Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
casare materiale - reactivi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

casare materiale - reactivi

2 replies to this topic

#1 teodorsergiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 11 November 2007 - 07:03 PM

Buna ziua. Am o problema. Poate ma poate ajuta cineva care a trecut prin asa ceva.
La institutia la care lucrez se folosesc reactivi pentru realizarea de analize fizico - chimice. Reactvii se scot din magazie pe baza de bon de consum, de regula toata cantitatea care se cumpara. De ex se scoate 1 buc care reprezinta de fapt un borcan de 1 kg.
Acum, dupa un timp, s-a decis ca trebuie sa se caseze o serie de reactivi care nu mai sunt utilizati, sau au trecuta perioada de utilizare. Asadar, au restiuit in magazei, pe baza de bon de restituire o parte din reactivi,diferite gramaje, unii dintre ei fiind foarte de vechi.
Intrebarea mea este: cum ii pot casa acesti reactivi?Caut valoarea lor in situatiile in urma, si apoi cum ii inregistrez? Cum ii pot introduce in contabilitate, din moment ce ei au fost scosi pe baza de bon de consum cu ani in urma?
Va multumesc si astept un raspuns de la cine a mai trecut prin asa ceva!



#2 pic si poc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 January 2008 - 08:15 PM

Si eu sunt interesata de procedura de casare a reactivilor avand in vedere ca decretul 466/1979 a fost abrogat iar noile reglementari nu sunt explicite cu privire la casarea reactivilor.
Dar cred ca se face conform H.g ce reglementeaza casarea cu respectarea normelor de protectie a mediului si anume cele referitoare la substantele periculoase.
Daca are altcineva o alta parere sau daca s-a confruntat cu asa ceva va rog sa scrieti. Multumesc.




#3 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 January 2008 - 06:47 AM

Vezi postareateodorsergiu, la Nov 11 2007, 07:03 PM, a spus:

Buna ziua. Am o problema. Poate ma poate ajuta cineva care a trecut prin asa ceva.
La institutia la care lucrez se folosesc reactivi pentru realizarea de analize fizico - chimice. Reactvii se scot din magazie pe baza de bon de consum, de regula toata cantitatea care se cumpara. De ex se scoate 1 buc care reprezinta de fapt un borcan de 1 kg.
Acum, dupa un timp, s-a decis ca trebuie sa se caseze o serie de reactivi care nu mai sunt utilizati, sau au trecuta perioada de utilizare. Asadar, au restiuit in magazei, pe baza de bon de restituire o parte din reactivi,diferite gramaje, unii dintre ei fiind foarte de vechi.
Intrebarea mea este: cum ii pot casa acesti reactivi?Caut valoarea lor in situatiile in urma, si apoi cum ii inregistrez? Cum ii pot introduce in contabilitate, din moment ce ei au fost scosi pe baza de bon de consum cu ani in urma?
Va multumesc si astept un raspuns de la cine a mai trecut prin asa ceva!


Nu ma pricep la acest tip de gestiune, dar cred ca, normal ar fi ca, cu acesti reactivi sa fie incarcata gestiunea in baza unei NP ( bon predare) si nu BR, intrucat acestia nu mai au aceleasi caracteristici ca cei noi. Iar pretul acestora, la NP ar trebui sa fie facut tinand cont daca acestia mai pot fi utilizati la ceva, iar daca nu, la un pret de evidenta (0.001 lei).
Nu stiu daca era mai bine ca acestia sa fie trecuti ca obiecte de inventar, iar la casare nu mai aveai nevoie de inregistrare in contabilitate, intrucat ar fi fost in evidenta extracontabila.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL