Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxa de mediu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Taxa de mediu


5 replies to this topic

#1 alexandruix

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:pitesti

Postat 13 November 2007 - 10:19 AM

In MO 758 din 08/11/2007 s-a publicat Legea 292 privind modificarea OUG 196/2005. Astfel incepand cu 01.11.2007 taxa de mediu se datoreaza pentru

"b) taxele pentru emisiile de poluanti în atmosfera, datorate de operatorii economici detinatori de surse stationare a caror utilizare afecteaza factorii de mediu, în cuantumul prevazut în anexa nr. 1;".

Se modica si termenul de plata pentru aceasta taxa.



#2 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2007 - 08:39 PM

Vezi postareaalexandruix, la Nov 13 2007, 11:19 AM, a spus:

In MO 758 din 08/11/2007 s-a publicat Legea 292 privind modificarea OUG 196/2005. Astfel incepand cu 01.11.2007 taxa de mediu se datoreaza pentru

"b) taxele pentru emisiile de poluanti în atmosfera, datorate de operatorii economici detinatori de surse stationare a caror utilizare afecteaza factorii de mediu, în cuantumul prevazut în anexa nr. 1;".

Se modica si termenul de plata pentru aceasta taxa.

care-va-sa zica societ.care detin autoturisme/autovehicule nu mai datoreaza taxa de mediu???? sau mai scrie ceva pe-acolo si de asta????
multumesc anticipat pt raspuns




#3 acciza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 14 November 2007 - 09:58 AM

Vezi postareaverrona, la Nov 13 2007, 09:39 PM, a spus:

Vezi postareaalexandruix, la Nov 13 2007, 11:19 AM, a spus:

In MO 758 din 08/11/2007 s-a publicat Legea 292 privind modificarea OUG 196/2005. Astfel incepand cu 01.11.2007 taxa de mediu se datoreaza pentru

"b) taxele pentru emisiile de poluanti în atmosfera, datorate de operatorii economici detinatori de surse stationare a caror utilizare afecteaza factorii de mediu, în cuantumul prevazut în anexa nr. 1;".

Se modica si termenul de plata pentru aceasta taxa.

care-va-sa zica societ.care detin autoturisme/autovehicule nu mai datoreaza taxa de mediu???? sau mai scrie ceva pe-acolo si de asta????
multumesc anticipat pt raspuns
Da , asa e , nu se mai declara si plateste taxa de mediu pentru surse mobile , dar dupa mine, fiind Legea 292/02.11.2007, acest lucru e valabil de la data publicarii in M Of , respectiv 08.11.2007. Deci , cred ca pentru 01.07-01.11.2007 , totusi se declara si achita .



#4 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2007 - 12:21 PM

multumuesc mult pt raspuns, acciza, si mai ales pt promptitudine....daca ar fi fost dupa mine as fi "radiat" taxa asta retroactiv cu 01.07.07 avand in vedere ca ea se calculeaza/declara/plateste semestrial...si-asa mai mare daraua decat ocaua !!! mai mult costa declararea decat cota taxei...



#5 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 November 2007 - 07:53 PM

Stimati colegi,
Oare cand veti intelege sa respectati regulamentul- la acesta sectiune a forumului nu se fac comentarii ci numai se comunica noutatile legislative care apar.



#6 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2007 - 12:39 AM

Vezi postarealilianarodica, la Nov 14 2007, 08:53 PM, a spus:

Stimati colegi,
Oare cand veti intelege sa respectati regulamentul- la acesta sectiune a forumului nu se fac comentarii ci numai se comunica noutatile legislative care apar.
imi cer mii se scuze!!!!! promit sa nu repet aceasta greseala.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL