Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare activitate societate comerciala SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 17

Salt la continut


Suspendare activitate societate comerciala SRL


325 replies to this topic

#321 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 10 January 2012 - 02:42 PM

Buna ziua. Am si eu o intrebare, daca poate sa ma ajute cineva: daca suspend activitatea unei societati comerciale pentru o perioada de 3 luni, cheltuielile cu amortizarea corespunzatoare celor trei luni de suspendare se inregistreaza in totalitate in prima luna cand reiau activitatea sau esalonez cheltuielile si le repartizez in lunile ramase pana la sfarsitul anului? Va multumesc mult. Succes la lucru!



#322 .ra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 18 April 2012 - 01:50 PM

F multe firme si au suspendat activitatea odata cu introducerea impozitului forfetar, adica la 1 mai 2009 PANA LA 30 APRILIE 2012!!!!!!!!!!!!!!! ( adica perioada maxima permisa de 3 ani). Ce se intampla acum cu aceste firme? SE desuspenda automat? Mai trecem pe la OF reg com????

stie cineva?




#323 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2012 - 02:39 PM

exista topic despre suspendarea/reactivarea firmelor !! de ce nu postezi acolo ??

esti membru vechi, doar stii bine regulamentul !!

topic mutat si marcat pt unire !



#324 Exon

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 May 2012 - 05:37 PM

Ziua Buna,In 2007 am infiintat o SC SRL , am cumparat (SH) o autoutilitara cu factura pe numele firmei ,pe care apoi am vandut-o cu factura si chitanta pe exact suma de achizitie ,aceasta factura si chitanta fiind singurele emise .Nu am desfasurat alta activitate comerciala.La suspendarea activitatii firmei am dat o declaratie pe propria raspundere ca nu am desfsurat activitate comerciala .Intrebarea mea este daca nu am facut vreo greseala ceva ? se considera activitate factura si chitanta receptionate la cumpararea masini si emise la vanzare ?,declaratia am dat-o dupa ce am intrebat contabila.
Va multumesc pentru atentia acordata acestui post ,si pentru raspuns.



#325 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 June 2012 - 09:12 PM

Legea 76/24.05.2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila , publicata in MO 365/30.05.2012 modifica (adauga lit.c1) art. 237 din Lg. 31/1990 privind societatile

Art. 237 - actualizat
(1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:
a) societatea nu mai are organe statutare sau acestea nu se mai pot intruni;
b) Abrogata;
c) societatea si-a incetat activitatea, nu are sediul social cunoscut ori nu indeplineste conditiile referitoare la sediul social sau asociatii au disparut ori nu au domiciliul cunoscut sau resedinta cunoscuta;
c1) societatea s-a aflat mai mult de 3 ani in inactivitate temporara, anuntata organelor fiscale si inscrisa in registrul comertului; termenul de 3 ani curge de la data inscrierii in registrul comertului a mentiunii privind starea de inactivitate temporara a societatii;
d) societatea nu si-a completat capitalul social, in conditiile legii.
(2) Dispozitiile alin. (1) lit. c) nu sunt aplicabile in cazul in care societatea a fost in inactivitate temporara, anuntata organelor fiscale si inscrisă in registrul comertului. Durata inactivitatii nu poate depasi 3 ani.
............................................



#326 adrianacm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 August 2012 - 10:15 PM

Depunerea declaratiei 100,101.

Am intalnit o situatie:

O firma a fost suspendata incepand cu mai 2009, dar nu stiu daca s-a solicitat regim de declarare derogatoriu pentru depunerea declaraţiilor fiscale potrivit prevederilor Ordinului ministrului Finanţelor Publice nr. 415/2009. si incepand cu iunie 2009 nu s-a mai depus nicio declaratie. Cum as putea sa aflu daca s-a solicitat derogarea si in cazul in care nu este facuta o astfel de solicitare, care sunt consecintele?

Multumesc mult







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL