Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit pfa la norma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit pfa la norma

4 replies to this topic

#1 carcotelul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 November 2007 - 10:17 AM

Salut.
am tot cautat pe site, dar nu am gasit:
PFA la cu impozitare la norma si care e si angajat cu carte de munca plateste jumatate din impozit? In bucuresti si suceava cei de la adm financiara stiu, dar in Ialomita nu a auzit nimeni de chestia asta. Nu gasesc articolul, legea care specifica/reglementeaza acest lucru.
Ma poate ajuta cineva?

Va multumesc!



#2 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 14 November 2007 - 10:58 AM

Vezi postareacarcotelul, la Nov 14 2007, 11:17 AM, a spus:

Salut.
am tot cautat pe site, dar nu am gasit:
PFA la cu impozitare la norma si care e si angajat cu carte de munca plateste jumatate din impozit? In bucuresti si suceava cei de la adm financiara stiu, dar in Ialomita nu a auzit nimeni de chestia asta. Nu gasesc articolul, legea care specifica/reglementeaza acest lucru.
Ma poate ajuta cineva?

Va multumesc!
Este adevarat, din pacate nici eu nu stiu unde scrie asta.
Oricum banuiesc ca sistemul este centralizat deci nu ar trebui sa fie o problema.
Singurul lucru care trebuie sa-l stii, este ca trebuie sa iti platesti asigurarea de sanatate, indiferent de cate locuri de munca ai. [daca muncesti in 2 locuri, se va plati din ambele locuri sanatatea].




#3 carcotelul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 November 2007 - 11:13 AM

da asa e! dar aia din Ialomita m-au pus sa intreb la bucuresti actul normativ in baza caruia se face reducerea!!!!!! :smile: chiar nimeni nu ma poate ajuta? :(



#4 le_martin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2008 - 04:46 PM

Vezi postareacarcotelul, la Nov 14 2007, 11:13 AM, a spus:

da asa e! dar aia din Ialomita m-au pus sa intreb la bucuresti actul normativ in baza caruia se face reducerea!!!!!! :tongue: chiar nimeni nu ma poate ajuta? :(

Si eu sunt interesat de acest subiect.

Se gaseste vreo minte care sa ne lumineze si pe noi? Care este articolul de lege care prevede acest lucru? ( pentru cei cu CM si norma de venit se plateste 8% impozit la norma?)

Multumesc!



#5 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 February 2008 - 07:12 PM

Nu exista alta lege in afara Codul Fiscal (art. 49) si Normele de aplicare (pct.49).

Le gasiti aici:
http://discutii.mfinante.ro/static/10/Anaf..._fiscal2008.htm

Stabilirea normelor este exclusiv de competenta D.G.F.P. teritoriale, care au obligația de a stabili și publica anual normele de venit înainte de data de 1 ianuarie a anului în care urmează a se aplica normele respective.

In majoritatea judetelor nomenclatorul este publicat pe site. Acolo unde nu dati de el, mergeti la asistentea contribuabili din cadrul D.G.F.P. judetene si intrebati. Nu se poate sa nu stie.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL