Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Situatie calcul concediu medical initial dupa un concediu medical in continuare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Situatie calcul concediu medical initial dupa un concediu medical in continuare

7 replies to this topic

#1 Neo1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 November 2007 - 01:35 PM

Buna ziua,

Ma poate lamuri si pe mine cineva cu urmatoarea situatie:
Am pe luna septembrie un CM boala obisnuita (20.09 - 30.09). Pe luna octombrie am din nou concediu medical boala obisnuita in continuarea celui din septembrie (1.10 - 8.10). Dupa care am un alt concediu boala obisnuita initial (de pe 10.10 pana pe 19.10). Baza de calcul al concediului initial (cel de pe 10.10)
este aceeasi cu cea a concediului in continuare (cel de pe 1.10) ?
Puteti sa-mi spuneti si o lege ceva in care sa se specifice situatia asta?

Multumesc mult.



#2 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 November 2007 - 02:28 PM

Nu este aceeasi baza de calcul cu cel de la 01.10 pana la 08.10 - Norme de aplicare a OUG 158/2005




#3 Neo1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 November 2007 - 03:33 PM

Vezi postareaflorika, la Nov 12 2007, 02:28 PM, a spus:

Nu este aceeasi baza de calcul cu cel de la 01.10 pana la 08.10 - Norme de aplicare a OUG 158/2005

Pai si atunci care este ? Minim o luna din stagiul de cotizare? Pot fi considerate zilele de CM ale concediului initial din septembrie si a celuilalt zile stagiu de cotizare? Sunt foarte nedumerit. Am vb su cu altii si unii mi-au spus intr-un fel si altii in alt fel.

Multumesc,



#4 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 12 November 2007 - 06:41 PM

Cauta un program gratuit de conta care calculeaza concediul medical .Eu asa am rezolvat problema.



#5 Neo1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 November 2007 - 09:45 AM

Am utilizat un program din asta dar nu sunt sigur deloc pe el. Asa ca vizavi de aceasta situatie as vrea sa stiu si alte pareri.
Mie mi se pare foarte ciudata speta de concediu de mai sus.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine - ca am sunat la casa de sanatate si una mi-a spus ca baza de calcul pt al doilea concediu este aceeasi cea de la concediul in continuare, iar alta angajata de acolo mi-a spus altceva.
Multumesc.



#6 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2007 - 02:50 PM

Baza de calcul ptr.CM din 10 este venitul pe ultimele 6luni/nr.zilelor lucrate x 75% x zilele lucratoare de cm.Deci o sa calculezi ptr.veniturile realizate in perioada 10 aprilie 2007 pana pe 9 octombrie 2007.



#7 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2007 - 07:12 PM

Vezi postareaNeo1, la Nov 12 2007, 11:35 AM, a spus:

Buna ziua,

Ma poate lamuri si pe mine cineva cu urmatoarea situatie:
Am pe luna septembrie un CM boala obisnuita (20.09 - 30.09). Pe luna octombrie am din nou concediu medical boala obisnuita in continuarea celui din septembrie (1.10 - 8.10). Dupa care am un alt concediu boala obisnuita initial (de pe 10.10 pana pe 19.10). Baza de calcul al concediului initial (cel de pe 10.10)
este aceeasi cu cea a concediului in continuare (cel de pe 1.10) ?
Puteti sa-mi spuneti si o lege ceva in care sa se specifice situatia asta?

Multumesc mult.

Nu ai aceeasi baza de calcul deoarece: baza de calcul a CM din data de 1.10 este aceeasi cu a CM din 20.09, CM din 01.10 fiind in continuarea CM din august. Concret, baza de calcul a CM din 1.10 este formata din veniturile lunilor martie-iulie.
Baza de calcul a CM din 19.10 este formata din ultimele 6 luni anterioare lunii in care are CM (deci din septembrie, 6 luni in spate). Nicidecum nu calculezi cu veniturile din "Deci o sa calculezi ptr.veniturile realizate in perioada 10 aprilie 2007 pana pe 9 octombrie 2007." asa cum spune florika. Legislatia s-a schimbat, se iau 6 luni intregi anterioare lunii in care angajatul se afla in CM.
In concluzie bazele de calcul sunt diferite.



#8 Neo1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 November 2007 - 10:07 AM

Am inteles. :smile:
Multumesc mult.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL