Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stat plata af cu contracte la itm - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


stat plata af cu contracte la itm


14 replies to this topic

#1 kafka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 12 November 2007 - 01:45 PM

:smile: cum fac statul de plata la un af daca ei au incheiat cu casa de asigurari de sanatate contract separat fiecare isi plateste contributiile functie de venitul declarat la finante dar au incheiat si contracte de munca la itm?ce scriu la sanatate si ce scriu la concedii???????????????
ma poate lamurii cineva ca nu mai e mult pana in 25!



#2 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2007 - 02:12 PM

Contractele de munca au fost incheiate cu AF (ele au fost doar inregistrate la ITM). In baza acestor contracte se plateste salariul negociat si se intocmeste un Stat de plata salarii. Care implica toate darile.
Nu inteleg de ce mentin si contractul cu CASanatate?

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#3 kafka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 12 November 2007 - 03:10 PM

Vezi postareafboji, la Nov 12 2007, 04:12 PM, a spus:

Contractele de munca au fost incheiate cu AF (ele au fost doar inregistrate la ITM). In baza acestor contracte se plateste salariul negociat si se intocmeste un Stat de plata salarii. Care implica toate darile.
Nu inteleg de ce mentin si contractul cu CASanatate?
pai d-na de la sanatate nu a vrut sa-mi inregistreze declaratiile si mi-a spus sa vina cei angajati si sa incheie contract cu casa de sanatate si sa plateasca din mana in functie de venit.de aici pierd firul trebuie sa plateasca si pe stat si contractul incheiat sau cum sa fac ca nu mai inteleg? :smile:



#4 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2007 - 11:37 AM

Venitul conform statului de salarii este un venit cert. La el se plateste 6 si 6,5 % raportat la salariul brut.
Venitul declarat la finante este altul, fara legatura cu cel din salarii. Odata ce au statut de salariati, nu se pot anula vechile contracte, incheiate cu CASanatate?
Sau, poate, o AF are alt statut decat o societate comerciala (SRL,SA...) :smile:

Aceasta postare a fost editata de fboji: 13 November 2007 - 11:42 AM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#5 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2007 - 07:30 PM

Ce este in contractele de munca se declara la ITM, pe state si pe declaratii. Veniturile obtinute altfel (in speta contractele lor separat cu casa de sanatate) este ceva total diferit si nu ai tu legatura cu asta. Asa ca fa statele si declaratiile cu sumele care iti ies din calcul de salarii conform contractelor de munca si atat.



#6 kafka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 14 November 2007 - 07:38 AM

se pare ca am gresit inregistrand contracte de munca la itm !Trebuia sa faca numai contracte si sa-si plateasca din mana sanatatea ,somajul si asigurarile sociale si comisionul la itm ca sa la mearga cartea de munca!Cred ca trebuie sa le scot contractele de munca de la itm !astazi ma dumiresc ca ei ieri nu stiau ce sa-mi raspunda! :smile:



#7 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2007 - 11:53 AM

Vezi postareakafka, la Nov 14 2007, 05:38 AM, a spus:

se pare ca am gresit inregistrand contracte de munca la itm !Trebuia sa faca numai contracte si sa-si plateasca din mana sanatatea ,somajul si asigurarile sociale si comisionul la itm ca sa la mearga cartea de munca!Cred ca trebuie sa le scot contractele de munca de la itm !astazi ma dumiresc ca ei ieri nu stiau ce sa-mi raspunda! :smile:
N-aveai cum gresi inregistrand contractele de munca . Din momentul in care le-ai incheiat, trebuia sa le inregistrezi intr-un anumit termen.
Problema ar fi daca nu era nevoie sa incheie contract de munca :sad: . De ce au incheiat contractele?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#8 kafka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 14 November 2007 - 10:31 PM

Vezi postareafboji, la Nov 14 2007, 01:53 PM, a spus:

Vezi postareakafka, la Nov 14 2007, 05:38 AM, a spus:

se pare ca am gresit inregistrand contracte de munca la itm !Trebuia sa faca numai contracte si sa-si plateasca din mana sanatatea ,somajul si asigurarile sociale si comisionul la itm ca sa la mearga cartea de munca!Cred ca trebuie sa le scot contractele de munca de la itm !astazi ma dumiresc ca ei ieri nu stiau ce sa-mi raspunda! :smile:
N-aveai cum gresi inregistrand contractele de munca . Din momentul in care le-ai incheiat, trebuia sa le inregistrezi intr-un anumit termen.
Problema ar fi daca nu era nevoie sa incheie contract de munca :sad: . De ce au incheiat contractele?

nu le-am incheiat eu ,ei sa-au dus si le-a inregistrat la camera de munca ,eu nefacand nimic altceva decat sa le fac declaratiile si statele de plata asa cum se face !Nu i-a interesat parerea mea sa mearga sa intrebe inainte si acum nu mai stiu cum sa dreg problema. :sad:



#9 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2007 - 10:49 AM

Asa cum au stiut sa mearga la ITM, ar trebui sa stie sa mearga la CASSanatate sa anuleze contractele personale, odata ce au statut de salariati si angajatorul plateste darile.
AF inseamna asociatie familiala, sper :smile: .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#10 kafka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 22 November 2007 - 02:22 PM

Vezi postareafboji, la Nov 15 2007, 12:49 PM, a spus:

Asa cum au stiut sa mearga la ITM, ar trebui sa stie sa mearga la CASSanatate sa anuleze contractele personale, odata ce au statut de salariati si angajatorul plateste darile.
AF inseamna asociatie familiala, sper :smile: .
:thumbup: Ar trebui sa invat inainte de toate pt cine lucrez si pentru cine nu!Dupa ce m-am dus si am anulat contractele de la casa de sanatate an dres problemele ,le-am facut statul de plata si declaratiile si cand sa plateasca "darile" sa-mi spuna ca: ei nu platesc atatia bani la stat si ca le-am bagat tva in statul de plata si trebuie sa vada un expert contabil declaratiile pe care le-am facut .Am luat toate actele lor si le-am dat sa le verifice expertul contabil ca altfel le dadeam foc si nu mai vreau sa aud de ei!



#11 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2007 - 03:05 PM

Eu zic sa gandesti foarte bine ce era in contractul intre tine si ei, iar in nota de lichidare sa precizezi exact cum stau lucrurile (ce declaratii ai facut, alte documente...), ca sa nu-ti poata imputa cine stie ce in viitor.
Contractele lor de munca, pana una alta sunt beton, daca le-au inregistrat si la camera de munca, sunt convinsa ca le-au trebuit la ceva :smile: , nu le-au facut degeaba.
TVA-ul in statul de salarii este cea mai mare gogomanie pe care am auzit-o :thumbup: . Cat de prosti ar fi, un stat de salarii este extrem de usor de citit.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#12 kafka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 23 November 2007 - 09:59 AM

Vezi postareafboji, la Nov 22 2007, 05:05 PM, a spus:

Eu zic sa gandesti foarte bine ce era in contractul intre tine si ei, iar in nota de lichidare sa precizezi exact cum stau lucrurile (ce declaratii ai facut, alte documente...), ca sa nu-ti poata imputa cine stie ce in viitor.
Contractele lor de munca, pana una alta sunt beton, daca le-au inregistrat si la camera de munca, sunt convinsa ca le-au trebuit la ceva :smile: , nu le-au facut degeaba.
TVA-ul in statul de salarii este cea mai mare gogomanie pe care am auzit-o :thumbup: . Cat de prosti ar fi, un stat de salarii este extrem de usor de citit.
Nu am fost angajata la ei.Lor le trebuia un contabil sa le faca contabilitatea in partida simpla si nu vroia nimeni sa le-o faca ,si m-am gandit ca niste bani in plus nu strica .Actele le-am semnat cu numele lor pt ca ei nu au vrut sa faca contract cu mine iar toate documentele sunt intocmite corect din toate punctele de vedere.Ramane sa-si gaseasca contabil ,expert contabil daca vor eu, nu am mai avut cuvinte cand am auzit ca le-am bagat tva in statul de plata de aceia am renuntat.



#13 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2007 - 05:57 PM

cunosc si eu un af care are angajat pe unul din membrii familiei cu ctr de munca. Se mai mentine sau nu prevederea pt af-uri ca nu dreptul sa angajeze pe cineva cu ctr de munca ? nu am gasit in legea 300/2004



#14 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 04 December 2007 - 03:15 PM

Legea 300/2004

Fisiere atasate





#15 kafka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 04 December 2007 - 03:55 PM

Vezi postareamirela 0702, la Dec 4 2007, 05:15 PM, a spus:

Legea 300/2004
multumesc!
kafka






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL