Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CUMPARARE IMOBIL - TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CUMPARARE IMOBIL - TVA

5 replies to this topic

#1 bccami

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:bacau

Postat 10 November 2007 - 06:19 PM

In luna aprilie 2007, am cumparat un imobil de la o SC platitoare de TVA, iar pe factura s-a trecut taxare inversa desi vanzatorul nu a notificat optiunea de taxare a vanzarii.
Eu am facut taxare inversa, am inscris operatiunea in decontul de TVA din aprilie dar acum cateva zile am aflat ca vanzatorul nu notificase optiunea de taxarea.
Pe mine m-ar avantaja sa fie scutita fara drept de deducere deoarece vrem sa vindem imobilul in viitorul apropiat

Ce pot face sa stornez taxarea inversa?
Ii spun vanzatorului sa storneze factura din aprilie si sa faca una corecta sau doar inregistrez in contabilitate cu minus 4426=4427?
Cum fac corectie in decontul de TVA? :sad: :smile:

Va rog frumos sa-mi dati un sfat. Va multumesc
petrariu camelia



#2 Gabriella_z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Deva

Postat 11 November 2007 - 09:07 PM

Daca pe factura este taxare inversa.... important este ce zice documentul.




#3 gabriela constantinescu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ploiesti

Postat 12 November 2007 - 04:03 PM

Conform Codului Fiscal art.160 alin (3), tu nu trebuie sa faci nici o modificare. Ai inregistrat corect TVA cf.masurilor de simplificare. Cel care este in neregula este furnizorul. El trebuie sa modifice decontul.
gabi_13



#4 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 13 November 2007 - 12:20 AM

Dupa cum stim vanzarea imobilelor vechi este o operatiune scutita fara drept de deducere. Nu se aplica taxare inversa decat in cazul imobilelor noi. Tu nu ai specificat despre ce tip de imobil este vorba . In mod normal nu avea voie sa taxeze cu tva- daca este vorba despre un imobil vechi, decat in conditiile in care avea o notificare la ANAF, prin care se declara ca opteaza pentru taxarea cu tva a acestor operatiuni. Din cate am inteles eu ca nu au avut notificare, inseamna ca era vorba de un imobil vechi, pentru ca la imobilele noi nu ai nevoie de asa ceva. Iar daca e vorba de un imobil vechi, trebuie obligatoriu sa-ti storneze factura initiala, in cazul in care nu au notificare antedatata zilei in care s-a facut tranzactia. Altfel nu ai dreptul sa-ti deduci tva-ul, iar el nu are dreptul sa-si deduca tva-ul de la cheltuielile facute pentru imobilul respectiv, chiar daca a facturat cu tva, respectiv taxare inversa. Nu exista cai de mijloc , ori ai notificare prin care s-a optat pentru taxarea acestor operatiuni, ori iti factureaza fara tva. Si mare atentie in cazul in care ai cumparat cu tva (taxare inversa) si vei vinde ca operatiune scutita. Trebuie sa faci ajustarea la tva, chiar daca aparent tu nu ai dedus nici-un tva. Sper ca am fost clara. Succes!



#5 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 20 November 2007 - 02:25 PM

Am recitit normele <referitoare la art 141 (3)> si nu am gasit niciunde ca notificarea trebuie sa fie anterioara vanzarii, in cazul in care se opteaza pentru taxare a operatiunilor prevazute la art 141 alin (2) lit f). Doar ca "Opțiunea prevăzută la alin. (1) se notifica organelor fiscale locale pe formularul prezentat în anexa 3 la prezentele norme metodologice și se exercita pentru bunurile imobile, menționate în notificare."
In cazul chiriilor, se specifica intr-adevar ca "Opțiunea prevăzută la alin. (1) <adica art. 141 alin. (2) lit. e)> se va notifica organelor fiscale competente pe formularul prezentat în anexa 1 la prezentele norme metodologice și se va exercita de la data depunerii notificării sau de la o alta data ulterioara înscrisă în notificare"
Insa pentru cele de la litera f) nu da termen. De ce nu ar putea vanzatorul sa se notifice acum?



#6 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 20 November 2007 - 04:17 PM

Ajutati-ma va rog cu urmatoarea situatie : firma din Romania cumpara imobil (situat in Romania) de la o firma nerezidenta si non UE. Cand se va primi factura firma rezidenta ce obligatii va avea? Presupun ca vanzatorul nu va factura cu TVA dar are cumparatorul vreo obligatie referitoare la retinere si plata impozit pe venit nerezident?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL