 PM

Buna ziua. Sunt la inceput de drum in RU si am o serie de intrebari.

Am si eu o nelamurire in legatura cu depunerea actelor la ITM.
Actele aditionale la CIM se depun in 5 zile de la ...? de la intrarea lor in vigoare sau nr. inregistrarii lor in reg- documente intrari-iesiri ? sau la mx. 5 zile de la inregistrarea in Revisal ? Si este valabil doar pt actele aditionale de modificare a salariului...sau a oricarei clauze din contract ?
DE EX. UN SALARIAT INCETEAZA ACTIVITATEA CU 01.03.2008. IN CATE ZILE TRIMITEM REVISALUL? 5 ZILE DE LA DATA INREGISTRARII DECIZIEI LA SOCIETATE SAU 5 ZILE DE LA DATA INCET ACTIV?


(din seria Anjuna intreaba- ...ep.1. ..va urma :biggrin: )
[/quote]



#22 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 03 June 2008 - 02:28 PM

buna ziua!am o salariata care am angajat-o pe 08.05.2008. de pe data de 28.05.2008 nu a mai venit la muna.ii fac decizia de incetare incepand cu data de 28.05.2008, cu nr de inregistrare de azi 03.06.2008 in cat timp trebuie dusa la itm????
astept raspuns!!!
va multumesc

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 June 2008 - 02:39 PM




#23 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 June 2008 - 02:39 PM

in termen de 5 zile de la perfectarea acestora se depun actele privind executarea, suspendarea, modificarea și încetarea contractelor individuale de muncă. Legea nr.130/1999



#24 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2008 - 05:55 PM

5 zile de la data deciziei.



#25 zsika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 01 October 2008 - 08:01 PM

Buna ziua!

Acte aditionale cu modificare de salar se pot face si in cursul lunii sau numai din 1 a lunii respective? Daca da, care va fi salarul de incadrare pe luna respectiva, salarul nou sau cel vechi?

Multumesc frumos



#26 Cristina L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 October 2008 - 11:10 AM

Actele aditional referiotare la modificarea salariului se fac numai cu data de 01 a lunii.Altfel, angajatul ar figura cu doua salarii diferite in luna si e cam greu sa se intample asta...



#27 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 October 2008 - 11:59 AM

o modificare de salariu se poate face cu orice data, nu trebuie cu 01 a lunii. numai ca ai mai mult de lucru in cazul asta.



#28 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2008 - 12:44 AM

Exclus intr-o luna sa ai doua incadrari."salariul brut lunar".In schimb, intr-o luna, venitul realizat poate fi compus din mai multe sume, calculate cf metodologiei sursei de venit:concediu de odihna-10 zile, concediu medical-10 zile, lucrate-2 zile.



#29 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2008 - 01:05 AM

Termene:Contractele de munca se inreg in max 20 zile calend. de la data inceperii activitatii, iar modificarile la contract(de orice fel, inclusiv de incetare, suspendare..) se incheie in forma scrisa in termen de max 15 zile calend. de la data modificarii si se inregistreaza la itm in termen de max 5 zile calend, deci tot max 20 zile calend.



#30 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 October 2008 - 08:46 AM

Vezi postareaPasareaPhoenix, la Oct 3 2008, 01:44 AM, a spus:

Exclus intr-o luna sa ai doua incadrari."salariul brut lunar".
asta este parerea ta.



#31 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2008 - 04:45 PM

Parerea mea este ca Miky are dreptate. Din cate stiu codul muncii nu pune astfel de interdictii referitor la perioada in care sa se faca modificarea salariului.
Problema este alta si banuiesc ca la asta se refera Pasarea Phoenix: cel putin in Bucuresti, nu se accepta la ITM inregistrarea unui act aditional de modificare a salariului decat cu 1 ale lunii (data modificarii) - sau cel putin numai de inspectori din acestia am dat eu. La un moment dat mi s-a spus ceva de genul: Aaa, pai atunci trebuie sa faceti 2 state pt salariatul acesta (adica ceva de genul: este prea complicat! - probabil pentru inspector, nu pt mine :thumbup: )...
Madalina



#32 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 06 October 2008 - 09:39 AM

buna ziua,

am si eu o intrebare, actele aditionale pt modificarea sal minim pe ec de la 01 oct trebuie sa le depunem pana pe 06 octombrie sau se pot depune in noiembrie atunci cand se face inchiderea lunii octombrie.
va multumesc, cu scuzele de rigoare daca sa mai discutat.



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2008 - 02:27 PM

s-a mai discutat, este obligatoriu sa folosesti fct de cautare, stii, da ??
rasp. il gaseai f repede cautand si pe google, cu "act aditional termen"... cat timp ai pierdut aici cu scrisul textului, gaseai rasp. asa, daca sa cauti aici ti se pare mult mai greu ...
dragilor, am mai spus-o, invatati sa va descurcati in primul rand singurei (ce bine e cand reusiti asta, nu-i asa ?? ce bucurie si cata stima de sine), iar daca nu se poate si nu se poate, abia atunci cereti ajutor !! :biggrin:

k, :thumbup: anamaria, iti ajunge morala si sfatul (bun, zic eu), iata si rasp. la intrebarea ta :

extras din Legea nr. 130/ 1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor incadrate in munca:
"...................
Art. 2. ........
(2) Angajatorii sunt obligati sa depuna la inspectoratele teritoriale de munca la care se pastreaza si se completeaza carnetele de munca ale salariatilor:
a) actele privind executarea, suspendarea, modificarea si încetarea contractelor individuale de munca, în termen de 5 zile de la perfectarea acestora;

numai bine.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 October 2008 - 02:34 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL