Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
penalizare salariat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

penalizare salariat


31 replies to this topic

#21 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 26 October 2009 - 12:25 PM

Conform Codului Muncii art.145(1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza,indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva,prevazute in contractul individual de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin.(1) din ultimile 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.
(3) Indemnizatia de concediu de odihna se plateste de catre angajator cu cel putin 5 zile inainte de plecarea inconcediu.

acest articol nu ma obliga pe mine sa-i platesc tot concediul de odihna la nivelul salariului din ultimele 3 luni?
daca ar fii cum spui tu ar fii simplu...



#22 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 26 October 2009 - 12:47 PM

Regula e media pe 3 luni (2), dar nu mai putin decat salariul din perioada plecari in CO (1).




#23 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 26 October 2009 - 12:55 PM

da, dar idea este ca parsoana nu a plecat in CO
asa ca e corect sa-i platesc CO neefectuat proportional cu salariul avut?

Aceasta postare a fost editata de mirelan: 26 October 2009 - 12:56 PM




#24 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 12 November 2009 - 12:09 PM

daca un contabil care se ocupa inclusiv de HR nu si-a semnat propria fisa de post si apoi a plecat din firma, iar ulterior vine control si da amenda pentru ca nu exista fisa de post, i se poate inputa fostului angajat amenda? (avand in vedere ca nu scrie nicaieri ca asta era responsabilitatea lui, insa acest lucru nu este scris tocmai pentru ca nu si-a semnat fisa de post care era responsabilitatea lui)



#25 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2009 - 01:44 PM

Daca nu exista document care sa ateste ca era responsabilitatea lui, si ca el a luat la cunostinta acest lucru, nu.
Dragos



#26 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 12 November 2009 - 01:56 PM

asta-i ca oul sau gaina, cine o fost primu ?
:)).

In mod normal omu de la HR tre sa intocmeasca fisa postului pentru toata lumea in afara de el.
Pe a lui tre' s-o faca sefu al mare.



#27 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 12 November 2009 - 03:22 PM

mda... interesanta partea asta.. pacat ca seful al mare e paralel cu domeniul



#28 afela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 August 2011 - 11:22 AM

Buna tuturor,
Am si eu o problema legata de nerespecatrea fisei postului.Sunt noua pe acest post de HR si nu stiu exact cum se procedeaza in urmatoarea situatie:Lucrez la o firma de transport marfa international,iar doi dintre soferi,au plecat in cursa,fara un document care trebuia sa fie in masina,alturi de talon,asigurari,etc.iar la granita,i-au oprit politia si le-a dat amenda.Cf fisei postului, acestia impreuna cu,coordonatorul de transport,trebuiau sa verifice daca au toate documentele,insa nu au verificat.Seful meu s-a decis astfel sa le faca un avertisment,o mustrare scrisa,prin care sa-i sanctioneze cu 50-100 lei din salar.Ma puteti ajuta si pe mine cu un model de acest gen?
Multumesc



#29 Eleonora13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 17 August 2011 - 12:17 PM

Vezi postareaafela, la 17 August 2011 - 11:22 AM, a spus:

Buna tuturor,
Am si eu o problema legata de nerespecatrea fisei postului.Sunt noua pe acest post de HR si nu stiu exact cum se procedeaza in urmatoarea situatie:Lucrez la o firma de transport marfa international,iar doi dintre soferi,au plecat in cursa,fara un document care trebuia sa fie in masina,alturi de talon,asigurari,etc.iar la granita,i-au oprit politia si le-a dat amenda.Cf fisei postului, acestia impreuna cu,coordonatorul de transport,trebuiau sa verifice daca au toate documentele,insa nu au verificat.Seful meu s-a decis astfel sa le faca un avertisment,o mustrare scrisa,prin care sa-i sanctioneze cu 50-100 lei din salar.Ma puteti ajuta si pe mine cu un model de acest gen?
Multumesc

Sanctionarea disciplinara
Facebook Twitter
tipareste
Toate categoriile
Recrutarea

Cum ajuta un test de personalitate/IQ la selectia ...
O recrutare eficienta incepe cu o lista
Prima regula in scaderea costurilor de recrutare

Vezi toate articolele
Prezent si viitor

Conferinta nationala a recrutorilor
Project management Kepner-Tregoe
PMP Exam Prep 2011

Vezi toate articolele
Noutati legislative

Noutati legislative in domeniul TVA aplicabile de ...
Seminar Legislatia Muncii, Salarizare, SSM, Pensii...
Incheierea si Incetarea Contractului de Munca

Vezi toate articolele
Angajatorul dispune de prerogativa disciplinara, avand dreptul de a aplica, potrivit legii, sanctiuni disciplinare salariatilor, ori de cate ori constata ca acestia au savarsit o abatere disciplinara (potrivit art. 263 din Codul muncii).

Abaterea disciplinara este o fapta in legatura cu munca si consta intr-o actiune sau inactiune savarsita cu vinovatie de catre salariat, prin care acesta a incalcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca aplicabil, ordinele si dispozitiile legale ale conducatorilor ierarhici.

Conform dispozitiilor 264 din Codul muncii, sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt urmatoarele:

avertismentul scris;
suspendarea contractului individual de munca pentru o perioada ce nu poate depasi 10 zile lucratoare;
retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.


In cazul in care prin statute profesionale aprobate prin lege speciala se stabileste un alt regim sanctionar, va fi aplicat acesta.

Amenzile disciplinare sunt interzise, iar pentru aceeasi abatere disciplinara se poate aplica numai o singura sanctiune.

Angajatorul stabileste sanctiunea disciplinara aplicabila in raport cu gravitatea abaterii disciplinare savarsite de salariat, avandu-se in vedere urmatoarele:

imprejurarile in care fapta a fost savarsita;
gradul de vinovatie al salariatului;
consecintele abaterii disciplinare;
comportarea generala in serviciu a salariatului;
eventualele sanctiuni disciplinare suferite anterior de catre acesta.


Cercetarea prealabila

Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile (art.75 alin. (1) din Contract colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010).

Cercetarea disciplinara va fi efectuata dupa o procedura stabilita prin Regulamentul intern (art. 258 Codul muncii). Legiuitorul lasa libertate angajatorului sa stabileasca modalitatile de cercetare disciplinara precum si persoanele care sa efectueze aceasta cercetare dar aceasta libertatea este limitata de dispozitiile articolelor 263-268 din Codul muncii si dispozitiile art. 75 din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 publicat in Monitorul Oficial, Partea V nr. 5 din 29/01/2007. Astfel, procedura disciplinara stabilita de angajator prin Regulamentul intern nu poate incalce dispozitiile legale sus-mentionate.

Sfat

Procedura de cercetare disciplinara trebuie sa fie clar si complet prevazuta in Regulamentul intern. Acesta fapt precum si respectarea acestei proceduri intocmai cum a fost revazuta va asigura respingerea anularii sanctiunii disciplinare si motive suplimentare in aparare.

Decizia de sanctionare

Aplicarea sanctiunii se face printr-o decizie in forma scrisa, emisa in termen de 30 de zile de la data luarii la cunostinta de savarsirea faptei dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.

Sub sanctiunea nulitatii absolute, decizia trebuie sa cuprinda in mod obligatoriu:

descrierea faptei care constituie abatere disciplinara;
precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern sau contractul colectiv de munca aplicabil, care au fost incalcate de salariat;
motivele pentru care au fost inlaturate apararile formulate de salariat in timpul cercetarii disciplinare prealabile sau motivele pentru care, in conditiile prevazute la art. 267 alin. (3), nu a fost efectuata cercetarea;
temeiul de drept in baza caruia sanctiunea disciplinara se aplica;
termenul in care sanctiunea poate fi contestata;
instanta competenta la care sanctiunea poate fi contestata.


Comunicarea deciziei de sanctionare

Decizia de sanctionare se comunica salariatului in termen de 5 zile calendaristice de la data emiterii si produce efecte de la data comunicarii.
Comunicarea se preda personal salariatului cu semnatura de primire ori, in caz de refuz al primirii prin scrisoare recomandata, la domiciliul sau resedinta comunicata de acesta.

Contestarea sanctiunii

Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.

Plangerea nu suspenda executarea sanctiunii disciplinare.



#30 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 August 2011 - 10:17 AM

eleonora, ceea ce ai scris tu aici, este un extras din codul muncii vechi.
dupa cel republicat, numerotatia nu mai corespunde, si nici sanctiunea sub forma suspendarii contractului de munca nu mai exista.

afela, avertismentul scris este cea mai usoara sanctiune disciplinara, este singura care poate fi dispusa fara cercetare disciplinara prealabila. pentru restul sanctiunilor, trebuie mai intai facuta acea cercetare disciplinara.pentru aceeasi abatere disciplinara nu poti aplica mai multe sanctiuni, deci nu poti sa le dai si avertisment scris si sa le reduci salariul. ori una ori alta. iar reducerea salariului se face conform optiunilor din codul muncii, nu cu 50-100 lei.

CAPITOLUL II
Răspunderea disciplinară

ART. 248
(1) Sancțiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârșește o abatere disciplinară sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din funcție, cu acordarea salariului corespunzător funcției în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăși 60 de zile;
c) reducerea salariului de bază pe o durată de 1 - 3 luni cu 5 - 10%;
d) reducerea salariului de bază și/sau, după caz, și a indemnizației de conducere pe o perioadă de 1 - 3 luni cu 5 - 10%;
e) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
(2) În cazul în care, prin statute profesionale aprobate prin lege specială, se stabilește un alt regim sancționator, va fi aplicat acesta.
(3) Sancțiunea disciplinară se radiază de drept în termen de 12 luni de la aplicare, dacă salariatului nu i se aplică o nouă sancțiune disciplinară în acest termen. Radierea sancțiunilor disciplinare se constată prin decizie a angajatorului emisă în formă scrisă.
ART. 249
(1) Amenzile disciplinare sunt interzise.
(2) Pentru aceeași abatere disciplinară se poate aplica numai o singură sancțiune.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 18 August 2011 - 10:20 AM




#31 afela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 August 2011 - 08:34 AM

Multumesc din suflet pentru raspunsuri
Colegii mei au ramas intr-un final doar cu un avertisment scris.



#32 IulMag

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 January 2012 - 08:50 AM

Buna dimineata,

Va solicit ajutorul intr-o situatie:
Lucrez intr-o firma ca si agent de vanzari.
Luna aceasta am fost penalizat cu 30% din salariu pentru faptul ca in luna decembrie nu am trimis 6 rapoarte de activitate reprezentand activitatea mea in cele 6 zile.
Mentionez ca, conducerea companiei ne-a adus la cunostinta mie si colegilor mei faptul ca netrimiterea rapoartelor de activitate se va penaliza insa nu am fost notificati, eu si colegii mei care va fii grila de penalizari si cum se va calcula aceasta.
Va multumesc pentru ajutor!






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL